Tajemniczy kufer – Muzeomania 2020

sobota, 28 listopada 2020, 10:30

  • sobota, 28 listopada 2020, 10:30
  • niedziela, 13 grudnia 2020, 10:30
  • niedziela, 18 października 2020, 10:30
  • Rynek Podziemny, Rynek Główny 1/3
  • Rydlówka, ul. Tetmajera 28
  • Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Tajemniczy kufer – to program edukacyjny skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.

Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

18 października o godz. 10.30
Miara sprawiedliwości. Waga
Czy wiecie, że na krakowskim rynku waga miała swój własny budynek? I to niejeden! Istniały bowiem Wielka i Mała Waga, a także Waga srebrna! Każda z nich służyła do ważenia zupełnie różnych produktów – może niektóre z nich znajdziecie u siebie w domu? Podczas zajęć dowiemy się, kto przede wszystkim korzystał z wagi i porozmawiamy o jednostkach wagowych, które kiedyś obowiązywały w naszym mieście. Może uda nam się poznać samego… ważnika! Na pewno zważymy różne domowe produkty, a także samych siebie.
Anna Warzecha (Muzeum Krakowa)
Rynek Podziemny

28 listopada (UWAGA - sobota!) o godz. 10.30
Dźwięk spod igły. Gramofon
Czy wiecie, że istnieje taka igła, która nie potrafi szyć i cerować, za to świetnie zna się na muzyce? Mieści się ona w urządzeniu o nazwie gramofon. Jak ono działa? Kto był jego twórcą? Jak ten wynalazek wpłynął na świat muzyki i kto dziś, w dobie komputerów i internetu, nadal używa gramofonu? Podczas warsztatów poznamy historię tego fascynującego urządzenia i posłuchamy, co ma nam do opowiedzenia i zagrania.
Ewelina Radecka (Muzeum Krakowa)
Rydlówka

13 grudnia o godz. 10.30
Widoczne jak na dłoni. Rękawiczki
Dziś głównym zadaniem rękawiczek jest ochrona dłoni przed zimnem oraz brudem i niewidocznymi dla oka drobnoustrojami. Dawniej te niepozorne części garderoby miały o wiele większe zastosowanie. W starożytności używano ich zamiast sztućców, w epoce średniowiecza służyły do wzywania na pojedynek, a nawet do wyznawania miłości. 150 lat temu były nieodłącznym elementem stroju każdej eleganckiej damy. Jak kiedyś wyglądały rękawiczki i z jakich materiałów je wykonywano? Kiedy ich używano? Na te i inne pytania z odpowiedzią pospieszy tajemniczy kufer. Obejrzymy krakowskie przykłady rękawiczek i na ich podstawie postaramy się stworzyć własne, unikatowe projekty tego niewielkiego, ale ważnego dodatku garderoby.
Iwona Kawalla-Lulewicz (Muzeum Krakowa)
Kamienica Hipolitów

Więcej

www.muzeumkrakowa.pl

12 426 50 60

info@muzeumkrakowa.pl

Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.