Lato w Muzeum: Sezamie, otwórz się!

wtorek, 28 lipca 2020, 10:30

  • wtorek, 28 lipca 2020, 10:30
  • wtorek, 4 sierpnia 2020, 10:30
  • środa, 12 sierpnia 2020, 10:30
  • czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:30
  • wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:30
  • czwartek, 20 sierpnia 2020, 10:30
  • środa, 26 sierpnia 2020, 10:30
  • Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
  • Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
  • Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3
  • Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
  • Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

Czym jest sezam? Prawie każdy to wie, choć chyba nikt w nim nie był. Oczywiście poza Alibabą i zgrają baśniowych rozbójników. Tym razem jednak sezamem staną się galerie Muzeum Narodowego, bo jak prawdziwy skarbiec pełne są najcenniejszych dzieł sztuki pochodzących z różnych bajek. To znaczy… kolekcji. 

Ostatnio pewien groźny rozbójnik mocno narozrabiał, rzucił zaklęcie na nasz skarbiec i pozmieniał nasze plany. Mamy nadzieję, że lato pozwoli nam jednak otworzyć kilka sezamowych komnat. Nie obędzie się bez niespodzianek. Jak to w sezamie…
Pomóżcie nam koniecznie odczarować zaklęcie.

W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych część zajęć odbędzie się w muzealnych plenerach.

Terminy i miejsca:

  • 28.07.2020 (wtorek), godz. 10:30

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
W co się ubrać?
Rękawiczki, bufiaste rękawy, kapelusze z piór, pelerynka… ach, cóż tu wybrać, gdy tyle cudowności? Tego pytania z pewnością nie musiała zadawać Jadwiga z Janakowskich, żona Józefa Mehoffera – w jej szafie panował iście barokowy przepych. Mąż wybierał materiał na suknie, pomagał z biżuterią, a czasem nawet malował swoją piękną muzę. Na warsztatach obejrzymy wszystkie obrazy z modą w roli głównej, a kto wie, może nawet sami coś zaprojektujemy?
Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz

  • 4.08.2020 (wtorek), godz. 10:30

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
Pokaż mi swój portret, a powiem ci, kim jesteś!
Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi nasze letnie warsztaty. Zanim zaczniemy wspólną przygodę, spróbujemy się sobie przedstawić. Skoro jednak jesteśmy w muzeum, zrobimy to… portretowo! Inspiracji poszukamy w portretach naszych przodków, przyglądniemy się wizerunkom polskich szlachciców i dam. Może się okazać, że bohaterowie obrazów mają nam coś do powiedzenia. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego barokowe portrety są takie wyjątkowe. Sprawdzimy też, komu dzisiaj jest do twarzy w barokowym wydaniu.
Prowadzenie: Martyna Majsterek

  • 12.08.2020 (środa), godz. 10:30

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
Tajemnice spod złotych kopuł
Wraz z latem i wakacjami wiele osób wyjeżdża, by zobaczyć odległe i egzotyczne miejsca. Czasami okazuje się, że to, co najbardziej niezwykłe, znajduje się niedaleko. W górach w okolicy Krakowa odwiedzić można wiele drewnianych świątyń, których dachy wieńczą błyszczące w słońcu kopuły. Znajdują się w nich obrazy przedstawiające świętych, aniołów, a także polskich królów – pokazanych w dość ciekawy sposób. Na warsztatach przyjrzymy się dziełom pochodzącym z takich świątyń i dowiemy się, kto nadal podobne wykonuje.
Prowadzenie: Tomasz Kida

  • 13.08.2020 (czwartek), godz. 10:30

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3
Prędkość światła
Światła nie można zatrzymać? Ależ nic bardziej mylnego! Od wieków udaje się to artystom, np. malarzom, którzy nie tylko zatrzymują światło, ale jeszcze doskonale wiedzą, jak spływający z nieba promień najlepiej wykorzystać. Podczas warsztatów dowiemy się, czy światło ma kolor, w jaki sposób się zmienia, czy namalowanie nocy wymaga użycia światła i jakie ma ono znaczenie. Sami również stworzymy prace plastyczne, w których zatrzyma się światło. Choć niekoniecznie namalowane…
Prowadzenie: Blanka Dudek

  • 18.08.2020 (wtorek), godz. 10:30

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Po drugiej stronie lustra
W starym domu wielkiego mistrza Jana Matejki kryją się niezwykłe dziwy… Pośród złotych ornamentów i barwnych polichromii odnaleźć można anioły, diabły, a nawet Pegaza! W czasie warsztatów przyjrzymy się niezwykłym lustrom wiszącym w muzeum, a może nawet zajrzymy do czarodziejskich krain pełnych po ich drugiej stronie.
Prowadzenie: Weronika Moskwa

  • 20.08.2020 (czwartek), godz. 10:30

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12
Moneta jak panna młoda
Czy moneta może być tak piękna jak panna młoda? Skąd w ogóle takie dziwne porównanie? Czy można się nią zachwycić tak jak piękną dziewczyną? Okazuje się, że tak! Dawno, dawno temu, gdy nie było Facebooka, internetu i smartfonów, ludzie komunikowali się w inny sposób. Aby dotrzeć do swoich poddanych, królowie używali właśnie monet. Jak wyglądali, albo jak chcieli, żeby poddani ich widzieli? Odpowiedź znajdziemy w Pałacu Emeryka Hutten-Czapskiego.
Prowadzenie: Michał Markieta

  • 26.08.2020 (środa), godz. 10:30

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
Dodaj mi skrzydeł
Anioły w twórczości Józefa Mehoffera mają niesamowicie kolorowe skrzydła. Przypominają rajskie ptaki lub motyle. Skrzydlate są też geniusze pojawiające się na obrazach artysty. Zainspirowani jego obrazami i witrażami, spróbujemy stworzyć własną parę barwnych skrzydeł. Przy okazji dowiemy się, kim jest ten geniusz, który bywa stałym gościem pracowni każdego artysty i być może chciałby zostać i naszym przyjacielem.
Prowadzenie: Magda Schuster

Ważne informacje:

  • Preferowany wiek dzieci: 5–10 lat

  • Liczba uczestników ograniczona, ze względu na przepisy związane z pandemią obowiązywać będą ściśle określone limity. Konieczna rezerwacja
  • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).
  • Bilety do kupienia od 13.07.2020.
  • Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez internet nie podlegają zwrotowi.
  • Osoby, którym przysługują ulgi z tytułu Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, są zobowiązane do okazania stosownego dokumentu przed rozpoczęciem zajęć.

Więcej

mnk.pl

Cena: 10 zł (opłata dotyczy tylko dziecka)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.