Widoki na lato. Wakacje w Muzeum

wtorek, 23 lipca 2019, 10:30

  • wtorek, 23 lipca 2019, 10:30
  • czwartek, 25 lipca 2019, 10:30
  • wtorek, 30 lipca 2019, 10:30
  • czwartek, 1 sierpnia 2019, 10:30
  • wtorek, 6 sierpnia 2019, 10:30
  • czwartek, 8 sierpnia 2019, 10:30
  • wtorek, 20 sierpnia 2019, 10:30
  • czwartek, 22 sierpnia 2019, 10:30
  • Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9
  • Gmach Główny, al. 3 Maja 1
  • Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
  • Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3
  • Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
  • Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Czy aby poczuć wakacje koniecznie trzeba opuścić miasto? Czy miasto latem może być inspirujące? Przecież wśród krętych ulic można spotkać wiatr, w oknach wysokich budynków przegląda się niebo, w cieniu starych kamienic kryje zbawienny chłód, a słońce pieści miejską zieleń z równą czułością co łąki i lasy. Zapraszamy Was na letnie warsztaty, podczas których poczujemy się równie dobrze jak motyle w miejskim, muzealnym ogrodzie.

W lustrze wody
23.07, godz. 10.30
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła”
W jakich lustrach przeglądają się drzewa? Czy chmury mogą pływać w jeziorze? Kto porusza lustrem wody? Podczas warsztatów poeksperymentujemy z lustrzanymi odbiciami i efektami, które w tym samym celu wykorzystują artyści. Skorzystamy z właściwości akwareli i sprawdzimy, jakie możliwości kryją się w połączeniu koloru z wodą. Wspólnie odkryjemy moc kropli tuszu.
Prowadzenie: Iwona Klepacz

Wędrująca kreska

25.07, godz. 10.30
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Czarno na białym”
Wakacyjne szkicowanie – rozczochrana wiatrem trawa, puszyste futerko ulubionego zwierzaka, sylwetka mijającego nas przechodnia… Od wystudiowanego rysunku po zestaw szybkich szkiców. Czym? Ołówkiem, węglem, sangwiną… Zapraszamy na warsztaty, podczas których dowiemy się, czy kreska może mieć charakter i czy gumka służy tylko do mazania. Odkryjemy kilka tajemnic rysownika i… narysujemy światło!
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

Wakacje śmiechu warte
30.07,
godz. 10.30
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Wszystkie dzieci (i dorośli) wiedzą, że śmiech to zdrowie. Śmiech leczy smutki i sprawia, że świat wydaje się piękniejszy i bardziej kolorowy. Same wakacje są doskonałym powodem, by się śmiać. Ale czy wypada śmiać się w muzeum? Czy postacie z obrazów zawsze są poważne? Podczas warsztatu poznamy artystę, który swój śmiech potrafił narysować. Dowiemy się, z czego żartował wielki Jan Matejko i z czego się śmiali jego najbliżsi. Będzie wesoło i kto wie, może uda nam się rozbawić bohaterów obrazów…
Prowadzenie: Joanna Kołek

W porywach wiatru
1.08, godz. 10.30
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3
Gdzie mieszka wiatr? Czy mógł się ukryć w muzealnej galerii? Podczas warsztatów spróbujemy go poszukać. Pomoże nam w tym prawdziwy znawca tematu – wiatrak. Sprawdzimy, w jaki sposób wiatr porusza kawałkiem jedwabiu, marszczy taflę wody, utrzymuje w locie ptaka lub mierzwi fryzurę… natki pietruszki. Wakacyjne eksperymenty, nie tylko z muzealnym wiatrem, pomogą nam stworzyć dzieła równie wspaniałe jak te, które wiszą na ścianach Sukiennic. Choć wcale nie na papierze i niekoniecznie pędzlem…
Prowadzenie: Iwona Klepacz

Lato z widokiem na... sukces

6.08, godz. 10.30
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12
Grecja, Egipt, a może Rosja? Latem chętnie odwiedzamy dalekie kraje, kupujemy drobne pamiątki, wysyłamy pocztówki i robimy mnóstwo zdjęć. Niektórzy dawni podróżnicy swoje wyprawy uwieczniali na medalach i monetach. Zdobycie miasta, udana wymiana handlowa czy odzyskanie zdrowia także bywało tematem godnym upamiętnienia. Niejeden sukces dzięki temu przeszedł do historii.
Podczas warsztatów udamy się w podróż i sprawdzimy, do czego służyły złoto, srebro, a nawet porcelana.
Prowadzenie: Tomasz Kida

Motylem jestem
8.08,
godz. 10.30
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
Na łące, w lesie, w ogrodzie, nad rzeką, w górach... O tej porze roku motyle można spotkać wszędzie. Także w pewnym ogrodzie ukrytym w samym sercu miasta. No i oczywiście w domu jego właściciela – malarza, który wyjątkowo kochał przyrodę i potrafił ją namówić, by zamieszkała w jego domu. Jakże jednak odmieniona! Podczas warsztatów spróbujemy jej poszukać, podążymy tropem różnych skrzydlatych stworzeń, które ukryły się w muzeum i ogrodzie. Kto wie, może i nam wyrosną skrzydła?
Prowadzenie: Joanna Kołek

Pamiętajcie o ogrodach
20.08, godz. 10.30
Pawilon Józefa Czapskiego
O ogrodach, budynkach, zabytkach, miejscach, które warto odwiedzić i takich, których już nie ma... Podczas wakacji mądrze jednak także pamiętać o plecaku, kanapce i plasterku na rozbite kolano. I najważniejsze – o dobrym humorze i uśmiechu. Kto to wszystko spamięta? Czy są osoby, które pamiętają wszystko? A może są takie, które potrafią sprawić, że innym łatwiej zapamiętać. I takie, o których nie wypada zapomnieć. Podczas warsztatów porozmawiamy o sposobach na pamiętanie i zapominanie (ta umiejętność też się w życiu przydaje) i stworzymy dla siebie wyjątkowe „niezapominajki”. Oczywiście pomoże nam w tym piękny ogród w środku miasta.
Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz

Pocztówka z miejskich wakacji
22.08, godz. 10.30
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Szuflada Szymborskiej”
Pocztówka?! A co to takiego? Czy dziś wysyłamy pocztówki, czy często je dostajemy? Podczas warsztatów zdmuchniemy kurz z tego zapominanego już trochę zwyczaju i kto wie, może poczujemy jak bardzo jest on sympatyczny. Inspiracji poszukamy w szufladach Pani Szymborskiej. Pod wesołym okiem sławnej poetki stworzymy własne wakacyjne pocztówkowe kolaże. Wakacje w środku miasta mogą okazać się doskonałym powodem, by zrobić sobie lub komuś bliskiemu pocztówkowy prezent.
Prowadzenie: Magda Schuster

Informacje dodatkowe:

  • Preferowany wiek dzieci: 5–10 lat
  • Cena 5 zł od dziecka
  • Liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

  • Bilet
  • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)
  • Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez Internet nie podlegają zwrotowi
  • Osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, mogą dokonać zakupu biletu w kasie Muzeum po okazaniu stosownego dokumentu

Prowadzenie:

Aleksandra Nicewicz – studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz absolwentka animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów odkryła, że pragnie pracować z dziećmi, a praktyki w Muzeum otwarły jej przestrzeń do twórczych działań z najmłodszą publicznością. W wolnych chwilach czyta fantastykę, podróżuje, fotografuje i gra w gry komputerowe.

Anna Pomykalska-Marczuk – absolwentka wychowania plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, a jej prace biorą udział w wystawach krajowych i zagranicznych.

Iwona Klepacz – absolwentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie edukacji plastycznej. Na co dzień pracuje z dziećmi, wprowadza je w świat sztuki. W wolnych chwilach fotografuje, maluje, słucha muzyki wszelakiej. Fascynuje się rękodziełem artystycznym.
 
Joanna Kołek – absolwentka filozofii, ukrainoznawstwa i rosjoznawstwa. Edukatorka muzealna i pracowniczka organizacji pozarządowej. Ma słabość do secesji, Wyspiańskiego i sztuki użytkowej. Pasjonatka dwóch kółek i kultur krajów Europy Wschodniej, Kaukazu oraz Azji Centralnej.

Magda Schuster – absolwentka UJ i łódzkiej ASP. W Muzeum prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza Muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.
 
Tomasz Kida – absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Muzeum Narodowym prowadzi zajęcia dla młodszych i tych nieco starszych. Fan gier wszelakich, od szachów i gier

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.