28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

wtorek, 16 listopada 2021 - niedziela, 21 listopada 2021

  • wtorek, 16 listopada 2021 - niedziela, 21 listopada 2021
  • Kino Kijów, al. Krasińskiego 34

W listopadzie już po raz 28. uciekniemy od mainstreamu w świat niezależnych produkcji, filmów krótkometrażowych i twórczości studentów szkół filmowych. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima prezentuje animacje artystyczne oraz krótkometrażowe realizacje zarówno profesjonalnych, jak i początkujących twórców z całego świata.  

Dookoła świata 
Tegoroczna edycja odbędzie się w wersji hybrydowej, a wszystkie pokazy, które widzowie zobaczą na żywo w kinach, będą dostępne także online na platformie VOD festiwalu. Format ten nie zmniejszy emocji związanych z rywalizacją twórców o statuetki Dinozaurów (Etiuda) oraz Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky (Anima). 

Do konkursu Etiuda 2021 zostało zakwalifikowanych 30 filmów z różnych zakątków świata. Zobaczymy produkcje m.in. z Chin, Brazylii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie też realizacji z Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz prac polskich studentów.  

W konkursie Anima 2021 zobaczymy aż 55 animacji z pięciu kontynentów. Od Kanady i Argentyny, poprzez Estonię, Izrael i Iran, aż po Japonię i Australię – na pewno nie będziemy narzekać na monotonię! Dodatkowym urozmaiceniem konkursowych projekcji będą prowadzone online sesje Q&A z twórcami, jurorami oraz gośćmi festiwalu.  

Pomimo przewagi internetowej formuły znajdzie się też okazja do spotkań: uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się 16 listopada w Kinie Kijów. Towarzyszyć jej będzie projekcja filmu animowanego My Sunny Maad (2021, reż. Michaela Pavlátová). 

Nie tylko rywalizacja 
Zmagania konkursowe to trzon Etiudy&Animy, jednak organizatorzy przygotowali znacznie więcej. Dzięki współpracy z partnerskimi festiwalami – holenderskim Kaboom Animation Festival oraz hiszpańskim Animac Film Festival – zobaczymy wybór animacji z tych krajów. Tegoroczna Etiuda&Anima zaprezentuje także 10 najlepszych węgierskich krótkich metraży ostatniego 20-lecia wybranych przez Gézę M. Tótha – uznanego twórcę filmów animowanych z Węgier. 

W programie festiwalu nie zapomniano także o najmłodszych widzach. 16 listopada odbędą się projekcje dwóch pełnometrażowych animacji: Nawet myszy idą do nieba (2021, reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová) oraz Dziki Zachód Calamity Jane (2020, reż. Rémi Chayé).  

Stacjonarnie odbędą się warsztaty animacji dla dzieci i dorosłych, a także zajęcia o tematyce ekologicznej. Ponadto poznamy wyniki konkursu plastycznego dla studentów krakowskiej ASP Pamięć fotograficzna.  

Listopadowa nostalgia 
Zgodnie z tradycją w cyklu Pożegnania Etiuda&Anima przypomni postaci wybitnych filmowców, którzy odeszli w minionym roku. Projekcje uczczą pamięć m.in. koreańskiego reżysera Kim Ki-Duka, przedstawiciela czeskiej szkoły filmowej Jiři Menzela czy Ivana Passera, reprezentanta czechosłowackiej Nowej Fali lat 60. W hołdzie polskiej filmoznawczyni Alicji Helman odbędzie się seans jednego z najbardziej cenionych przez nią filmów: Śmierć w Wenecji (1971) w reżyserii Luchina Viscontiego. 

Jesienna aura nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz? Świetnie się składa! Tegoroczny festiwal Etiuda&Anima daje nam okazję, by zaszyć się w domowych pieleszach i zagłębić w magiczny świat niezależnej kinematografii na światowym poziomie. 

(Magdalena Michalec)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.