Muzeomania - Tajemniczy kufer

niedziela, 27 października 2019, 10:30

  • niedziela, 27 października 2019, 10:30
  • niedziela, 24 listopada 2019, 10:30
  • niedziela, 15 grudnia 2019, 10:30
  • niedziela, 12 stycznia 2020, 10:30
  • niedziela, 16 lutego 2020, 10:30
  • Rynek Podziemny, Rynek Główny 1/3
  • Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
  • Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
  • Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
  • Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Tajemniczy kufer – to program edukacyjny skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.

Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat odbywają się w niedziele o godz. 10.30.

29 września
Rynek Podziemny

Na ostatni guzik. Guzik
prow. Justyna Kutrzeba-Synowiec

Mówi się o nim, że jest niepozorny. Z reguły okrągły, bywa, że ma dwie lub cztery dziurki. Na salony europejskie wszedł w XIII wieku, swoje triumfy święcił w wieku XIX. Są tacy, którzy wieszczyli mu rychły koniec w związku ze spiskiem zawiązanym przez rzepy i zamki błyskawiczne. Ale nasz guzik, bo to o nim będzie mowa, nie poddał się i korzystamy z niego nadal. Na zajęciach dowiemy się, jaka była jego historia, obejrzymy krakowskie guziki liczące sobie 700 lat, a nawet wykonamy własne!

27 października
Pałac Krzysztofory (wejście od strony ul. Szczepańskiej 2)
Z uszami na sznurku. Torebka
prow. Ewelina Radecka

W odległych, średniowiecznych czasach jej posiadaczami byli przede wszystkim mężczyźni – bogaci, miejscy kupcy, którzy w niej trzymali pieniądze. Dziś to typowo kobiecy atrybut, bez którego żadna dama nie wyjdzie z domu. Torebka, bo o niej mowa, to przedmiot o długiej i ciekawej historii. Jak wyglądały najstarsze torebki? Z jakich materiałów je wykonywano? Do czego służyły naszym przodkom i gdzie je ze sobą zabierali? Odpowiedzi znajdziemy w tajemniczym kufrze, a następnie wspólnie wykonamy własne fantazyjne torebki.

24 listopada
Apteka pod Orłem
Dla zdrowia i urody. Leki
prow. Anna Surma

Tabletki, syropy, zioła, napary, krople, maści, witaminy… To tajemnicze substancje, które od setek lat pomagają ludziom w przywracaniu i zachowaniu zdrowia. Skąd się one wzięły? Kto je wymyślił i skąd wiedział, na jakie dolegliwości pomagają? W czasie zajęć dowiemy się, jak leczyli się dawni krakowianie, gdzie szukali leków, gdzie je produkowano i sprzedawano. Odkryjemy również, jak 100 lat temu wyglądała apteka i co miała wspólnego z laboratorium chemicznym. Niczym prawdziwi aptekarze będziemy ważyć, przesypywać, mieszać i znakować różne składniki, realizując w ten sposób receptę na dobrą i mądrą zabawę!

15 grudnia
Dom Zwierzyniecki
Światełko w tunelu. Świeca
prow. Katarzyna Garus

Zapachowe, kolorowe, rzeźbione, zdobione… W bardzo dawnym Krakowie świece pomagały mieszkańcom oswajać mrok, a dziś są głównie elementem dekoracyjnym, tworzącym w pomieszczeniach miłą i przytulną atmosferę. Podczas zajęć dowiemy się m.in., który słynny krakowski Jan musiał oszczędzać na świeczkach i jak ciemno byłoby ponad sto lat temu w przedmiejskim domu, gdyby nie świetliste wynalazki. Z warsztatów nikt nie wyjdzie z pustymi rękami, a i drogę powrotną będzie łatwiej znaleźć z własnym źródłem światła.

12 stycznia
Kamienica Hipolitów
Nie ma takiego numeru? Telefon
prow. Elżbieta Lang

Komórki i smartfony dziś dla wielu stały się nieodłączną częścią życia. Dzięki nim możemy ze sobą rozmawiać, wysyłać wiadomości, nagrywać filmy, robić zdjęcia i nieustająco być w ciągłym kontakcie z naszymi bliskimi. Ale czy zastanawialiście się, kto i kiedy wymyślił telefon i jak on właściwie działał? Czy wiecie, gdzie i kiedy w Krakowie zamontowano pierwszy taki aparat? A może słyszeliście kiedyś o książkach telefonicznych? Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy historię tego niezwykłego wynalazku, który po dziś dzień łączy ludzi na całym świecie.

16 lutego
Rynek Podziemny
Zwierciadełko, powiedz przecie… Lustro
prow. Katarzyna Winiarczyk

Lustro to nie tylko zwyczajny przedmiot codziennego użytku czy dekoracja pomieszczenia. Bez luster nie potrafilibyśmy dojrzeć naszych twarzy, obserwować własnych zachowań. Są narzędziami pracy oraz elementami wielu przyrządów badawczych. Zwierciadła pojawiają się również w bajkach i krakowskich legendach. Są bardzo cenione przez artystów różnych dziedzin. Podczas zajęć poznamy historię lustra i jego funkcje. Opowiemy o tych najbardziej znanych, cieszących się sławą. Poznamy także legendę, w której zwierciadło odgrywa ważną rolę. W części warsztatowej każdy wykona swoje własne magiczne zwierciadło, które zabierze ze sobą do domu.

 

Więcej

www.muzeumkrakowa.pl

12 426 50 60

info@muzeumkrakowa.pl

Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.