Muzeomania - Mały wielki Kraków

sobota, 19 października 2019, 11:00

  • sobota, 19 października 2019, 11:00
  • sobota, 9 listopada 2019, 11:00
  • Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
  • Barbakan, ul. Basztowa

Mały wielki Kraków – to cykl spacerów miejskich odkrywających przed uczestnikami zupełnie nowe historie i miejsca ukryte w tkance Krakowa. Szlak naszych jesiennych wędrówek wyznaczą opowieści nieoczywiste. Poznamy nie tylko te miejsca, których na co dzień nie dostrzegamy, ale także te metaforyczne, nieświadome historie, które budują naszą tożsamość i odsłaniają zróżnicowaną kulturę miejską Krakowa.

Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9–12 lat odbywają się w soboty i niedziele o godz. 11.00.

15 września
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa
Pod okiem Faraona
prow. Jolanta Polańska

Czy wiecie, że w Krakowie można zobaczyć półksiężyc niezależnie od pory dnia czy nocy? I że wcale nie jest nam potrzebna gondola, by dopłynąć do Wenecji... Zapraszamy na spacer szlakiem „zagranicznych domów”. Skąd się w Krakowie wzięły? Co się w nich mieściło? Jakich sekretów strzegą ich drzwi i klamki? To tylko niektóre zagadki, które rozwiążemy wspólnie pod czujnym okiem Faraona...

28 września
Miejsce zbiórki: przed wejściem do Rynku Podziemnego
Na rozstaju dróg
prow. Justyna Kutrzeba-Synowiec

Przemierzając miasto kroczymy pewnym krokiem po ulicach. Raz skręcamy w prawo, raz w lewo. Czasem zatrzymujemy się na skrzyżowaniu dwóch ulic i wahamy się, w którą stronę pójść. Patrzymy na nazwę ulicy i zaczynamy się zastanawiać, dlaczego niektóre ulice nazywają się tak, a nie inaczej. Czy wiecie, co pędzono na Pędzichowie i co wspólnego z kanałami ma ulica Wenecja? I gdzie tak naprawdę prowadził Szlak? Zapraszamy na spacer, podczas którego poznamy nie tylko historię krakowskich ulic, ale także ich sekrety ukryte w szczelinach chodników.

19 października
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory (wejście od strony ul. Szczepańskiej 2)
Miejskie zakamarki
prow. Grzegorz Szymanowski

Miasta są pełne różnych zakamarków, szczelin, rys. Tu można stanąć na palcach i przez dziurę w płocie oglądać wspaniały ogród, a kilka kroków dalej znajduje się uroczy zaułek, trzeba tylko wejść w podwórze. Zapraszamy na spacer szlakiem ukrytych miejsc: ogrodów, miejskich zakamarków, urokliwych podwórzy, ale i zapierających dech placów. Chodźcie z nami odkrywać niezwykłe krakowskie skarby, które sprytnie ukryły się w miejskich zakamarkach.

9 listopada
Miejsce zbiórki: Barbakan
Tajne przez poufn
prow. Maciej Mieziane

Historia zna wiele dziwnych opowieści, a Kraków od zawsze przyciągał miłośników najróżniejszych niezwykłych historii. Wiele z tych opowieści nie zostało wyjaśnionych do dziś, bo wymykają się racjonalnemu pojmowaniu świata. Czy zastanawialiście się, jakie niestworzone historię krążą po Krakowie? Co wspólnego ma Barbakan z Wawelem? Czy pod Krzysztoforami ciągną się tajemnicze tunele? Które kamienice mają oczy? I jakie sekrety skrywa fontanna krakowskiego żaka na placu Mariackim? Chodźcie z nami na spacer, tylko ani mru mru, bo miasto też ma uszy...

 

Więcej

www.muzeumkrakowa.pl

12 426 50 60

info@muzeumkrakowa.pl

Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.