Książkowo – Kraina Wiecznej Przygody

poniedziałek, 26 czerwca 2017 - piątek, 30 czerwca 2017

  • poniedziałek, 26 czerwca 2017 - piątek, 30 czerwca 2017
  • Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13/15

SCKM zaprasza dzieci w wieku 6-13 lat do udziału w programie zajęć artystycznych i sportowych (9.00-15.00). W tym roku inspiracją do kreatywnego działania, tworzenia niepowtarzalnych dzieł z kolorów, form, słów, obrazów, dźwięków – będą książki. Codziennie spotkania rozpoczynać się będą opowieścią, muzyką, prezentacją artystyczną, która rozbudzi wyobraźnię, zaktywizuje do twórczych działań i poznawania tajemnic różnych dziedzin sztuki.

Proponujemy atrakcyjne zajęcia: warsztaty plastyczne, ceramiczne, literackie i radiowe, muzyczne, taneczne, cyrkowe, zabawy teatralne, sportowe, w czasie których uczestnicy poznawać będą opowieści, losy bohaterów książek, rozwijać swoje twórcze zdolności i równocześnie dobrze się przy tym bawić!

PREZENTACJE NA SCENIE
„Inna Bajka – opowieści Wędrownego Grajka” – zaprosi Was w daleką, pełną przygód podróż wraz z bohaterami opowiadanych historii. Tym razem poznacie amerykańską „Legendę o Johnym Appleseedzie” i dowiecie się, co robili, jak żyli, czego słuchali i jaką grali muzykę amerykańscy osadnicy, kiedy świat jeszcze nie słyszał o Hollywood, Myszce Miki i Mc’Donaldzie. O czym marzyli i czego poszukiwali, przemierzając Amerykę ze wschodu na zachód? Co zyskał Johny Appleseed, kiedy wyruszył w daleką, choć ryzykowną podróż? Na te pytania spróbujemy wspólnie poszukać odpowiedzi w czasie letniego bajkobrania. Podążając śladami Johnego, będziemy słuchać muzyki amerykańskich osadników i wspólnie tworzyć muzyczne obrazy.
Opowiada: Aleksandra Barczyk, gra: Piotr Krawczyk, Piotr Niedziałek Muzyczne opowieści – podczas tych spotkań przyjrzymy się literaturze, opowiadaniom pod kątem ich inspiracji do tworzenia filmów; jak muzyka filmowa ilustruje obrazy ukazujące losy bohaterów, ich przeżycia, jak wprowadza nas w klimat wizualnej opowieści, wywołuje emocje i pozwala wejść w głąb przedstawionego świata. Będziecie mieli okazję poznać utwory muzyczne te znane, i te mniej znane, które powstały do filmowych dzieł, seriali. Usłyszycie efekty dźwiękowe wykonane na instrumentach, a wykorzystywane do ilustracji opowieści, podczas czytania książek.
Prowadzenie: Adam Niedzielin, Tomasz Kupiec, Jan Krawczyk, Piotr Krawczyk

„Akademia Pana Piórko” – tym razem Pan Piórko wprowadzi Was w świat książek. Wspólnie spróbujemy znaleźć odpowiedzi na wiele intrygujących pytań, np.: Dlaczego niektóre książki są nudne?, A właściwie po co są książki?, Czy są książki zawierające tajemnice?, Czy słowa mają moc?, Czy potrafią ożywić gliniana kukłę? Ponadto: historia Golema i inne ciekawostki wyczytane z ciekawych książek.
Prowadzenie: Tadeusz Dylawerski, Piotr Niedziałek, Piotr Krawczyk

GALERIA ZDARZEŃ
Ilustracja do „Lokomotywy”
Juliana Tuwima w technice collage’u – w czasie warsztatów będziemy rysować i wyklejać kolorowy pociąg z pasażerami. Celem ilustracji nie będzie wierne naśladowanie wiersza, ale impuls do stworzenia indywidualnej, fantastycznej i współczesnej wersji pojazdu na szynach. Uczestnicy podczas pracy będą mieli okazję wykorzystywać różne materiały, takie jak: papier, karton, wata, cynfolia itp. Przed przystąpieniem do pracy obejrzymy krótki, artystyczny, multimedialny pokaz ilustracji mistrzów do tego wiersza.
Projekt ilustracji do wierszy Juliana Tuwima – czyli projektujemy stronę dowolnego wiersza Juliana Tuwima wraz z tekstem lub jego fragmentem. Praca ta stanowić będzie Waszą pierwszą próbę układu typograficznego książki. Technika: rysunek tuszem i kredką akwarelową. Przed wykonaniem indywidualnych prac, zaprezentujemy Wam krótki pokaz ilustracji najlepszych polskich rysowników.
Prowadzenie: Michał Baca, Beata Sarapata, Viola Chmielewska

Warsztaty muzyczne „Słowo-obraz-dźwięk” – wykorzystując projekcje multimedialne, opowiemy Wam różne ciekawostki o muzyce filmowej, komedii w epoce kina niemego. Będziemy uczestniczyć w zabawach muzyczno-ruchowych z muzyką na żywo (fortepian, skrzypce) oraz spróbujemy stworzyć słuchowisko na podstawie książki i improwizacje instrumentalne.
Prowadzenie: Piotr Niedziałek, Piotr Krawczyk

PRACOWNIA CERAMICZNA
„Alicja w Krainie Czarów”
– czyli warsztaty ceramiczno-plastyczne. Uczestnicy, wykorzystując różnorodne materiały, będą mieli okazję wykonać prace inspirowane postaciami i scenerią z książki. Będziemy lepić z gliny postaci z książki według własnego projektu oraz tworzyć skarpetkowe zwierzątka z Krainy Czarów i ruchome figurki z tektury, tzw. „Karcianych wojowników”. Warsztaty kończyć będzie prezentacja prac oraz zabawa w tworzenie Krainy Czarów.
Prowadzenie: Dorota Małysa, Joanna Szeląg SCENA

Literacko-filmowe przygody Kubusia Puchatka – to warsztaty tworzenia filmu animowanego, podczas których wykonamy film na podstawie książki Alana Alexandra Milne „Kubuś Puchatek”. Poznamy oryginalne, książkowe przygody słynnego Misia i jego przyjaciół oraz stworzymy własną wizję Stumilowego Lasu. Każda grupa zrealizuje wybrany fragment książki, który stanie się częścią wspólnego filmu. Pokaz finałowy odbędzie się w piątek, na zakończenie tygodnia.
Prowadzenie: Beata Milligan, Sylwia Szczepańska

Ilustracje taneczne do wiersza Jana Brzechwy – czyli tańce z wyobraźnią. Poprzez zadawanie prostych poleceń, oczywiście w formie zabawy, wprowadzimy Was w różnorodny świat tańca, inspirowany twórczością Jana Brzechwy. Poznacie elementy ruchu i ciała oraz ich wzajemną relację. Podczas warsztatów skupimy się na: uwalnianiu wyobraźni ruchowej, relacji do przestrzeni i siebie nawzajem, indywidualnym sposobie poruszania całym ciałem, współpracy z innymi poprzez pracę z partnerem i grupą (wyczuwaniem siebie nawzajem), rozwijaniu pamięci ruchowej.
Prowadzenie Marta Pietruszka, Małgorzata Świerczek

SALA 34
Tajemnica cyrku
– czyli warsztaty cyrkowe. Na arenie cyrku Splendido, który właśnie zawitał do Valleby, klaun Bobo i magik Trocadero zabawiają publiczność swoimi sztuczkami, a potężny Ali Pasza popisuje się swoją siłą. Zapatrzeni w nich widzowie okradani są przez nieuchwytnego kieszonkowca. Czy w przestępstwo zamieszani są pracownicy cyrku? Tę zagadkę wyjaśnią bez większego trudu Lasse i Maja. Nim to nastąpi, sami staną się mistrzami cyrkowych dyscyplin. Warsztatom cyrkowym towarzyszyć będzie mrożąca krew w żyłach historia detektywów Lassego i Mai – książka „Tajemnica cyrku” Martina Widmarka. Jednocześnie spróbujemy poznać siebie nawzajem i odkryć swoje możliwości ruchowe, będziemy uczyć się różnych dyscyplin cyrkowych, takich jak: żonglowania piłkami, chustkami, obręczami, kręcenia talerzami, flowerstickami, pojami, ewolucji diabollo, chodzenia na szczudłach.
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, T. Dylawerski.

SALA 34/BULWARY
Wokół magicznego drzewa
– to zabawy inspirowane książką Andrzeja Maleszki „Magiczne Drzewo”. Propozycja gier i zabaw zespołowych, sportowych pobudzających do kreatywnych działań ruchowych, fantazji, radości, śmiechu, współdziałania oraz zdrowej rywalizacji. Będziecie uczestniczyli w grach i zabawach, tj.: czerwone pudło i lista zadań, super muzycy, błękitne wierzchowce, magiczny malarz, jastrzębie i gołębie oraz w wielu innych działaniach sportowych.
Prowadzenie: Dorota Kozłowska-Buczek, Janusz Głowacz

SALA 45 / RADIO PRYZMAT
„Czarodzieje zielonej mody” – w wielu książkach zamieszczone są baśnie i legendy o czarodziejskich kwiatach i ziołach. Opowiemy Wam o nich, przywołując stare podania, na przykład: Ogród tysiąca piwonii, Łynę – córkę Króla Jezior, Czarodziejską księgę, Dar królowej róż, Siostrę siedmiu kruków. Posłuchacie też o zaklętym kwiecie ametystu zdobytym przez rycerza Godfryda, bohatera książki O księciu Godfrydzie rycerzu Gwiazdy Wigilijnej. Baśniowe rośliny często wkładano do ubrań lub pleciono z nich koszule, sukienki. Na zajęciach zamienicie się w projektantów czarodziejskiej mody i w studio radiowym opowiecie o fantazyjnych strojach i ciekawych nakryciach głowy. Będziecie też wymyślać niezwykłe właściwości wybranych roślin, a Wasze rośliny wraz z opisem znajdą się w wielkim zielniku.
Prowadzenie: Jadwiga Mączyńska, Agnieszka Tobijasiewicz

Więcej

12 430 50 90, 12 430 51 54

biuro@sckm.krakow.pl

8 zł (posiłki), obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.