Letnia Akademia Muzealna „Bliżej Kultury”

poniedziałek, 1 lipca 2019 - piątek, 12 lipca 2019

  • poniedziałek, 1 lipca 2019 - piątek, 12 lipca 2019

Wakacje w Letniej Akademii Muzealnej to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków i chwile świetnej zabawy. Dzieją się w niej rzeczy tajemnicze, poruszające wyobraźnię i kiełkujące najlepszymi pomysłami. Muzeum Narodowe zaprasza na cykl letnich warsztatów, podczas których, biorąc udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, muzycznych oraz grach terenowych i zabawach ruchowych, poznamy sekrety naszych eksponatów i wejdziemy do „brzucha” muzeum. Bądź z nami bliżej kultury.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat. Spotkania odbywają się w różnych oddziałach MNK. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Udział bezpłatny.

1-5.07.2019 Muzeum – odkrywanie tajemnicy
Prowadzące: Iwona Klepacz, Anna Sokulska
8-12.07.2019 Na ratunek muzom!
Prowadzące: Aleksandra Nicewicz, Aleksandra Wnęk

Godziny: 8.30-15.30
Grupa: max 15 osób w wieku 6-12 lat
Wyżywienie: obiad i podwieczorek

Wymagana rezerwacja: tel. 12 433 57 44 lub e-mail: rezerwacja@mnk.pl (czynne w dni powszednie w godz. 9.00–16.00)

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Tydzień pierwszy: Muzeum – odkrywanie tajemnicy
W muzeum pilnie potrzebni są detektywi, którzy będą w stanie rozszyfrować ukryte w nim zagadki. Przemierzać będą podziemne przejścia, zaglądać tam, gdzie dawno nikt nie zaglądał, rozszyfrowywać tajemnicze napisy i tropić dziwne stwory. Co kryje w sobie muzeum i dzieła w nim zgromadzone? Korzystając ze naszych zmysłów, detektywistycznych narzędzi, dowodów rzeczowych i odnalezionych wskazówek, rozszyfrujemy tajniki symboli i rekwizytów artystycznych. Nie siedź w domu, dołącz do nas i pomóż w odkrywaniu tajemnic muzealnych zbiorów.

Cóż to za stwór? Tajemnicze zwierzęta
1.07, godz. 8.30–15.30

O czym mówią przedmioty? Atrybuty i rekwizyty
2.07, godz. 8.30–15.30

Jak przedstawić nieprzedstawialne? Symbole
3.07, godz. 8.30–15.30

O czym myślą i jak tworzą artyści? Kolory, kształty, abstrakcja
4.07, godz. 8.30–15.30

Co mówią do nas liczby? Przydatność matematyki w sztuce
5.07, godz. 8.30–15.30

Prowadzące:

Iwona Klepacz – absolwentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie edukacji plastycznej. Na co dzień pracuje z dziećmi, wprowadza je w świat sztuki. W wolnych chwilach fotografuje, maluje, słucha muzyki wszelakiej. Fascynuje się rękodziełem artystycznym.

Anna Sokulska – długoletnia edukatorka współpracująca m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym oraz Międzynarodowym Centrum Kultury. Dla tych instytucji, poza tradycyjnym oprowadzaniem i prowadzeniem lekcji muzealnych, przygotowuje i prowadzi warsztaty dla dzieci, a także spacery i specjalne oprowadzania tematyczne. Jest również licencjonowaną przewodniczką miejską oraz miłośniczką Krakowa.

Tydzień drugi: Na ratunek muzom!
Do naszego muzeum przyszedł tajemniczy list! Na kopercie widnieje dziewięć niezwykłych symboli, a w środku znajduje się zaszyfrowana wiadomość. Pracownicy są bezradni. Nikt nie potrafi zrozumieć, co nadawca miał na myśli. Zdołali przeczytać jedynie notkę zapisaną bardzo małym druczkiem, która mówiła: ,,Pomóc mogą nam jedynie eksperci od znajdowania piękna nawet w najmniejszych rzeczach’’. List podpisały Strażniczki Kultury i Sztuki. Szukamy śmiałków do odszyfrowania tej zagadki! Pomożesz nam?

O czym pisze Klio? - czyli jaką moc ma opowieść i jak tą opowieść uchronić od zapomnienia - Warsztaty twórcze o mitologii Starożytnej Grecji i wizyta w pracowni digitalizacji zbiorów
8.07, godz. 8.30–15.30

Pod jaką maską kryją się Talia i Melpomene? - czyli uczymy się, jak wcielać się w różne postacie i profesjonalnie rozśmieszać innych – warsztaty teatralne
9.07, godz. 8.30–15.30

Anielskie śpiewy Polihymnii - czyli warsztaty o podniosłych pieśniach i dziwnych stworzeniach – zajęcia plastyczne
10.07, godz. 8.30–15.30

Co przepowie nam Urania? - czyli jakie materiały i kształty wykorzystuje nowoczesny artysta – zajęcia ceramiczne
11.07, godz. 8.30–15.30

Jak inspirują Kaliope i Erato? - czyli jak wykorzystać pióro, by porwać tłumy – zajęcia literackie z elementami improwizacji twórczej
12.07, godz. 8.30–15.30

Prowadzące:

Aleksandra Nicewicz – studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz

absolwentka animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów odkryła, że pragnie pracować z dziećmi, a praktyki w Muzeum otwarły jej przestrzeń do twórczych działań z najmłodszą publicznością. W wolnych chwilach czyta fantastykę, podróżuje, fotografuje i gra w gry komputerowe.

Aleksandra Wnęk – absolwentka pedagogiki o specjalności animacja społeczno - kulturowa na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie studentka zarządzania kulturą i mediami, która z zamiłowania do ludzi i sztuki bardziej czuje się animatorem niż menedżerem kultury, a  praca w roli muzealnego edukatora daje jej ogromną satysfakcję. Na co dzień śpiewa w chórze gospel, a od czasu do czasu udziela się w inicjatywach teatralnych.

Letnia Akademia Muzealna „Bliżej Kultury” odbywa się w ramach działania pn. „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji". Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.