„Amory, zaloty i podboje” – spotkanie z Szymonem Drobniakiem

sobota, 16 lutego 2019, 11:00

  • sobota, 16 lutego 2019, 11:00
  • Cafe NOWA Księgarnia, os. Zgody 7

Czy bakterie chodzą na randki? Dlaczego rozwielitki nie potrzebują chłopaków? Czemu romantyczna kolacja pary jeżozwierzów kończy się ich wzajemnym obsikiwaniem?Wszystkich ciekawskich zapraszamy na rodzinne, walentynkowe, spotkanie z Szymonem Drobniakiem, autorem książki „Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody”. Dzieciaki, spodziewajcie się opowieści o miłosnych zwyczajach zwierząt :) Spotkanie poprowadzi Ewa Stanek-Misiąg.

O KSIĄŻCE:
AMORY, ZALOTY I PODBOJE, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody to znakomita, popularnonaukowa książka dr. Szymona Drobniaka z ilustracjami Marii Łepkowskiej.Dlaczego modliszka odgryza na randce głowę swojemu partnerowi? Czy to prawda, że skarabeusz uwodzi swoją wybrankę kulką kupy, a ślimak jest zarówno mamą jak i tatą? A jak randkują rośliny, skoro nie potrafią chodzić? Dlaczego romantyczna kolacja pary jeżozwierzów kończy się ich wzajemnym obsikiwaniem? Kiedy i po co tata błazenek zamienia się w mamę? Z tej książki dowiecie się o fascynujących sposobach rozmnażania zwierząt i roślin... w lesie, na łące i pod wodą!

O AUTORACH:
SZYMON DROBNIAK – krakowski biolog ewolucyjny i zoolog. W 2018 r. został laureatem Nagrody Naukowej Tygodnika POLITYKA za wybitne osiągnięcia i popularyzację nauki. Zwycięzca polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab dla popularyzatorów nauki.
Popularyzacja nauki to jego drugi zawód: prowadzi warsztaty z dziećmi i dorosłymi, organizuje cykliczne Tygodnie Ewolucji w Krakowie, jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, grupy Evoke oraz współtwórcą inicjatywy Nauka dla Przyrody. Pracował na całym świecie, m.in. w kostarykańskiej dżungli (gdzie badał oszałamiające kolory tropikalnych kolibrów)
i w szwedzkiej tajdze arktycznej (gdzie podglądał żyjące w niezwykłych rodzinach sójki syberyjskie). Po kilku latach spędzonych na szwajcarskim Uniwersytecie w Zurychu oraz szwedzkim Uniwersytecie w Uppsali wrócił do Polski i aktualnie pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest także członkiem zespołu zoologów ewolucyjnych na australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney.
Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz dwóch książek: „AMORY, ZALOTY i PODBOJE czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody" oraz "Co nas może zabić w mieście".
Jego teksty można znaleźć m.in. w „Gazecie Wyborczej", miesięczniku „Focus", „Tygodniku Powszechnym" czy w „Kukbuku". Kolekcjonuje pierwiastki chemiczne, stare książki przyrodnicze i polskie szkło barwione.
MARIA ŁEPKOWSKA – graficzka i ilustratorka. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wegetarianka, która nieustannie poszukuje sposobów na bardziej ekologiczne życie w mieście. W wolnym czasie rysuje komiksy, ogląda filmy z Davidem Attenborough i uprawia swój balkonowy ogródek.

Więcej

ksiegarnia@nowanowa.pl

wstęp wolny (zapisy)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.