Szancer, wyobraź sobie!

środa, 1 lipca 2020 - czwartek, 15 lipca 2021

  • środa, 1 lipca 2020 - czwartek, 15 lipca 2021
  • Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

W tym trudnym czasie Żydowskie Muzeum Galicja uchyla nam drzwi do niezwykłego świata Jana Marcina Szancera – i wszystko staje się możliwe.

Zwierzęta zapraszające do lektury tomu Brzechwa dzieciom, groźne, ale i kuszące sanie Królowej Śniegu z Baśni Andersena, sympatyczni pomocnicy dziadka ciągnącego rzepkę i oczywiście – lokomotywa. Kto z nas nie pamięta tych „kultowych” okładek? Wyobraźnię kilku pokoleń Polaków kształtowały w równym stopniu słowa wielkich mistrzów pióra, jak i obrazy wykreowane przez „malarza dziecięcych marzeń” Jana Marcina Szancera. Ten nazywany królem ilustratorów artysta był autorem rysunków do ponad 200 książek, nie tylko dla dzieci. Wystarczy powiedzieć, że bez niego nie tylko nie wiedzielibyśmy w Polsce, jak wyglądali Pinokio czy Calineczka, ale przede wszystkim nie byłoby Pana Kleksa! Artysta przez ponad pół wieku powoływał do życia postacie i miejsca – dziwaczne, a równocześnie dzięki jego wyjątkowym zdolnościom narysowane precyzyjną linią, niezwykle dokładnie i starannie. Pisał także baśnie, tworzył scenografie teatralne i filmowe, był pierwszym dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej.

Życie twórcy tych magicznych światów nie było jednak tak bajkowe. Jan Marcin Szancer urodził się w 1902 roku w Krakowie w rodzinie polsko-żydowskiej. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych i pracował jako redaktor i ilustrator „Świerszczyka”. W czasie okupacji w stolicy szkicował plakaty propagandowe dla Armii Krajowej. Po powstaniu warszawskim trafił do obozu przejściowego, a stamtąd do Makowa Podhalańskiego: „...wagony towarowe, plombowanie i stukot kół. Jedziemy ku naszemu przeznaczeniu. […] Tymczasem, wbrew przewidywaniom, że pociąg podjeżdża już do rampy w Oświęcimiu, zaczęto nasze wagony przetaczać i wreszcie ruszyliśmy wolno w innym, nieznanym nam kierunku”. Pomimo koszmarów wojny Szancer nie przestał rysować – najbardziej kolorowe ilustracje powstały w najczarniejszym okresie jego życia.

Wystawa Szancer, wyobraź sobie! czynna od 1 lipca w Żydowskim Muzeum Galicja prezentuje kilkadziesiąt jego obrazów, a biografię autora ukazuje w baśniowej aranżacji. Inspirując dorosłych do refleksji i dyskusji nad rolą polskich Żydów w rozwoju polskiej kultury i sztuki w XX wieku, jest przede wszystkim atrakcją dla najmłodszych widzów, którzy sami mogą stać się tu bohaterami baśni. „Historia Jana Marcina Szancera pokazuje, że bogata wyobraźnia pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Warto nauczyć dzieci korzystania z tego daru od najmłodszych lat” – zachęca dyrektor muzeum Jakub Nowakowski. Dzieci, rodziców i dziadków organizatorzy zapraszają także na warsztaty z wybitnymi ilustratorami, koncert z wizualizacjami inspirowanymi twórczością Szancera, projekcję filmów o Panu Kleksie czy spacery po Krakowie z wyobraźni (program wydarzeń jest publikowany na bieżąco na stronie muzeum). Ekspozycji towarzyszy prezentacja prac stworzonych przez dzieci Co ty sobie wyobrażasz? (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.