„Amory, zaloty i podboje” – spotkanie z Szymonem Drobniakiem

sobota, 16 lutego 2019, 11:00

  • sobota, 16 lutego 2019, 11:00
  • NOWA Księgarnia, osiedle Zgody 7, Kraków

Czy bakterie chodzą na randki? Dlaczego rozwielitki nie potrzebują chłopaków? Czemu romantyczna kolacja pary jeżozwierzów kończy się ich wzajemnym obsikiwaniem?Wszystkich ciekawskich zapraszamy na rodzinne, walentynkowe, spotkanie z Szymonem Drobniakiem, autorem książki „Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody”. Dzieciaki, spodziewajcie się opowieści o miłosnych zwyczajach zwierząt :) Spotkanie poprowadzi Ewa Stanek-Misiąg.

O KSIĄŻCE:
AMORY, ZALOTY I PODBOJE, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody to znakomita, popularnonaukowa książka dr. Szymona Drobniaka z ilustracjami Marii Łepkowskiej.Dlaczego modliszka odgryza na randce głowę swojemu partnerowi? Czy to prawda, że skarabeusz uwodzi swoją wybrankę kulką kupy, a ślimak jest zarówno mamą jak i tatą? A jak randkują rośliny, skoro nie potrafią chodzić? Dlaczego romantyczna kolacja pary jeżozwierzów kończy się ich wzajemnym obsikiwaniem? Kiedy i po co tata błazenek zamienia się w mamę? Z tej książki dowiecie się o fascynujących sposobach rozmnażania zwierząt i roślin... w lesie, na łące i pod wodą!

O AUTORACH:
SZYMON DROBNIAK – krakowski biolog ewolucyjny i zoolog. W 2018 r. został laureatem Nagrody Naukowej Tygodnika POLITYKA za wybitne osiągnięcia i popularyzację nauki. Zwycięzca polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab dla popularyzatorów nauki.
Popularyzacja nauki to jego drugi zawód: prowadzi warsztaty z dziećmi i dorosłymi, organizuje cykliczne Tygodnie Ewolucji w Krakowie, jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, grupy Evoke oraz współtwórcą inicjatywy Nauka dla Przyrody. Pracował na całym świecie, m.in. w kostarykańskiej dżungli (gdzie badał oszałamiające kolory tropikalnych kolibrów)
i w szwedzkiej tajdze arktycznej (gdzie podglądał żyjące w niezwykłych rodzinach sójki syberyjskie). Po kilku latach spędzonych na szwajcarskim Uniwersytecie w Zurychu oraz szwedzkim Uniwersytecie w Uppsali wrócił do Polski i aktualnie pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest także członkiem zespołu zoologów ewolucyjnych na australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney.
Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz dwóch książek: „AMORY, ZALOTY i PODBOJE czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody" oraz "Co nas może zabić w mieście".
Jego teksty można znaleźć m.in. w „Gazecie Wyborczej", miesięczniku „Focus", „Tygodniku Powszechnym" czy w „Kukbuku". Kolekcjonuje pierwiastki chemiczne, stare książki przyrodnicze i polskie szkło barwione.
MARIA ŁEPKOWSKA – graficzka i ilustratorka. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wegetarianka, która nieustannie poszukuje sposobów na bardziej ekologiczne życie w mieście. W wolnym czasie rysuje komiksy, ogląda filmy z Davidem Attenborough i uprawia swój balkonowy ogródek.

Więcej

ksiegarnia@nowanowa.pl

wstęp wolny (zapisy)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.