Domowe muzykowanie - warsztaty online

niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:00

  • niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:00
  • niedziela, 13 września 2020, 15:00
  • niedziela, 11 października 2020, 15:00

Muzeum Etnograficzne Zaprasza na kolejną edycję Domowego Muzykowania – rodzinnych warsztatów muzycznych. Tym razem cały cykl realizowany będzie w formule online. Raz w miesiącu, w niedzielę, zapraszamy na transmisję warsztatów na żywo na stronie wydarzenia na portalu Facebook.

Najbliższe warsztaty, odbędą się w niedzielę 9 sierpnia o godzinie 15.00 pod hasłem „Idźcie żąć – muzyka dobra przy pracy” .

Sierpniowa pogoda sprzyja dojrzewaniu zbóż . Najwyższy czas na żniwa! Dawniej, do takiej ciężkiej pracy, dobrze było zanucić jakąś melodię. Sprawdźcie razem z nami, jaka muzyka najlepiej nadaje się do pracy. A może okaże się, że odkryjemy rytmy i melodie, które świetnie sprawdzają się przy odkurzaniu lub sprzątaniu pokoju?

Na warsztaty nie obowiązują zapisy.

Comiesięczne spotkania prowadzą przez melodie związane z porami dnia i roku. Repertuar świąteczny przeplata się z tym codziennym. Uczestnicy poznają bogaty zestaw tradycyjnych wyliczanek, rymowanek, melodii i pieśni. Utrwalają nazwy i brzmienia instrumentów oraz tworzą własne zestawy instrumentów i przeszkadzajek, w oparciu o proste materiały znalezione w domach. Warsztaty pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych uczestników: rozwijają wrażliwość muzyczną dzieci, ćwiczą pamięć słuchową, poszerzają zasób słownictwa oraz rozwijają motorykę dużą i małą. Oferują rodzicom i opie-kunom zestaw prostych aktywności muzycznych i ruchowych, które można później powtarzać z dziećmi w domach.

Każdemu spotkaniu przyświeca inny temat przewodni, związany z aktualnym cyklem kalendarzowym i przyrody.

Do udziału zapraszamy rodziny z dziećmi powyżej 3. roku życia.

Udział w warsztatach jest nieodpłatny. Nie obowiązują zapisy. Wystarczy dołączyć do nas we wskazanych terminach, klikając w link i oglądając warsztaty na żywo z własnego domu.

Kolejne spotkania:

13 września, godz. 15.00
Rym cym cym – muzyka z sadu
Wrzesień to miesiąc, w którym sady zapełniają się pysznymi jabłkami i śliwkami. O czym śpiewają do siebie owocowe drzewka? Czy do zbierania owoców przydaje się muzyka? Sprawdźmy to wspólnie.

11 października, godz. 15.00
Muzyka z dymu i mgieł – jesienne przejście
Gdy nadchodzi październik, nad łąkami i wodami pojawiają się pierwsze mgły. Czy te malutkie drobinki wody same układają się w tajemnicze kształty, śpiewające odległe melodie? A może to tylko nasza wyobraźnia? Spotkajmy się, otwórzmy szeroko oczy i uszy, wpatrując się i wsłuchując w muzykę nadchodzącej jesieni.

Osoby prowadzące:
Katarzyna Chodoń - folklorystka, śpiewaczka, animatorka tradycyjnej kultury ludowej, dyplomowana choreograf polskich tańców tradycyjnych. Prowadzi warsztaty i zajęcia przybliżające uczestnikom śpiew, tańce i najbliższą im kulturę tradycyjną. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi m.in. Fundacją Mały Kolberg z Warszawy, Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Stowarzyszeniem Folkowisko z Gorajca, Stowarzyszeniem Rozstaje z Krakowa i wieloma innymi w całej Polsce. Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie (m. in. Raraszek - muzyka krakowska, Tadirindum - muzyka rzeszowska, Swada w projekcie Bajkowe Kołysanki, Strojone przy projekcie Preludium Słowiańskie i Pieśń Gminna). Działania edukacyjne prowadzi jako Pani od Muzyki (Pani od muzyki). W przestrzeni wirtualnej prowadzi cykl #BajkiWkwarantannie (Pani od Muzyki oraz Cicho Sza Bajki), „Domowe Muzykowanie - warsztaty online” (Muzeum Etnograficzne w Krakowie) oraz warsztaty taneczne #TańczPolskie (Kultura w Kwarantannie).

Arkadiusz Szałata - basista, bębniarz, gitarzysta i harmonijkarz. Gra w zespołach takich jak Raraszek (muzyka krakowska ze zbiorów Oskara Kolberga), Porto Meskla (muzyka włoskia, klezmerska i polska), Tadirindum (muzyka rzeszowska od Stanisława Piroga i rodziny Sowów), Chachary (muzyka podwórkowa z rejonu Galicji). Prowadzi warsztaty gry na harmonijce (m.in. Tabor Kielecki w Sędku, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Festiwal Zawirowania Radomskie) oraz warsztaty polskich tańców tradycyjnych (Etnokraków-Rozstaje, YMCA Kraków, Festiwal Folkowisko). Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Festival Internazionale dell'Oralita Popolare, Torino; Folkkaravan w San Sebastiano dei Marsi, Bisegna; PolskaEire Folk Festival, Dublin-Ennis-Arklow). Muzykuje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych w projektach i festiwalach m.in. w cyklu "Domowe Muzykowanie" (Muzeum Etnograficzne w Krakowie), Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Miejskie w Tychach, "Dekonstrukcja Krakowiaka" (Stowarzyszenie Rozstaje w Krakowie) oraz online #TańczPolskie (Kultura w kwarantannie).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.