Ferie w Muzeum

wtorek, 13 lutego 2018, 12:00

 • wtorek, 13 lutego 2018, 12:00
 • środa, 14 lutego 2018, 12:00
 • czwartek, 15 lutego 2018, 10:30
 • piątek, 16 lutego 2018, 10:30
 • sobota, 17 lutego 2018, 11:00
 • wtorek, 20 lutego 2018, 10:30
 • środa, 21 lutego 2018, 10:30
 • czwartek, 22 lutego 2018, 10:30
 • piątek, 23 lutego 2018, 10:30
 • sobota, 24 lutego 2018, 11:00
 • Gmach Główny, al. 3 Maja 1
 • Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3
 • Europeum – Ośrodek Kultury Europejskiej, pl. Sikorskiego 6
 • Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
 • Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8

Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów
Szyfry, kody, tajne znaki i symbole... Lubimy je tropić, odczytywać ukryte w nich treści, podążać ich śladem. Zwłaszcza, gdy prowadzi to do najcenniejszych skarbów muzealnej kolekcji. Dzieła sztuki mówią do nas wieloma językami, jeden z nich to język symboli i znaczeń. Podczas warsztatów będziemy je czytać, dziwić sie im i nimi bawić. Naszym przewodnikiem zostanie jeden z muzealnych skarbów – przystrojony w zimową szatę biały gronostaj.

 • 13.02.2018 (wtorek), godz. 12:00
  Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3
  Na złotym łańcuchu
  Pewnie nie raz udało Wam się spotkać wyjątkowo pięknego i dobrze wychowanego psa, poznać gadatliwą papugę lub wypatrzyć klucz dostojnych żurawi. Miejmy nadzieję, że nie mieliście okazji uciekać przed czwórką rozpędzonych koni, ale całkiem możliwe, że skądś kojarzycie czarnego nietoperza na tle bladego księżyca. Na pewno jednak nie widzieliście jeszcze tygrysa na złotym łańcuchu. Podczas warsztatów wspólnie przeżyjemy takie spotkanie i poznamy więcej zwierząt, które strzegą tajemnic powierzonych im przez mistrzów dawnego malarstwa.
  Prowadzenie: Anna Pomykalska
 • 14.02.2018 (środa), godz. 12:00
  Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wystawa: Dama z gronostajem
  Dama modna
  Czy wiecie, że moda także ma swoje kody, a najlepszymi szyfrantami modowych tajemnic bywali artyści? Tym razem mistrz malarskich kodów – Leonardo da Vinci – odkryje przed nami sekrety stroju najsłynniejszej damy świata. Przy okazji dowiemy się, w co ubierały się renesansowe elegantki oraz co nosili modni panowie. Przekonamy sie, że wytworne mieszkanki Mediolanu nie gardziły warkoczami, a eleganccy mężczyźni nie wstydzili się beretów. Zbadamy autentyczność elementów stroju i złamiemy kod zapisany kolorami ubrań.
  Prowadzenie: Anna Pomykalska
 • 15.02.2018 (czwartek), godz. 10:30
  Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, p. Sikorskiego 6
  Co zbierała Izabela? O kolekcjonowaniu
  Skąd się wzięły muzea? Po co komu galerie, w których nie można nic kupić? Kto w ogóle wpadł na pomysł, by gromadzić cenne przedmioty i pozwalać ludziom je tylko oglądać? A może nie tylko... Czy przypadkiem muzeum to nie wielka kolekcja tajemnic i zagadek, które ciągle czekają na nowe rozwiązania? Podczas warsztatów poznamy jedną z najsłynniejszych kolekcjonerek, której pasją było tworzenie muzeum. To właśnie dzięki jej namiętności do sztuki w Krakowie zamieszkał najsłynniejszy na świecie gronostaj i wiele innych skarbów. Jeśli tylko sławna księżna pozwoli nam zaglądnąć do swojego pamiętnika odkryjemy historię pierwszego polskiego muzeum.
  Prowadzenie: Agnieszka Fluder
 • 16.02.2018 (piątek), godz. 10:30
  Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
  Legendarny skarbiec
  Galeria, którą odwiedzimy, mieści się w bardzo starym pałacu, a stare pałace, zamki, budowle od ciemnych lochów po zakurzone strychy pełne są tajemnic. Cennych tajemnic pochodzących czasem z bardzo odległych czasów. Komnaty pałacu przy ul. Kanoniczej stanowią skarbiec, w którym smacznie śpią najpiękniejsze polskie legendy. Podczas warsztatów uprzejmie je obudzimy, prosząc, by stały się przewodnikami po zakamarkach tego wyjątkowego miejsca. Przy okazji sami stworzymy skarbiec, w którym ukryjemy najcenniejszą legendę.
  Prowadzenie: Ewelina Krawczyk
 • 17.02.2018 (sobota), godz. 11:00
  Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8 / wystawa: Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich
  Kobieta w czerni
  Czerń i szarość to kolory, które możemy kojarzyć z modą i elegancją, ale także ze smutkiem i cierpieniem. Dlaczego zdominowały obraz, który książę Władysław Czartoryski zakupił od Jana Matejki? Co sprawiło, że książę zdecydował się kupić niedokończone dzieło? Kim jest kobieta w czerni namalowana w centrum obrazu? Podczas spotkania wspólnie odkryjemy tajemnicę jednego z najcenniejszych skarbów książęcej kolekcji.
  Prowadzenie: Paulina Chełmecka
 • 20.02.2018 (wtorek), godz. 10:30
  Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6
  Mały obraz – wielki skarb
  Cenne skarby przechowujemy w skarbcu. To wie każdy. Skarbcem może być szafa pancerna w banku, szuflada zamykana na kluczyk, albo tajny schowek pod łóżkiem. Wszystko zależy od rodzaju skarbu. Zboże, które kiedyś było wielkim skarbem, przechowywano w specjalnym budynku zwanym spichlerzem. Dziś jeden z takich spichlerzy stał się skarbcem do przechowywania dzieł sztuki, czyli muzeum.Podczas warsztatów zastanowimy się, dlaczego jedne dzieła są cenniejsze od innych i co decyduje o ich wartości. Czy wielkość ma tu jakieś znaczenie? Przyjdź na warsztaty i wspólnie urządzimy plebiscyt na najfajniejsze dzieło.
  Prowadzenie: Agnieszka Fluder
 • 21.02.2018 (środa), godz. 10:30
  Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3
  Co to za stworzenie?
  Co robią zwierzęta na obrazach? Czy są wyrazem zainteresowania artystów fauną lub przejawem ich osobistych sympatii? Czy tylko grzecznie pozując artyście stały się efektownym elementem dekoracji dzieła? A może zwierzęta w dziełach sztuki mają zupełnie inne, ukryte znaczenie? Podczas warsztatów pobawimy się w tropicieli śladów i symboli, którymi mówią do nas muzealne zwierzęta i odkryjemy imię stworzenia, które może mieć nam najwięcej do powiedzenia.
  Prowadzenie: Blanka Dudek
 • 22.02.2018 (czwartek), godz. 10:30
  Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
  Skarby z krainy smoka
  Kraina smoka? Gdzie się znajduje i czy istnieje naprawdę? Czy oprócz smoków mieszkają w niej także inne dzikie bestie, dziwne stwory i legendarne zwierzęta? Czy dawni malarze naprawdę widzieli smoki, gryfy i jednorożce, które malowali na obrazach? Jakich skarbów od setek lat strzegą mityczne stwory: złota, klejnotów, a może siły i odwagi, a nawet przebiegłości i sprytu? Czy zamieszkujące krainę smoka lew, orzeł, owieczka i osiołek też są strażnikami skarbów. Dużo tych pytań, ale na wszystkie odpowiemy, odwiedzając wspólnie tę mityczną krainę, która znajduje się... przy ulicy Kanoniczej. Poznamy legendarne stworzenia i do skarbów, których strzegą, dołożymy coś wyjątkowego od siebie.
  Prowadzenie: Ewelina Krawczyk
 • 23.02.2018 (piątek), godz. 10:30
  Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wystawa: Wyspiański
  Kim oni są?
  Czy spacerując ulicą lub obserwując ludzi w tramwaju, zdarza Wam się zastanawiać, kim są, czym się zajmują, gdzie pracują, czy mają dzieci, kota lub psa? Podobnie bywa w muzeum. Mijając kolejne obrazy, możemy się zastanawiać, kim są lub kim byli ich bohaterowie. Okazuje się, że czasem bardzo łatwo możemy to sprawdzić, odczytując podpis pod obrazem, lecz bywa i tak, że musimy się nad znaczeniem tego podpisu mocno zastanowić. Postacie w dziełach sztuki nie zawsze są tym, kim się być wydają, czasem odgrywają jakąś ważną rolę. Jak w teatrze. Zwłaszcza w obrazach artysty, który teatr kochał prawie tak samo jak malarstwo.
  Prowadzenie: Blanka Dudek
 • 24.02.2018 (sobota), godz. 11:00
  Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8 / wystawa: Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich
  Sarkofagowe opowieści
  Na zakończenie ferii czeka nas nie lada wyzwanie – odszyfrowanie najbardziej tajemniczych kodów naszej historii – starożytnych hieroglifów. Spróbujemy odnaleźć się w gmatwaninie dziwnych znaków i obrazków umieszczonych na egipskich sarkofagach. Nie będzie to łatwe, ale odpowiednia dawka skupienia, doprawiona sporą porcją ciekawości pozwoli nam odkryć zagadkę sarkofagu zakupionego przed 100 laty przez księcia Władysława Czartoryskiego...
  Prowadzenie: Paulina Chełmecka


Informacje dodatkowe:

 • Preferowany wiek dzieci: 6-10 lat;
 • Liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja.
 • Rezerwacja i sprzedaż biletów od 2 stycznia 2018
  JAK SIĘ ZAPISAĆ?
  Bilety: www.bilety.mnk.pl
  Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Prowadzenie:

 • Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni, eksperymentuje z ruchem oraz dźwiękiem. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje.
 • Agnieszka Gąsienica-Giewont – etnolog i muzealnik, pracuje w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem jako Kierownik Oddziału. Od lat związana z tradycyjną kulturą podhalańską, instruktor w dziecięcych zespołach góralskich. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
 • Anna Pomykalska-Marczuk – absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia dla dzieci, jak i dla osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.
 • Blanka Dudek – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.
 • Ewelina Krawczyk – absolwentka Edukacji Artystycznej AJD w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe z Arteterapii oraz Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. Animator działań artystyczno-pedagogicznych, edukator w Muzeum Narodowym. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobyła jako nauczyciel w krakowskich przedszkolach. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze dla dzieci. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skalna.
 • Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, edukatorka muzealna, na co dzień opiekuje się programem działań edukacyjnych dla dzieci i rodzin w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Lubi słuchać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują, i wierzy, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.
 • Paulina Chełmecka – historyk sztuki, plastyk, asystent w dziale Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich. Kilkuletni współpracownik Działu Edukacji MNK i Benedyktyńskiego Instytutu Kultury w Tyńcu.
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.