31. Festiwal Kultury Żydowskiej

piątek, 24 czerwca 2022 - niedziela, 3 lipca 2022

  • piątek, 24 czerwca 2022 - niedziela, 3 lipca 2022
  • Cheder Cafe, ul. Józefa 36
  • Alchemia, ul. Estery 5
  • Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

31. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się na krakowskim Kazimierzu pomiędzy 24 czerwca i 3 lipca 2022 roku. To trzecia edycja dedykowana żywiołom. Po ziemi i ogniu organizatorzy zapraszają nas na rozmowy o wodzie.

Będzie to trzecia edycja FKŻ poświęcona żywiołom: dwie poprzednie dedykowane były ziemi (2019) oraz ogniowi (2021), który był też głównym tematem Prologu 30. FKŻ w roku 2020. W tym roku głównym punktem odniesienia FKŻ będzie woda – jej rytualne i religijne funkcje i znaczenia, symbolika,  a z drugiej strony – jej bardzo praktyczne zastosowania, jak też kwestie klimatyczne. 

Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ, który postawimy na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych : od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJskich, czy też koncertów. Tegoroczne festiwalowe wykłady można podzielić na dwie serie: jedna, mówiąca o wodzie (m.in. Konstanty Gebert, Małgorzata Lebda, Ifor Duncan, rabin Boaz Pash, Janusz Makuch), i drugie – odnoszące się do antysemityzmu i antysyjonizmu (Yosi Klein Halevi, Stanisław Krajewski, prof. Jan Hartman): odnosząc się do oczyszczającej zdolności wody zastanowimy się, czy istnieje szansa na naprawę stosunku świata do Żydów i Izraela. Namiot FKŻ będzie również gościł Pracownię Seniora, czyli serię wydarzeń przygotowywanych przez naszych wolontariuszy oraz realizowany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym Program Literacki (m.in. Anna Bikont, prof. Gotz Aly, Igor Jarek, Elżbieta Łapczyńska, Łukasz Barys, Olga Drenda). Niezwykły będzie też wieczór z legendarnym Stanisławem Janickim, który wprowadzi Państwa do dwóch filmów w jidysz.

Dwa duże cykle wydarzeń przygotowujemy w tym roku z naszymi nowymi partnerami: wystawa i spotkania Living Under Water, przygotowane wspólnie z Beit Venezia. A home for Jewish Culture oraz serię dyskusji i warsztatów Future of Memory kuratorowanych przez Maxa Czollka w ramach Coalition for Pluralistic Public Discourse, dotyczących tego, jak pamięć historyczna wpływa na nasze postrzeganie teraźniejszości i przyszłości.

Po sukcesie ubiegłorocznego projektu Kumzits, w tym roku zapraszamy na jego kontynuację. W tym roku siedem interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza pod tytułem Maiseh, oprócz zagranicznych artystów przygotują również polscy artyści – Cecylia Malik i Wojciech Blecharz. Tytuł tegorocznego projektu w jidysz oznacza opowieść i właśnie opowieści i legendy o Kazimierzu (choć nie tylko) stały się inspiracją dla zaproszonych do projektu artystów pracujących bardzo różnymi metodami.

Muzyka to znany na świecie znak jakości naszego festiwalu – w tym roku na FKŻ zaprosiliśmy Franka Londona z jego projektem Ghetto Songs, w którym wystąpi m.in. znana z ubiegłorocznego Koncertu Kantorek  Sveta Kundish; znanego już ze scen FKŻ Jeremiah Lockwooda, który przygotował tegoroczny Koncert Kantorów, z udziałem kantorów: Yaakova Lemmera, Shimiego Millera, Yoela Kohna oraz polskiego Kwartetu Smyczkowego Airis.  W synagodze Tempel wystąpi również Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem  – w projekcie Get To Tango z muzyką Bajgelmana. Ostatni z serii koncertów w synagodze to niezwykły pod wieloma względami koncert zatytułowany Roya, który wykona ceniona izraelska artystka o perskich korzeniach – Liraz. Izraelski Malox, czyli zespół Assafa i Eyala Talmudi wraz z Maniuchą Bikont zagrają serię koncertów, podczas których nagrana zostanie ich pierwsza wspólna płyta. Wracają też słynne night sessions w Alchemii, których uczestnikami będą festiwalowi muzycy i ich goście.

Natomiast tegoroczny koncert z serii Klasyka w Południe zagra kwartet smyczkowy muzyków z Ukrainy. Nie będzie to jedyne ukraińskie wydarzenie na 31. FKŻ – przygotowaliśmy również zwiedzanie Kazimierza w języku ukraińskim, warsztaty żydowskich pieśni z Ukrainy oraz warsztaty malowania popularną w Ukrainie techniką mezen.

Ponadto w programie 31. FKŻ zwiedzania, audycje radiowe na żywo, sety DJskie, ceremonie, warsztaty, śniadania szabatowe i inne.

Łącznie odbędzie się ponad 80 wydarzeń. Zdecydowana większość z nich będzie transmitowana na żywo na specjalnie tworzonej w tym celu platformie streamingowej (31.jewishfestival.pl), którą udostępnimy tuż przed festiwalem. 

Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, program towarzyszący festiwalowi przygotują nasi partnerzy: Żydowskie Muzeum Galicja oraz JCC Kraków.

Wszystkie wydarzenia w Namiocie FKŻ będą dostępne bezpłatnie – podobnie jak transmisje wydarzeń na żywo w internecie. Bilety na koncerty odbywające się poza Namiotem dostępne są na stronie jewishfestival.pl oraz 31.jewishfestival.pl Bilety na wydarzenia organizowane przez partnerów są dostępne wyłącznie u partnerów.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.