Z książką w podróży

sobota, 8 lipca 2017

  • sobota, 8 lipca 2017
  • Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4

8 lipca 2017
PO KRAKOWIE LITERACKIM TROPEM

12.00 Czy błazen może być poważny? Warsztaty plastyczne dla dzieci

Stańczyk, nadworny błazen czterech królów: Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta II Augusta, żył w Krakowie około 500 lat temu. Był bohaterem wielu zabawnych anegdot, słynął też z bardzo ostrego dowcipu. Często mądrze zabierał głos w sprawach ważnych dla Polski i – jak o nim potem napisano – „mówił zawsze gorzką prawdę zarówno królowi, jako panom i dworzanom”.

Na warsztatach wspólnie z Anitą Andrzejewską i Andrzejem Pilichowskim-Ragno, autorami ilustracji do książki Anny Chachulskiej „Jak Stańczyk z dworzan zażartował”, będziemy konstruować dużą ruchomą postać mądrego błazna – wykorzystamy do tego kartony, farby, kredki, ale też przedmioty codziennego użytku.

17.00 Sto lat temu i dzisiaj. Podróż przez życie literackie Krakowa
Spotkanie z Jackiem Olczykiem, autorem książki Życie literackie Krakowa w latach 1893-2013

Życie literackie to nie tylko książki, nagrody, honory czy przywileje, którymi pisarze byli wynagradzani, ale także „twórcze marnowanie czasu”, codzienny, podskórny bieg spraw z momentami świetności, historycznych zawirowań, upadków, a także pijackich olśnień, podszytych pisarską zazdrością przyjaźni czy benedyktyńskiej pracy w samotności.

Spotkanie z autorem będzie podróżą przez kilka epok literackich, podczas której przyjrzymy się anegdotycznym zdarzeniom i biografiom, których barwność i wyrazistość tworzy niepowtarzalny klimat miejsca. Kraków pod tym względem wyróżnia się na tle innych miast i posiada niezwykle bogatą historię życia literackiego, które jak w soczewce ukazuje ducha swojej epoki. I właśnie odkurzając zapomniane źródła, przypominając szczegółowe opisy miejsc, ludzi, zdarzeń, anegdot dowiedzieć się można, jakim rytmem biło kulturalne serca Krakowa sto lat temu, pięćdziesiąt czy przed dekadą.

Bez oglądania pisarza nie tylko w spiżu, ale i w szlafroku, nie może być mowy o historii literatury. A historia bez anegdoty – jak pisał Boy-Żeleński – to jak kuchnia bez soli.

20.00 Koncert poetycki z muzyką improwizowaną

Do poezji Miłosza Biedrzyckiego – w jego własnym autorskim wykonaniu ˜– zagra grupa muzyczna A-To-My w składzie:
Grzegorz Kossowski – gitara elektryczna
Radost Stefanides – perkusja
Piotr Lutyński – skrzypce
Fryderyk Lutyński – fortepian

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.