Dni Krakowa 2017

sobota, 3 czerwca 2017 - niedziela, 25 czerwca 2017

  • sobota, 3 czerwca 2017 - niedziela, 25 czerwca 2017

Czerwiec w Krakowie to prawdziwa esencja kultury – czas wydarzeń, w których tradycje łączą się z nowoczesnością w atmosferze mądrej, dobrej i przede wszystkim wspólnej zabawy. Nadchodzą Dni Krakowa!

Już w okresie międzywojennym Jerzy Dobrzycki, ówczesny szef propagandy miejskiej w Krakowie, zwrócił uwagę na czerwcowe nagromadzenie rozmaitych wydarzeń artystycznych, kulturalnych, religijnych i ludowych. Z jego właśnie inicjatywy w 1936 roku powołano do życia pierwsze Dni Krakowa. Wielki festiwal udał się wyśmienicie – był podobno najlepszą taką imprezą w II Rzeczypospolitej.

Czerwcowe miejskie święto zadomowiło się pod Wawelem, choć jego losy w ciągu lat różnie się toczyły. Zmieniała się ich częstotliwość (pierwsze organizowano co dwa lata), odbywały się z przerwami, miewały mniej lub bardziej „urzędowy” charakter, różnie też je nazywano. Jednak pomysł Dobrzyckiego przetrwał, a w tym roku wraca pod swoją oryginalną nazwą – i to z rozmachem! Świętować będziemy przez cały czerwiec, a lista imprez zapiera dech: od pełnych muzyki Wianków po kiermasz książek wszelakich, od Święta Flagi Miejskiej po harce Lajkonika, od Dni Nowej Huty do Nocy Teatrów, od Jarmarku Świętojańskiego po piknik rowerowy…

Pielęgnując tradycje

Dni Krakowa zainaugurujemy prezentacją nowego władcy: 3 czerwca odbędzie się intronizacja króla kurkowego. To tytuł z długim rodowodem – Bractwo Kurkowe (powołane prawdopodobnie już w XIII wieku, by szkolić mieszczan w wojennym rzemiośle) swojego przywódcę wyłania w konkursie strzeleckim już od około 600 lat!

Do wydarzeń z dawnych dziejów miasta nawiązuje też inna krakowska tradycja. Pochód Lajkonika łączy się z legendą o odparciu w XIII wieku najazdu Tatarów przez zwierzynieckich flisaków (włóczków). Lajkonik wraz ze swoją świtą wyruszy od klasztoru ss. Norbertanek na Zwierzyńcu na krakowski Rynek jak zwykle tydzień po uroczystości Bożego Ciała – 22 czerwca. Upewnijcie się, że zobaczycie jego malownicze tańce i nie uchylajcie się przed razami Lajkonikowej buławy – przyniosą wam szczęście na cały następny rok! Przypomnijmy, że kostium „konika zwierzynieckiego” zaprojektował sam mistrz Wyspiański, którego pamięć świętujemy równolegle w wielowątkowym programie wydarzeń.

Krakowskie świętowanie byłoby niepełne bez legendarnej bestii spod wawelskiego wzgórza: jej obecność w wielu postaciach zapewni nam Wielka Parada Smoków (3-4 czerwca). Twórczym nawiązaniem do dawnych zwyczajów są też Wianki (24 czerwca), które w formule Święta Muzyki od kilku lat opanowują nie tylko wiślane bulwary, ale wręcz całe miasto! A pod Wawelem rozgości się trzydniowe święto z historią w tle, pełne aromatycznego jedzenia, spektakli, pokazów i korowodów, czyli Jarmark Świętojański (16-18 czerwca). Wszystko zaś z majestatycznie toczącą swój nurt Wisłą w tle. A że właśnie obchodzimy rok królowej polskich rzek, to nieraz wystąpi ona także w roli głównej, jak choćby podczas Wodnej Masy Krytycznej (24 czerwca) czy w cyklu Chodźże nad Wisłę.

Podczas Dni Krakowa wiele dzieje się także… nocą! Na Noc Teatrów (17 czerwca) zapraszają duże i małe sceny naszego miasta.

Flaga na maszt!

Wiecie, że nasze miasto jest jednym z niewielu w Polsce, które ma własne historyczne barwy? Pierwsza wzmianka o nich pojawia się w dokumentach już w XVI wieku. O tym, że biel na fladze Krakowa symbolizuje czystość, a błękit to wiślane fale, przypomni nowo ustanowione Święto Flagi Miejskiej, które będziemy obchodzić – całkiem nieprzypadkowo – 5 czerwca, czyli w rocznicę przyznania Krakowowi praw miejskich. O tym zaś, że zarządzanie miastem to nie tylko symbole i święta, ale i bardzo poważna praca, przekonamy się podczas Dnia Otwartego Magistratu (4 czerwca). Odwiedzając zabytkowy Pałac Wielopolskich, zobaczymy m.in. gabinety Prezydenta Jacka Majchrowskiego i Przewodniczącego Rady Miasta. Nie zabraknie atrakcji: warsztatów, gier i zabaw oraz koncertów – od jazzowego południa po finałowy występ Renaty Przemyk. Dzień później, po mszy w intencji miasta w kościele Mariackim, Rada Miasta obradować będzie na specjalnej uroczystej sesji.

Świętujemy wszędzie

Wiele będzie się też działo na miejskich placach, ulicach, parkowych alejkach i łąkach. Na placu Wolnica zapachem świeżego pieczywa kusić nas będzie Święto Chleba (9-11 czerwca). Ulica Stolarska ukaże nam swoje międzynarodowe oblicze w dorocznym święcie (24 czerwca). Rajem dla pożeraczy książek, moli książkowych, bibliofilów i innych namiętnie czytających stanie się plac św. Marii Magdaleny, gdzie na dwa dni (10-11 czerwca) zadomowi się Krakowski Kiermasz Książki. A może trochę ruchu? W czerwcowe niedziele (i jedną sobotę) muzyka do tańca rozbrzmiewać będzie na Plantach, na placu Wolnica, w parkach: Bednarskiego i Ratuszowym oraz przy Błoniach. Trzy ostatnie potańcówki łączą się także z Piknikami Obywatelskimi.

Mnóstwo atrakcji szykują krakowskie ośrodki i centra kultury. Dni Nowej Huty z Korowodem Nowohuckim, Święto Cykliczne Love Rower, koncerty w plenerze, Truskawkowy Dzień Dziecka (dużo zabawy dla najmłodszych + dużo truskawek!), piknik z Mistrzem Janem (Matejką, oczywiście), a do tego wystawy, wycieczki tematyczne i lokalne festyny, takie jak Kliny dla Rodziny, Dzień Branic, Dzień Grębałowa…

Świętujmy razem Dni Krakowa! (Barbara Skowrońska)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.