Literackie Chwile w Pałacu Potockich (sierpień)

niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:30

  • niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:30
  • niedziela, 8 sierpnia 2021, 11:30
  • niedziela, 15 sierpnia 2021, 11:30
  • niedziela, 22 sierpnia 2021, 11:30
  • niedziela, 29 sierpnia 2021, 11:30
  • Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza do Pałacu Potockich na Literackie chwile dla dzieci.
Już 1 sierpnia przy Rynku Głównym 20 w Krakowie rozpocznie się kolejny miesiąc spotkań twórczych inspirowanych najpiękniejszymi książkami dla dzieci.
Zapraszamy do odkrywania niezwykłości świata, zachwytu nad nieznanym i zatracania się w radości tworzenia.
Twórcze Chwile w Pałacu Potockich, łączyć się będą w spotkania, pełne inspiracji, wyładowań twórczych i zaskakujących zwrotów akcji.
Wpadnij na Chwilę do Potockich.

Program warsztatów na sierpień 2021:

1.08.2021, godz. 11.30-12.45
Wszystkie Kolory Świata czyli Chwila z marzeniami w Pałacu Potockich
Wiek uczestników: 6-8 lat
1 sierpnia w Pałacu Potockich spotkamy się z Jankiem. Chłopiec marzy o tym, żeby zostać koszykarzem, tak jak jego tata, który wyjechał do Senegalu. Chciałby też przestać czuć się samotny, bo przez ciągłe przeprowadzki Janek nie może znaleźć przyjaciół.  Na warsztatach dowiemy się w jaki sposób ten młody bohater zachował się szlachetniej i dojrzalej niż niejeden dorosły i dlaczego wciąż czuł się samotny? Przekonamy się,  że wszystkie marzenia są równie ważne, a ich barwa nie zależy od naszego wyglądu czy umiejętności.  Nasze marzenia umieścimy w czarodziejskich kulkach, wywołamy wielobarwny grad, a na koniec stworzymy prawdziwie magiczne dzieła sztuki.
W czasie warsztatów poznamy książkę “Wszystkie Kolory Świata” (Wydawnictwo Agora)
Warsztaty poprowadzi Ola Sikora - absolwentka edukacji artystycznej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studiów licencjackich z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ola zajmuje się rysunkiem, malarstwem, instalacją oraz działaniami o charakterze społeczno-edukacyjnym.
ZAPISY: od 26.07.2021, godz. 10.00

8.08.2021, godz. 11.30-12.45
Dom zabawek czyli architektoniczna Chwila Pałacu Potockich
Wiek uczestników: 5-7 lat
Wszyscy marzą w własnym domu, nawet zwierzęta. Być może Twój miś, lalka albo resorówka także? Już w najbliższą niedzielę zbudujemy ich wymarzone domy.
Ciekawe gdzie mieszka wiewiórka, albo kret? W jakich domach mieszkają ludzie w Afryce albo w Mongolii. Gdzie mieszkali nasi przodkowie? Jak nazywa się dom dla samochodów? Jak się projektuje domy? Jak wygląda praca architekta?
W czasie warsztatów odpowiemy na powyższe pytania i przejdziemy wszystkie etapy budowy domu, począwszy od rozmowy z klientem (czyli Twoją ulubioną zabawką, którą koniecznie zabierz ze sobą na warsztaty), a na realizacji kończąc.
Podczas niedzielnej Chwili w Pałacu Potockich, inspirować się będziemy książką “Pan Tom buduje dom” Stafana Themersona oraz Franciszka Themersona (Wydawnictwo Bajki Grajki).
Warsztaty poprowadzi Ańa Komorowska | pracownia k.
Architektka krajobrazu, publicystka, podkasterka. Wspólnie z Michałem Rokitą prowadzi pracownię k. — biuro projektowe i wydawnictwo. Prowadzi podkast Nieplac Zabaw. Mama Franka i Antka, homeschoolerka.
ZAPISY: od 2.08.2021, godz. 10.00

15.08.2021, godz. 11.30-12.45
Ocean wyobraźni czyli marynistyczna Chwila w Pałacu Potockich
Wiek uczestników: 4-6 lat
Czy czujecie powiew morskiej bryzy? Czy słyszycie szum fal?
To pewnie dlatego, że w Pałacu potockich zbliżają się warsztaty inspirowane książką “M jak morze”.
Już w najbliższą niedzielę pałacowe sale wypełnią szmaragdowe odmęty, a my wyruszymy w rejs na własnoręcznie zbudowanym żaglowcu. Będziemy podziwiać bezkresy nadmorskich widoków, wypratywać tajemnic na odległym, drugim brzegu oraz spieniać grzbiety fal.
Zapraszamy na wyprawę, w czasie której nasze twarze smagać będzie wiejący od nieznanego lądu wiatr, a samotne mewy krążące nad horyzontem wskazywać nam będa  drogę.
Warsztaty poprowadzą twórcy INSPIRO Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski Twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 w dziedzinie Zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. Laureaci nagrody POLCUL za działania wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego.
ZAPISY: od 09.08.2021, godz.10.00

22.08.2021, godz. 11.30-12.45
Niespiesznie i łąkowo czyli Chwila wakacji w Beskidzie Niskim
Wiek uczestników: warsztaty rodzinne (dzieci 4-8 lat)
Komu bzowej lemoniady? A może chwili wytchnienia w obłędnym zapachu siana i ziół? Kto chce dać odpocząć oczom w bezkresnej zieleni? Albo wyłowić z potoku chłodny, gładki kamień?
Na jedną, leniwą, wakacyjną chwilę Pałac Potockich zamieni się w zieloną dolinę, a my będziemy mieli okazję zaprzyjaźnić się ze światem bujnej, beskidzkiej przyrody. Tam gdzie kiedyś szumiał prehistoryczny ocean wpłyniemy w ocean zieleni i sprawdzimy ile może być zieloności odcieni. Na kwietnej łące odnajdziemy rośliny jadalne i lecznicze. Spotkamy także zwierzęta, które podzielą się z nami mądrością życia i zdradzą swoje sekrety.
Naszym przewodnikiem po Beskidzie Niskim będzie książka "Beskid bez kitu" napisana przez Marię Strzelecką i wydana przez wydawnictwo Libra.
Warsztaty poprowadzi Barbara Mołas - wulkan energii gdy robi to, co ją pasjonuje: łączy słowo i obraz, sztukę i edukację, pracę z dziećmi i dla dzieci. Metoda edukacyjna, którą wypracowała, opiera się na procesie twórczym oraz ekspresji, tak plastycznej jak teatralnej. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury. Od 2012 roku na stałe związana z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie udaje jej się łączyć pracę edukatora sztuki z pasją do tradycji i kultury ludowej.
ZAPISY: od 16.08.2021, godz.10.00

29.08.2021, godz. 11.30-12.45
Biedronka w butach Pasikonika czyli Chwila z empatią w Pałacu Potockich
Wiek uczestników: 4 lat
Wszystkie robaki mają swoje zmartwienia. Biedronki muszą szukać zagubionych kropek, pająki wić kilometry nici, a stonogi mają ogromne kłopoty, aby kupić pięćdziesiąt par butów.  Większość kłopotów można by rozwiązać, gdyby znalazłby się ktoś o otwartym sercu i wyciągnął do robaków pomocną dłoń.
W czasie warsztatów inspirowanych książką “Postaw się na moim miejscu” poznamy biedronkę, pchłę, pająka oraz  pasikonika, który nie przejmuje się kłopotami innych. Na szczęście pasikonik zmienia się kiedy sam wpada w tarapaty i z pomocą przybywają jego przyjaciele..
Na zajęciach będziemy rozmawiać o empatii i uczuciach, wchodzeniu w czyjeś buty , patrzeniu na świat cudzymi oczami i stawianiu się na czyimś miejscu.
Warsztaty poprowadzą twórcy INSPIRO Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski Twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 w dziedzinie Zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. Laureaci nagrody POLCUL za działania wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego.
ZAPISY: od 23.08.2021, godz.10.00

***
Na Literackie Chwile w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO we współpracy z Inspiro.

Więcej

wstęp wolny, obowiązują zapisy

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.