Weekend rodzinny - Woda, kolor, światło

sobota, 31 lipca 2021 - niedziela, 1 sierpnia 2021

  • sobota, 31 lipca 2021 - niedziela, 1 sierpnia 2021
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15

Weekend rodzinny - “Woda, kolor, światło” w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

31 lipca 2021

godz. 11.00-18.00 Strefa animacji i zabawy na dziedzińcu MIM (w ramach wykupionego biletu na zwiedzanie wystaw)

godz. 12:00 Spacer - Bezpieczeństwo - Kryminalne opowieści z Krakowa
Czy krakowianie mogli się czuć bezpiecznie w swoim mieście? Kiedy utworzono pierwsze oddziały straży miejskiej i policji? Dlaczego nowoczesną straż pożarną zaczęto formować w Krakowie dopiero po wielkim pożarze w 1850 r. Zapraszamy na spacer miejski z opowieściami o tym, jak dbano o ład w dawnej stolicy.
A ponieważ bezpieczeństwo nieuchronnie łączy się z tematem zbrodni, wysłuchamy również historii o słynnych krakowskich zbrodniach. Przewodnik przypomni takie postaci, jak: “wampir z Krakowa”, seryjny morderca w garniturze, fałszywy lekarz czy “rzeźnik z Krakowa”. Nasze miasto ma bowiem także i mroczną historię, w której pojawiają się oszuści, defraudanci, prostytutki, zboczeńcy, złodzieje, a nawet kanibale. A w tle zbrodni najczęściej znajdują się pasjonujące wątki miłości, zazdrości i wielkich pieniędzy…
Wycieczka dla osób o mocnych nerwach. Zapraszam wszystkich, którzy ukończyli 16 lat.
Początek Spaceru: Dziedziniec Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Wawrzyńca 15
Przewodnik: Wojciech Zabielski
Cena biletu: 19 zł. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

godz. 13:00-14:00 Kuchnia molekularna
Ciekawi jesteście jakie cuda można wykonać w kuchni? Wspólnie dowiemy się czym jest kuchnia kreatywna oraz skąd się wywodzi. Wspólnie odkryjemy jak niezwykłym zajęciem może być nowoczesne gotowanie! Jak dobrze jest znać podstawy chemii i fizyki przy tworzeniu magicznych galaretek czy makaronu.
Liczba osób w grupie wynosi max. 10 osób.
Koszt uczestnictwa (dziecko plus opiekun) w zajęciach wynosi: 40 zł. W ramach biletu można obejrzeć dostępne wystawy czasowe.

godz. 16:00 Zwiedzanie wystawy "Więcej światła" z przewodnikiemSkąd się bierze światło i dlaczego promienie UV zabijają wirusy, czy w mikrofalówce są fale i co łączy krzesanie ognia z żarówką? Na wystawie "Więcej światła" można poznać odpowiedzi na te i wiele więcej pytań! Wystawa prezentuje interaktywne stanowiska, dzięki którym można zdobyć wiedzę naukową poprzez własne doświadczenia. W ramach zwiedzania z przewodnikiem, będzie można jeszcze lepiej poznać naturę światła i poszerzyć swoją wiedzę. Zwiedzanie poprowadzi wykwalifikowany edukator z Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Cena biletu: 19 zł. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. W ramach biletu można obejrzeć samodzielnie wystawę czasową “Futuronauci”.

godz. 17:00 Spacer “Od fontanny do fontanny”
Latem szukamy w mieście ochłody - daje ją nam cień rzucany przez drzewa w parkach, pyszne lody, klimatyzowane pomieszczenia i oczywiście niezawodna… woda! Od wieków ludzie tworzyli fontanny - nie zawsze miały służyć ochłodzie, dużo częściej stanowiły wymyślny element dekoracyjny w pałacach, na placach, a nawet w świątyniach. Dziś fontanny uzupełniają architekturę miast i dodają uroku skwerom i parkom. Bywają też wyrazem artystycznych idei, nierzadko projektowane są przez znamienitych rzeźbiarzy. Autorski spacer Jadwigi Marchwicy - magister historii sztuki i pracownika Muzeum Inżynierii Miejskiej - poprowadzi nas szlakiem najciekawszych fontann w Krakowie i dostarczy wielu ciekawostek na temat tej małej architektury tak popularnej w naszym mieście.
Cena biletu: 19 zł. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. W ramach biletu można obejrzeć dostępne wystawy czasowe.

1 sierpnia

godz. 11.00-18.00 Strefa animacji i zabawy na dziedzińcu MIM (w ramach wykupionego biletu na zwiedzanie wystaw)

godz. 13.00-14.00 „Turn up Turn down” - warsztaty dla rodziców z dziećmi
Halo, czy mnie słyszysz? Warsztaty „Turn UP - Turn DOWN” pozwolą uczestnikom zrozumieć, jak może zmieniać się słuch wraz z wiekiem i dlaczego im jesteśmy starsi, tym gorzej słyszymy. Wspólnie przeprowadzą eksperymenty sprawdzające jak słyszą wysokie częstotliwości. Zastanowią się jak dbać o nasz narząd słuchu tak, by jak najdłużej słyszeć śpiew ptaków czy szum morza.
Cena biletu za parę dziecko z rodzicem: 40 zł. W ramach biletu można obejrzeć dostępne wystawy czasowe. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

godz. 15.00 Gra miejska SPINGO ''Hydrotechnika''
Gra polega na odkrywaniu ciekawostki związanych z architekturą wodną w naszym mieście, podczas przejścia Krakowskim Szlakiem Techniki. Uczestnicy SPINGO otrzymają przygotowane pakiety do gry, zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji, kopertą z dodatkowymi zagadkami oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry, uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli. Zespoły mogą liczyć maksymalnie 4 osoby.
Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Koszt uczestnictwa całej grupy to 40 zł. Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł. Prosimy o podawanie dokładnego terminu w czasie jej składania.

godz. 17.00 Zwiedzanie wystawy „Więcej światła” z przewodnikiem
Skąd się bierze światło i dlaczego promienie UV zabijają wirusy, czy w mikrofalówce są fale i co łączy krzesanie ognia z żarówką? Na wystawie „Więcej światła” można poznać odpowiedzi na te i wiele więcej pytań. Wystawa prezentuje interaktywne stanowiska, dzięki którym można zdobyć wiedzę naukową poprzez własne doświadczenia. W ramach zwiedzania z przewodnikiem, będzie można jeszcze lepiej poznać naturę światła i poszerzyć swoją wiedzę. Zwiedzanie poprowadzi wykwalifikowany edukator z Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Cena biletu: 19 zł W ramach biletu można także obejrzeć samodzielnie wystawę czasową „Futuronauci”. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.