Młodzieżowy Klub Książki Zaczytani!

czwartek, 22 czerwca 2017, 16:00

  • czwartek, 22 czerwca 2017, 16:00
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1

Tematem kolejnego spotkania będzie biografia Papuszy autorstwa Angeliki Kuźniak. Ta próba opisania poetki, podjęta 26 lat po jej śmierci, przywołuje barwny świat Romów i ich odrębne zwyczaje, przypomina zapomniane wędrówki taborów i życie codzienne, a to wszystko na tle wydarzeń dwudziestego wieku. A. Kuźniak w niewielkiej książeczce-reportażu odtwarza wywiady z Papuszą, jej pamiętnik i wspomnienia innych. Doświadczenia Papuszy były równocześnie doświadczeniami całego pokolenia Romów ­– poznała ona uroki wędrownego życia, okrucieństwo II wojny światowej, nakazy osiedlenia wydawane przez władze PRL-u i trudne próby asymilacji, ale jej poetycka wrażliwość przekazała je w niezwykłej formie w wierszach i pieśniach.

***
Nastoletni uczestnicy MKK Zaczytani! spotykają się raz w miesiącu (czwartek, godz. 16.00) i dyskutują o współczesnej literaturze polskiej i światowej. Luźne rozmowy prowadzone w miłej atmosferze trwają do ostatniego klubowicza i do wyczerpującego omówienia wszystkich interesujących wątków.

Na spotkaniach przedyskutowano wiele pozycji z literatury polskiej, angielskiej, amerykańskiej, australijskiej, fińskiej, hiszpańskiej, niemieckiej czy norweskiej. Rozmawiamy o kryminałach, fantastyce, powieściach obyczajowych, horrorach czy powieściach młodzieżowych – żaden gatunek literacki nie jest nam straszny. Czytamy książki, o których głośno, pozycje, które zostały nagrodzone oraz lektury, które nam polecono, ale przede wszystkim to, na co mają ochotę uczestnicy spotkań. Każdy może przyjść, posłuchać, wyrazić swoje zdanie bez obawy, że odpowie niezgodnie z kluczem odpowiedzi, jak ma to miejsce w szkole – można do woli chwalić, krytykować, zauważać schematyczność wątków lub oryginalność powieści.

Spotkania odbywają się w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży WBP, ul. Rajska 2, pok. 51 (I piętro)

Więcej

www.rajska.info

Wstęp wolny

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.