Sztuka Wschodu. Namioty tureckie

Wawel 5

Na polską obyczajowość, modę i upodobania artystyczne duży wpływ miały łączące nas przez wieki, niekoniecznie pokojowe kontakty z krajami Bliskiego Wschodu.

Na polską obyczajowość, modę i upodobania artystyczne duży wpływ miały łączące nas przez stulecia bliskie kontakty z krajami Bliskiego Wschodu, szczególnie intensywne w XVI i XVII wieku. Dzięki stosunkom handlowym, ale także militarnym konfliktom, do Polski przenikały dzieła rzemiosła z Turcji, Krymu, Kaukazu czy Iranu: kobierce, jedwabie i makaty, broń i uzbrojenie, paradne siodła i końskie rzędy, które stały się przedmiotami zarówno codziennego, jak i odświętnego użytku szlachty i dworu królewskiego. O tym zjawisku opowiada wystawa ulokowana w zachodnim skrzydle zamkowym, na 1. piętrze. Najważniejsze są tu trofea i pamiątki związane z odsieczą wiedeńską w 1683 roku, kiedy wojska polskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego odniosły walne zwycięstwo nad zagrażającą Europie armią turecką: m.in. chorągwie i sztandary oraz buńczuk i legendarna szabla wezyra Kara Mustafy.

Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł

Więcej

  • Dzisiaj czynne: 9:30-17:00

wawel.krakow.pl

12 422 51 55

informacja@wawel.org.pl

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.