Baranki dzieciom

niedziela, 16 grudnia 2018, 11:00

  • niedziela, 16 grudnia 2018, 11:00
  • niedziela, 11 listopada 2018, 11:00
  • niedziela, 18 listopada 2018, 11:00
  • niedziela, 25 listopada 2018, 11:00
  • niedziela, 2 grudnia 2018, 11:00
  • niedziela, 9 grudnia 2018, 11:00
  • Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

Najmłodsi krakowscy widzowie wraz z opiekunami będą mogli spędzać chłodne, niedzielne poranki w ciepłej sali Kina Pod Baranami. W ramach kolejnej odsłony cyklu Baranki Dzieciom maluchy wyruszą na poszukiwanie przygód z bohaterami najpiękniejszych polskich bajek, poznają fascynujący świat pierwszych niemych filmów oraz wezmą udział w twórczych warsztatach.

W listopadzie dzieciaki będą podróżować po kraju wraz z rezolutną Pyzą, która zapozna je z zapomnianymi już nieco zabawami i legendami w Dniu Kina Polskiego, organizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sympatyczna ryjówka Florka będzie uczyć maluchy cierpliwości w oczekiwaniu na Wróżkę Zębuszkę i pomoże poradzić sobie z trudnymi, dziecięcymi emocjami. Mali kinomani będą również świętować Dzień Misia oglądając odrestaurowane cyfrowo opowieści o ukochanym przez wiele pokoleń widzów Misiu Uszatku.

Grudniowe spotkania Baranków Dzieciom rozpoczną wspaniałe Mikołajki z Famigą. Projekcji bajek towarzyszyć będą wspólne śnieżne zabawy oraz wizyta tajemniczego gościa. Na każdego małego uczestnika czekać będzie upominek. Jak co roku, Kino Pod Baranami zaprasza maluchy do udziału w Festiwalu Filmu Niemego. Podczas spotkania pod hasłem Baranki w Niemym Kinie towarzyszącego 19. edycji Festiwalu, mali widzowie dowiedzą się m.in. jak działa camera obscura i zobaczą fascynujący film Georgesa Mélièsa Podróż na Księżyc z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu SALK. Po seansie, wspólnie z artystami skomponują i wykonają muzykę do fragmentu filmu. W ramach wieńczącego cykl pokazu Bajek o zimie sympatyczny kundelek Reksio pomoże swoim ptasim przyjaciołom przetrwać chłodne dni, a bracia Bolek i Lolek pokażą dzieciakom jak ubrać choinkę tak, aby uniknąć pożaru.

PROGRAM:

niedziela, 11 listopada, godz. 11.00
DZIEŃ KINA POLSKIEGO + warsztaty plastyczne z TurboOlkiem
WĘDRÓWKI PYZY - zestaw bajek, 40’, reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1979-1981
Serial animowany dla dzieci, którego bohaterką jest Pyza mazowiecka, znana z baśni Hanny Januszewskiej. Mała Pyza wędrując po Polsce przeżywa liczne przygody, dzięki którym najmłodsi widzowie poznają świat polskich legend, zwyczajów i podań ludowych. Na tatrzańskich szlakach Pyza spotyka góralskich rozbójników, wraz z Krakowiakiem i Siedmioma Konikami wyrusza do Krakowa, przygląda się budowie mostu przez Jaworowych Ludzi oraz wypiekowi toruńskich pierników.
Odcinki: NA ZBÓJECKICH DRÓŻKACH | SIEDEM KONIKÓW | JAWOROWI LUDZIE | TORUŃSKIE IGRASZKI
Warsztaty plastyczne poprowadzi Olek Rajewski (TurboOlek) - rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.

niedziela, 18 listopada, godz. 11.00
PAMIĘTNIK FLORKI - zestaw bajek, 45’, reż. varia, Polska 2014 + zajęcia plastyczne
Polski serial animowany, oparty na serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, który pokazuje świat z perspektywy kilkuletniego dziecka.
Główna bohaterka, mała ryjówka Florka jest pilną obserwatorką rzeczywistości. Nie do końca wierzy wyjaśnieniom dorosłych, więc sprawdza wszystko sama i oczywiście dochodzi do własnych wniosków - niekoniecznie słusznych, ale zawsze bardzo nowatorskich. Jak każdy maluch dziwi się najprostszym zjawiskom, jednocześnie ucząc się je rozumieć i nazywać; oswaja swoje emocje - strach, zazdrość, zachwyt, rozczarowanie czy wstyd. Ważną rolę w serialu pełni dom rodzinny - ostoja bezpieczeństwa i spokoju - chociaż rodzice Florki nie zawsze wykazują odpowiednie zainteresowanie problemami córki, a czasem wręcz ich nie rozumieją. Jedna rzecz jest jednak niezmienna - Florka czuje się kochana, co daje jej siłę i wiarę w siebie, a także odwagę do zadawania pytań i pozwala nie zrażać się częstym brakiem odpowiedzi.
Odcinki: PRZYJACIEL | KAKAO | TORBA | ZĘBUSZKA
Zajęcia plastyczne poprowadzi Anna Wierzbicka, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

niedziela, 25 listopada, godz. 11.00
DZIEŃ MISIA + warsztaty ruchowe z Contakids Polska
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA - zestaw bajek, 45’
reż. varia, Polska 1962-1980
Odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania.
Odcinki: ŻÓŁTA KOPERTA | KTO WSTAŁ LEWĄ NOGĄ | KRYJÓWKA | BYŁEM TU PIERWSZY | MIŚ USZATEK
Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci. Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

niedziela, 2 grudnia 2018, godz. 11.00
MIKOŁAJKI Z FAMIGĄ
POKAZ BAJEK, czas trwania: 40’
FAMIGA: ŚNIEŻNE ZABAWY - czas trwania: 20’
Nawet jeśli na zewnątrz zabraknie śniegu, w Kinie czeka nas zimowa zabawa mroźnymi chusteczkami i prawdziwa bitwa na śnieżki! Radosne Śnieżynki wprowadzą dzieci w świąteczny klimat i przygotują na wizytę wyjątkowego Gościa.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - czas trwania: ok. 40’
Na koniec śnieżnej zabawy Kino odwiedzi Święty Mikołaj, wręczy każdemu dziecku upominek oraz zbierze zamówienia na przyszły rok.

niedziela, 9 grudnia 2018
BARANKI W NIEMYM KINIE - 19. Festiwal Filmu Niemego
11.00-12.00 BARANKI W NIEMYM KINIE I - HISTORIA KINA
Jak narodziło się kino? Co to jest zootrop, praksinoskop? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce?
Dzięki prostym, a jakże odkrywczym wynalazkom dzieci poznają sposoby wprawiania obrazów w ruch i dowiedzą się jak działają optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina. Najmłodsi wspólnie skonstruują własną camera obscura i stworzą animacje poklatkowe.
Zajęcia poprowadzi - związana z Cricoteką - artystka i animatorka, Justyna Droń, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.

12.15-13.00 BARANKI W NIEMYM KINIE II – MUZYKA
W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespołu, czy orkiestry.
Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół SALK zaprezentuje im muzykę do kultowego filmu z 1902 roku, Podróży na Księżyc, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.
Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | A TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'
Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby.
Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georges'owi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności. Teraz również widzowie mają okazję cieszyć się Podróż na Księżyc w kolorze.
SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów.  SALK to elektroniczna ryba głębinowa, stworzona przez trzech muzyków i poetę. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. 21 kwietnia 2017 roku ukazał się ich debiutancki album "Matronika".
Tylko w ubiegłym roku SALK miał okazję wystąpić na imprezach takich jak Opener Festival, Off Festival, Spring Break, Seazone Showcase, Alterfest czy Warsaw Music Week. W sierpniu zespół odwiedził Islandię, gdzie zagrał trzy koncerty, w tym jeden na festiwalu Fiskidagurinn Mikli, czyli Festiwalu Ryb.
Skład:
Kamilem Kwidziński –
teksty
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe

niedziela, 16 grudnia 2018, godz. 11.00
BAJKI O ZIMIE - zestaw bajek, 34’ + zajęcia plastyczne
CHOINKA, reż. Teresa Badzian, Polska 1974
Zabawny film o rywalizacji pomiędzy skrzatami, które przynoszą dzieciom prezenty pod choinkę. Animacja wykonana techniką wycinankową.
BOLEK I LOLEK: GDY ZAPŁONIE CHOINKA, reż. Józef Byrdy, Polska 1977
Bolek i Lolek ubierają świąteczną choinkę. Ostrożnie zdejmują świeczki, sztuczne ognie, watę i lametę, ucząc dzieci jak zachować bezpieczeństwo i uniknąć pożaru.
REKSIOWA ZIMA, reż. Romuald Kłys, Polska 1981
Podczas mroźnej zimy Reksio pomaga przetrwać głodującym ptakom. Na wiosnę odpłacą się mu pięknym śpiewem.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.