Spotkania z Panią Melodią

piątek, 8 grudnia 2017 - wtorek, 12 grudnia 2017

  • piątek, 8 grudnia 2017 - wtorek, 12 grudnia 2017

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci niepełnosprawnych realizowane przez Filharmonię Krakowską w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Nie bez przyczyny muzyka od wieków wykorzystywana była jako lekarstwo. Ma kojący wpływ na ciało i psychikę, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w pracy z chorymi. Chcemy umożliwić kontakt z muzyką dzieciom, które na co dzień, z powodu niepełnosprawności, mają do niej utrudniony dostęp.

Pani Melodia, która każdorazowo towarzyszy dzieciom w zajęciach, zabiera najmłodszych w niezwykłe muzyczne podróże. Zapoznaje je z instrumentami, uczy tańców, wspólnie z nimi bawi się, gra i śpiewa. Towarzyszą jej specjalni goście, na kolejnych spotkaniach to: Pani Łowiczanka, Pani Podróżniczka, Pani Jesień, Pani Sarabanda i Pani Śnieżynka. Utwory wykonywane podczas spotkań są również dobierane tak, by tworzyły spójną całość z resztą aktywności. To przeboje muzyki klasycznej, utwory znane i lubiane, przyjazne dzieciom, rozbudzające w nich pozytywne emocje. Podczas zajęć pojawiają się też elementy improwizacji instrumentalnej, która ma na celu zachęcenie dzieci do własnej improwizacji za pomocą ruchów, gestów czy gestodźwięków. Wspólne muzykowanie ośmiela dzieci, wzmacnia ich społeczne umiejętności i ułatwia integrację. Ponadto, pomaga pokonywać lęk i odreagować negatywne emocje. Tworzy pozytywną atmosferę w grupie, a także buduje głębsze relacje z opiekunami.

Nie do przecenienia jest kontakt z muzyką graną na „żywych” instrumentach przez zawodowych muzyków. Utwory ilustracyjne czy choćby gra określoną artykulacją pobudza wyobraźnię najmłodszych i inspiruje ich do samodzielnego szukania różnych sposobów wydobywania dźwięków.

Podczas zajęć wykorzystujemy elementy sprawdzonych i docenianych na całym świecie metod np. E. J. Dalcroze’a, C. Orffa, W. Sherborne czy E. Gordona.

Koncepcja zajęć i prowadzenie: Monika Grochal, Małgorzata Marchwiana

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otrzymała nagrodę Złotych Słoneczników w kategorii "Muzyka" za Spotkania z Panią Melodią. Zajęcia umuzykalniające dla dzieci niepełnosprawnych. Złote Słoneczniki to nagroda portalu CzasDzieci.pl dla najbardziej rozwojowych inicjatyw dla dzieci w wieku 0-14 lat.

Miejsca:

Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie / Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  Koło w Wolbromiu / Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Miechowie / Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach / Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski w Rabce-Zdroju / SOSW w Myślenicach / Małopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność” w Radziszowie / Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie / Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu / SOSW nr 3 w Krakowie, ul. Praska 64 /Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Złotej /Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Bochni

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.