Z książką w podróży

sobota, 24 czerwca 2017, 12:00

  • sobota, 24 czerwca 2017, 12:00
  • Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 4

24 czerwca 2017
KLIMATY GÓRSKIE, KLIMATY MORSKIE – OD SŁOWACJI PO GRECJĘ

12.00 OPOWIEŚCI Z WALIZKI / MITY GRECKIE
Spektakl rodzinny Teatru Otwartego

Nila i Agis to kochające się rodzeństwo. Pomimo częstych sprzeczek, dzieci łączy wielka miłość do ich babci, Lidii, a zwłaszcza do jej wieczornych opowieści, przenoszących naszych bohaterów do Aten. Kiedy babcia odchodzi, pozostawia po sobie pewną tajemnicę...
Czy naszym bohaterom uda się ją odkryć ? Czy dowiemy się, co skrywa znaleziona na strychu walizka ?
Przekonajcie się sami, przychodząc na nasz spektakl – wraz z aktorami Teatru Otwartego zapraszamy Was na niesamowitą podróż do starożytnych Aten.

Teatr Otwarty TO jest jednym z wyróżniających się teatrów dziecięcych w Polsce; istnieje od listopada 1999 roku i wystawił ponad 500 spektakli na terenie całego kraju. Tworzą go młodzi, profesjonalni aktorzy zaangażowani w pracę z dziećmi. Zespół TO sam tworzy scenariusze, dekoracje, kostiumy i muzykę, tak konstruując przedstawienia, by dzieci mogły wziąć w nich czynny udział poznając przy tym magię teatru.

17.00 GRECJA POZA SZLAKIEM

Spotkanie z Alicją i Przemysławem Kordosami, dzięki którym poznamy kilka nieznanych zakątków Aten oraz Peloponezu. Bo tak naprawdę Grecja nie jest krajem dobrze znanym, a najbardziej popularne atrakcje turystyczne przysłaniają inne miejsca warte odkrycia. Grecja to nie tylko starożytność – również inne okresy historyczne i wydarzenia odcisnęły piętno na tej krainie. Posłuchamy też o przyrodzie, kuchni, muzyce i tańcu. A wszystko w wersji niekoniecznie dla turystów!

Alicja Kordos – lektorka języków obcych, pedagożka, podróżniczka i zawodowa mama, autorka książki „Z dziećmi w Atenach. Subiektywny przewodnik rodzinny” (Książkowe Klimaty 2015).
Dr Przemysław Kordos – absolwent MISH UW, prodziekan Wydziału „Artes Liberales” UW, znawca współczesnej Grecji i Cypru. Jego praca doktorska była poświęcona polskim podróżnikom po Grecji w XX wieku.

20.00 MUZYKA ROŚLIN – słowackimi ścieżkami karpackich nomadów
Wprowadzenie, wizualia, koncert – Anna Nacher i Marek Styczyński, autorzy przewodników po Słowacji, badacze kultury Karpat i muzycy projektu Karpaty Magiczne

Krajobraz i rośliny, jako podstawowy budulec tradycyjnych instrumentów Karpat, miały wielki wpływ na ukształtowanie muzycznej treści i formy dawnych kompozycji i technik wykonawczych. Wędrówki po Karpatach połączone z uczeniem się tradycji instrumentalnych i wokalnych z „pierwszej ręki”, połączone ze współczesnymi formami muzycznymi i otwartością na eksperymentowanie, przyniosły projektowi Karpaty Magiczne własne, niepowtarzalne brzmienie. Brzmienie to, znane jest za sprawą kilkudziesięciu wydawnictw płytowych i tras koncertowych w wielu krajach świata, od USA po daleką północ Szwecji i Wielką Brytanię. Muzycy w swej podróży po Karpatach dotarli kilka lat temu do swego miejsca na pograniczu polsko-słowackim i budują tam miejsce do życia, który nazwali Biotop Lechnica. O spotkaniach z archaicznymi formami muzyki pasterskiej w Karpatach, o budowie instrumentów i technikach śpiewu, a także o swym dociekaniu korzeni „karpackości” najlepiej opowiadać przetykając historie muzyką. Marek Styczyński zaprezentuje oryginalne trąby sygnałowe, rodzinę instrumentów z drewna bzu czarnego, a także archaiczne gajdice. Anna Nacher w swych wokalizach posłuży się wokalną tradycją kobiecych pieśni pracy ze Słowacji, nazywaną – travnicami.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.