Ogród Mehoffera

ul. Krupnicza 26

Przylegający do posesji przy ulicy Krupniczej 26 ogród stanowi naturalne przedłużenie ekspozycji znajdującej się w Domu Józefa Mehoffera (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Ten urokliwy zakątek został zaprojektowany przez samego malarza w latach 30. XX wieku. Wzorowany był na innym, dużo większym ogrodzie znajdującym się przy dworze Mehofferów w Jankówce nieopodal Wieliczki. Opuszczony i zdziczały po II wojnie światowej ogród Mehoffera pieczołowicie odnowiono i udostępniono w 2004 roku.

Na podstawie zachowanej ikonografii odtworzono dawny układ ścieżek i kształt rabatek. Centralną część ogrodu stanowi rozległy trawnik z charakterystycznym klombem z okręgiem piennych róż i z różą pośrodku. Posadzono takie same gatunki roślin, jakie rosły tu za życia Mehoffera, m.in. bzy, jaśminowce, drzewka owocowe, fiołki i konwalie majowe; na klombach i rabatach możemy podziwiać piwonie, bratki, lilie królewskie, a do późnej jesieni – liczne gatunki róż. Nad całością góruje pomnik przyrody – potężny dąb szypułkowy.

Wiosną i latem w ogrodzie Mehoffera można spędzić czas przy kawie, którą serwuje istniejąca przy oddziale muzealnym kawiarnia Meho Cafe.

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.