Oprowadzanki | Interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin

sobota, 23 kwietnia 2022, 11:00

  • sobota, 23 kwietnia 2022, 11:00
  • sobota, 7 maja 2022, 11:00
  • sobota, 4 czerwca 2022, 11:00
  • sobota, 25 czerwca 2022, 11:00
  • Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1
  • Rydlówka, ul. Tetmajera 28
  • Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
  • Barbakan i Mury Obronne, Planty

Zwiedzanie muzeum może okazać się niezwykłą przygodą, pełną wyzwań i dobrej zabawy! Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w interaktywnych oprowadzaniach po wybranych oddziałach Muzeum Krakowa. Będziemy poznawać ekspozycje podążając specjalnie wytyczonymi ścieżkami zwiedzania. Zaglądniemy do największego rondla jaki w kiedykolwiek widzieliście! Przekonamy się po co pannie młodej skrzynia. Zejdziemy do podziemi śledząc pewnego tajemniczego koguta, a także wzniesiemy się wysoko pod chmury, wdrapując się na szczyt pewnej krakowskiej wieży... Uwaga, bądźcie gotowi! Będziemy mieć ręce „pełne roboty”!

Program

23 kwietnia (sobota), godz. 11.00 – Wieża Ratuszowa
U szczytu władzy
Wieża Ratuszowa to obok Sukiennic i kościoła Mariackiego najbardziej znany symbol Krakowa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ona pozostałością po dawnej siedzibie władz miejskich, tj. krakowskim ratuszu. W trakcie oprowadzania na podstawie przygotowanych łamigłówek odkryjemy, gdzie zostawili po sobie znaki budowniczowie wieży i odszyfrujemy ich znaczenie. Dowiemy się również, kto poza królem mógł się posługiwać berłem i w jakich okolicznościach go używał. Zastanowimy się także, jakie związki łączyły kata z budynkiem ratusza i czy był on jego częstym gościem. Postaramy się policzyć schody, które musimy pokonać, żeby móc rozkoszować się panoramą widoczną z najwyższego piętra wieży.
Prowadzenie: Justyna Kasińska

7 maja (sobota) 2022, godz. 11.00 – Barbakan
Misja „Rondel”
Czy wiedzieliście, że rondel służyć może nie tylko do ugotowania zupy, ale również do… pokonania groźnych Tatarów? Mowa tu o niezwykłym, największym i najstarszym w Polsce rondlu, który w Krakowie zwykło się nazywać Barbakanem. W czasie zajęć opowiemy o tym jak należało go użyć, aby podczas wrogiego najazdu zagwarantować sobie zwycięstwo. Rozszyfrujemy symboliczne znaki ukryte we wnętrzu tej fortecy obronnej i zdekodujemy znaczenie tajemnych liczb 7, 24 i 130. Przekonamy się też jak grube mogą być średniowieczne mury oraz czym pachną podziemne korytarze.
Prowadzenie: Anna Surma

4 czerwca 2022 (sobota), godz. 11.00 – Pałac Krzysztofory
W pogoni za krzysztoforskim kogutem!
Czy wiecie, że Pałac Krzysztofory ma swojego ducha? Co więcej, z naszą rezydencją związana jest pewna legenda. Pojawia się w niej tajemniczy kogut, który na końcu okaże się być…. Ciiii, tego sekretu nie zdradzimy. W trakcie zajęć ruszymy śladem koguta, który ukrył się w krzysztoforskich piwnicach. Zostawi nam jednak zagadki w postaci questingu, które w trakcie zwiedzania będziemy wspólnie rozwiązywać. Co odkryjemy w pałacowych czeluściach? Czy spotkamy Czarną Damę, która lubi przechadzać się po sali balowej? Tego wszystkiego dowiemy się podczas rodzinnego oprowadzania.
Prowadzenie: Justyna Kasińska

25 czerwca (sobota), godz. 11.00 – Rydlówka
Tajemnica pewnej skrzyni
Wspólnie wyruszymy w fascynującą podróż poprzez historię, obrzędy i literaturę. Uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzić Rydlówkę, dowiedzieć się co to za miejsce i z jakimi wydarzeniami się wiąże, ale przede wszystkim odkryć tajemnice w niej ukryte. Nasza uwaga skoncentruje się na pewnym słynnym weselu i obrzędach, które się z tym wydarzeniem wiązały. Dowiemy się dlaczego do dziś wszyscy wspominają to wesele. Odkryjemy dlaczego panna młoda płacze, czym była korona a czym czepiec, co to są czepiny oraz na czym polegały przenosiny i jaką rolę w tym wydarzeniu odgrywała pewna tajemnicza skrzynia. Wspólnie zaśpiewamy i może nawet wspólnie zatańczymy podczas zabawy weselnej.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt

Informacje praktyczne:
Czas trwania: 60–90 min

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.