Zielone Muzeum Wolności

sobota, 6 października 2018, 10:00-19:00

  • sobota, 6 października 2018, 10:00-19:00
  • Błonia, al. Focha / al. 3 Maja / ul. Piastowska

Zielone Muzeum Wolności to wydarzenie upamiętniające czyn legionowy, który w istotny sposób przyczynił się do odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz oddanie hołdu legionistom – bohaterom I wojny światowej.

Kraków, podobnie jak cała Galicja już przed wybuchem I wojny światowej był bazą działalności niepodległościowej. Jej zasadniczym celem było przygotowanie kadr wojskowych do przyszłej walki o niepodległość. Taką funkcję spełniały Towarzystwo Strzelec, Drużyna Strzelecka czy Polski Związek Wojskowy. Z chwilą wybuchu wojny i na rozkaz komendanta Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła w bój I kompania kadrowa strzelców. Kilka dni później w Krakowie powstał Naczelny Komitet Narodowy, który stał się zapleczem politycznym formujących się Legionów Polskich. Wreszcie, w Pałacu pod Krzysztofory zorganizowano biuro werbunkowe nowej formacji wojskowej. Podczas wojny Kraków nie zapomniał o legionistach, zbierano fundusze na wdowy i sieroty po poległych. Akcja, której początek dało odsłonięcie na krakowskim Rynku Kolumny Legionów w 1915 roku, a której pamiątkę stanowią zgromadzone w muzeum tarcze legionowe, okazała się sukcesem i potwierdziła jak wielkim uznaniem cieszył się w mieście polski czyn legionowy. W nawiązaniu do tych wydarzeń, a zarazem celem ich upamiętnienia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało wydarzenie plenerowe Zielone muzeum wolności. Impreza będzie okazją do przybliżenia krakowianom czynu legionowego, który w istotny sposób przyczynił się do odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz oddanie hołdu legionistom – bohaterom I wojny światowej. Wybór miejsca nie jest przypadkowy: 6 sierpnia 1914 z „wielkiej łąki” wyruszyły do Królestwa Polskiego oddziały I kompanii kadrowej, tutaj też odbywały się ćwiczenia wojskowe stacjonujących w pobliskich Oleandrach legionistów. Akcja „Zielone Muzeum Wolności” będzie mieć charakter rodzinnej imprezy, a przygotowane atrakcje, w dużej mierze interaktywne i angażujące gości, dedykowane będą uczestnikom w każdym wieku.

PROGRAM:
6 października 2018 r. 10.00–19.00 Błonia (na wysokości Oleandrów) Wstęp bezpłatny 

10.00 – rozpoczęcie gry miejskiej, której tematem jest historia formacji legionowych w Krakowie w latach 1914-1918.  Gra przeznaczona jest dla młodzieży i rodzin z dziećmi tworzących maksymalnie 5-osobowe zespoły. Uczestnicy proszeni są o dokonanie zgłoszenia pod adresem: edukacja@mhk.pl. Istnieje również możliwość rejestracji w dniu imprezy, na Błoniach oraz w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 do godziny 11.00.
11.00, 16.00spotkanie dla dzieci: czytanie bajki, w której fabułę wplecione zostały fakty i postaci związane z Legionami – z uwzględnieniem wątków krakowskich
12.00 spacer edukacyjny dla dzieci w wieku 9–12 lat prowadzący szlakiem miejsc związanych z rozwojem ruchu strzeleckiego oraz formowaniem się Legionów Polskich w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny. Prowadzenie: Piotr Kapusta (MHK)
12.00 –  Literatura w służbie Legionów: wykład poświęcony twórczości literackiej na rzecz czynu legionowego; wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w promocji i upowszechnieniu czynu legionowego odegrały wiersze i opowiadania polskich pisarzy, a także okazją do dokonania ogólnej analizy tej twórczości  prof. dr hab. Andrzej Romanowski
13.30 – ogłoszenie wyników i rozdanie nagród dla zwycięzców gry miejskiej
14.00Grażyny: wykład poświęcony kobietom w służbie Legionów Polskich – kurierkom, sanitariuszkom i wywiadowczyniom, a także tym, które walczyły na froncie, stając się aktywnymi uczestniczkami wydarzeń, które prowadziły do odzyskania niepodległości. Kamil Stasiak (MHK)
15.00Kult Piłsudskiego: wykład o Józefie Piłsudskim widzianym oczyma legionistów podczas I wojny światowej, którzy dzięki autorytetowi i charyzmie Komendanta, ale także aparatowi propagandowemu, upatrywali w nim Wodza Legionów dr Wacław Szczepanik (MHK)
16.30–17.30 – przerwa techniczna
17.30koncert Wicked Heads – krakowskiego zespołu muzycznego, zdobywcy wielu polskich i zagranicznych nagród. Muzyka Wicked Heads to porywająca i elektryzująca mieszanka dźwięków, doskonale wpisująca się w ideę wspólnego radosnego świętowania niepodległości.
18.45 – finał wydarzenia: wypuszczenie w niebo 100 rozświetlonych balonów mających upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości   Cały dzień (do godziny 16.30): * Akcja artystyczna z udziałem publiczności. Krakowski artysta wizualny Paweł Szeibel stworzy Drzewo wolności, na którym każdy z uczestników będzie miał możliwość umieszczenia listka z życzeniami dla nas samych, mieszkańców Krakowa, z okazji 100 lat odzyskania niepodległości * Muzealny dyżur – prezentacja pamiątek legionowych ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z udziałem muzealnika, który w formie mini-wykładów i swobodnych rozmów z uczestnikami przybliży krakowskie wątki historii Legionów Polskich. Na specjalne pogadanki zapraszamy również dzieci.

Więcej

www.mhk.pl

wstęp wolny

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.