31. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

czwartek, 5 lipca 2018, 00:01 - niedziela, 8 lipca 2018

  • czwartek, 5 lipca 2018, 00:01 - niedziela, 8 lipca 2018
  • Rynek Główny
  • Plac Szczepański
  • Mały Rynek
  • Rynek Podgórski
  • Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Celem 31. ULICY będzie przybliżenie polskiemu widzowi najnowszych koncepcji, motywów i trendów teatru ulicznego z azjatyckiego obszaru kulturowego. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy szukać, pod hasłem „Wiatr od Wschodu”, odpowiedzi na pytanie – na ile azjatycki teatr uliczny, plenerowy, inspiruje się kulturą europejską (teatrem), a na ile stanowi samodzielną jakość wyrosłą z tradycji Wschodu. Ważne jest również kryterium stricte geograficzne – celem organizatorów jest pokazanie teatrów ulicznych i plenerowych tworzących swoje spektakle na Wschód od Europy.

Zobaczymy, na ile obrzędowość – bardzo żywa w kulturze Wschodu – może mieć wpływ na język teatru. Fascynujące może być zderzenie dwóch odmiennych sposobów myślenia o teatrze – europejskiego i azjatyckiego. Z takiej artystycznej konfrontacji wielką korzyść odniesie polski widz, a artyści z Azji uzyskają wspaniałą szansę poznania kultury europejskiej i promowania swojej twórczości. Szczególnie mocnym akcentem festiwalu będzie prezentacja teatru południowokoreańskiego w jego najlepszych odsłonach. W trzydziestoletniej historii festiwalu nie występował ani jeden zespół południowokoreański. Tak silna obecność koreańskiego teatru jest czymś wyjątkowym nie tylko dla Krakowa, ale także w skali całej Polski. Oddzielny segment prezentacji stanowią propozycje teatru familijnego adresowanego do dzieci i do rodziców. Planowane są również warsztaty, pokazujące techniki teatru wschodniego, a także spotkania wokół tematu teatru azjatyckiego.

ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych jest jednym z najstarszych w tej część Europy wydarzeniem, poświęconym światowemu teatrowi plenerowemu. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 roku stał się rozpoznawalny w Polsce i na świecie, z coroczną widownią rzędu 60-100 tys. osób. Każdego roku na 4 dni lipca Kraków zmienia się w wielką plenerową scenę, a sztuka wychodzi poza budynki teatralne, galerie czy muzea. Festiwal koncentruje na krakowskich placach zarówno mieszkańców miasta i regionu, jaki i licznie przybywających w tym czasie do Krakowa turystów z całego świata. Podczas 4-dniowego święta teatralnego, na najpiękniejszych scenach plenerowych Krakowa (Rynek Główny, Mały Rynek, Rynek Podgórski, Park Jordana, Park Bednarskiego), stutysięczna widownia podziwiać będzie około 80 wydarzeń teatralnych.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.