Kraków

Kraków to przede wszystkim sylwetka wawelskiego wzgórza z zamkiem królewskim i katedrą ozdobioną złotą kopułą kaplicy Zygmuntowskiej, Stare Miasto otoczone dziś Plantami – parkiem założonym na miejscu dawnych murów obronnych, Droga Królewska wiodąca od Bramy Floriańskiej i Barbakanu na zamek, wielowiekowe kościoły, kilkusetletnie różnorodne stylowo kamieniczki i pałace, założony w średniowieczu uniwersytet, Rynek Główny z charakterystyczną sylwetką Sukiennic, kościołem Mariackim, wieżą ratuszową, pomnikiem romantycznego poety Adama Mickiewicza, gołębiami, kwiaciarkami i granym co godzinę z wieży Mariackiej hejnałem, a także dzielnica Kazimierz – założona w XIV wieku jako oddzielne miasto ulokowane na południe od Starego Miasta – przyciągająca zabytkami i magią dawnego żydowskiego oppidum. Z Rynku Głównego, największego średniowiecznego placu w Europie, rozchodzą się ulice wytyczone w XIII wieku na miejscu wcześniejszych zabudowań, które wraz z przecznicami tworzą charakterystyczny szachownicowy układ (wprawne oko dostrzeże także zaburzenia tego urbanistycznego porządku – ślady tętniącego tutaj wcześniej życia).

Ten doskonale zachowany średniowieczny układ zabudowy, jeden z najwspanialszych w naszej części Europy, oraz unikalny zespół zabytków z różnych epok stały się w 1978 roku podstawą wpisania krakowskiego Starego Miasta wraz z Wawelem i Kazimierzem na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.