Matinées – koncerty edukacyjne dla juniorów i seniorów

środa, 29 maja 2019, 11:00

  • środa, 29 maja 2019, 11:00
  • środa, 5 czerwca 2019, 11:00
  • środa, 12 czerwca 2019, 11:00
  • środa, 8 maja 2019, 11:00
  • środa, 15 maja 2019, 11:00
  • środa, 22 maja 2019, 11:00
  • Aula bł. Jakuba, ul. Franciszkańska 4

Jeśli dziś środa… to wcale nie jesteśmy w Belgii. A gdzie? Na koncercie! Dla młodzieży szkolnej, seniorów (także z wnuczętami!) i wszystkich, którzy uważają, że środowe przedpołudnie to najlepsza pora na kontakt z żywą muzyką – oto, mówiąc współczesnym językiem, grupa docelowa cyklu Capelli Cracoviensis.

W zainaugurowanym w 2012 roku cyklu Matinées – koncerty dla juniorów i seniorów Capella Cracoviensis oferuje bezpośrednie spotkania z najciekawszymi artystami pracującymi z zespołem w połączeniu z muzyką, która zawsze jest na pierwszym planie. To nie wiedza muzyczna jest tutaj priorytetem, lecz wprowadzenie młodzieży w świat kultury, kultury jako sposobu bycia, z koncertem jako środkiem albo pretekstem. Chodzi zresztą o młodzież w wieku dowolnym, gdyż koncerty pomyślane jako matinée (odbywają się o godzinie 11.00) adresowane są i do juniorów, i do seniorów. Pierwszych prowadzić na nie mogą szkoły, drudzy mogą przyjdą z pierwszymi.

Każdy koncert jest spotkaniem nie tylko z podanym na tacy utworem muzycznym, lecz także z procesem jego powstawania, z jego konotacjami artystycznymi, skojarzeniami z innymi dziełami sztuki, ich rolą w życiu ludzi dawniejszych i dzisiejszych, a także z ciekawymi osobowościami, które będą koncerty prowadzą. Różnorodność prelegentów (a może raczej animatorów) gwarantuje najróżniejsze spostrzeżenia i sposoby patrzenia na muzykę, sztukę, literaturę, obyczaje i ich miejsce w dniu codziennym, czyli to, co tworzy zjawisko zwane kulturą.

Nie objaśniamy form, czy struktur dźwiękowych, ale przyzwyczajamy dzieci i młodzież do chodzenia na koncerty. Chcemy, by znaleźli przyjemność w atmosferze koncertu, by odkryli emocje zawarte w prezentowanych dziełach. Chcemy ich zwabić na koncert obietnicą przyjemności. Nie chcemy ludzi wykluczać, tracić ich poprzez muzykologiczne wywody. Chcemy ich spotkać, znaleźć, zaprosić na koncert i pokazać im, że to jest przyjemne. Koncerty poprzedzamy krótkim wprowadzeniem zawierającym jedynie podstawowe informacje: konteksty, inspiracje, funkcje. Nasza publiczność ma szansę zachwycić się czystym pięknem - arcydziełami muzyki klasycznej wykonywanymi z całą starannością od początku do końca – zapraszają organizatorzy.

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 11.00 i trwają około jednej godziny wraz z komentarzem.

8 maja 2019
Giovanni Battista Pergolesi: Msza F-dur „Missa Romana”
Magdalena Łukawska sopran solo
Dorota Dwojak-Tlałka alt solo
Chór Capelli Cracoviensis
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach
Jan Tomasz Adamus organy / dyrygent

15 maja 2019
Beethoven Mozart Haydn
Wioletta Fluda fortepian

22 maja 2019
Carlo Gesualdo da Venosa: Madrygały
Capella Cracoviensis

29 maja 2019
Historia symfonii: Mozart & Schubert
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach

5 czerwca 2019
Muzyka i literatura
Karl Ditters von Dittersdorf – Symfonie (wg Owidiusza)
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach

12 czerwca 2019
A cappella: Lassus Mendelssohn Brahms Szymanowski
Chór Capelli Cracoviensis

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.