Weekend w Ogrodzie Mehoffera

piątek, 24 czerwca 2022 - niedziela, 26 czerwca 2022

  • piątek, 24 czerwca 2022 - niedziela, 26 czerwca 2022
  • Ogród Mehoffera, ul. Krupnicza 26
  • Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie to nie tylko budynki wypełnione zbiorami, ale również urokliwe ogrody, umożliwiające letnią rekreację. W weekend 24-26 czerwca wydarzeniami w ogrodzie przy Domu Józefa Mehoffera MNK rozpoczyna cykl Równowaga. Wakacyjne weekendy w ogrodach MNK.

24.06.2022 - PIĄTEK

Warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda - cykl warsztatów we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody
15.00–16.30 -  I grupa
17.00 –18.30 -  II grupa
WTOPIONE W TŁO
Spotkanie składa się z części teoretycznej dotyczącej przyrody i sztuki oraz warsztatów plastycznych. Na warsztacie w ogrodzie Józefa Mehoffera skupimy się na zagadnieniu kamuflażu u zwierząt oraz percepcji kolorów.
Te same zajęcia zostaną powtórzone dwukrotnie o 15.00 i 17.00.
Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt. w godz. 9.00–16.00).
Prowadzenie:
Katarzyna Chrząścik -biolożka i entuzjastka przyrody. Obecnie specjalistka ds. rozwoju badań naukowych w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Popularyzatorka nauki. Interesuje się głównie powiązaniami między organizmami, ewolucją behawioru i ochroną przyrody. W wolnym czasie chodzi po górach, fotografuje i rysuje.
Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem

Koncert Jakuba Gucika
19.00 
Improwizacje inspirowane letnim wieczorem - koncert wiolonczelowy
Prowadzenie:
Jakub Gucik – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (2013). Zajmuje się głównie wykonawstwem muzyki kameralnej. Wiolonczelista zespołów: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, PerDuo Vnc oraz IPT Wójciński/Bańdur/Gucik, z którymi występuje w Polsce i za granicą.Związany również z zespołami krakowskich teatrów: Teatru Szczęście,Teatru Odwróconego i Teatru Bez Scenografii. Autor muzyki teatralnej,elektroakustycznej i elektronicznej. Jako członek kwartetu smyczkowego zajmował IV (2006) i I (2007) miejsce w konkursie Talents for Europe w       Dolnym Kubinie na Słowacji,zdobywając przy tym (2007) nagrodę specjalną
ufundowaną przez Moyzes Quartet. W 2010 roku otrzymał stypendium na
udział w kursach mistrzowskich w ramach festiwalu Oberstdorfer
Musiksommer. Czterokrotny (2016–2019) laureat festiwalu FAMA w Świnoujściu, wyróżniony festiwalową nagrodą im. Andrzeja Jakóbca w 2018
i „Trójzębem Neptuna” w 2019 roku. Laureat I nagrody w Ogólnopolskim
Konkursie Kompozytorskim im. J. Patkowskiego (2017).

25.06.2022 - SOBOTA

Zajęcia ruchowo-relaksacyjne w ogrodzie Mehoffera
10.00–11.30
Spotkania koncentrują się wokół tematu relacji natury ze sztuką. Każdy warsztat będzie w inny sposób zapraszać osoby uczestniczące do eksplorowania przestrzeni ogrodów oraz twórczego przetwarzania tego doświadczenia z pomocą proponowanych narzędzi.
Wśród zaplanowanych działań są praktyki uważności, podążanie za zmysłową percepcją, ruch intuicyjny, kreowanie nowych form współistnienia ze sobą elementów przestrzeni. To wyjątkowa szansa na budowanie prywatnej relacji z każdym miejscem.
Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny
Prowadzenie:
Zofia Noworól-Ostrowska – nauczycielka jogi klasycznej i szeroko rozumianego ruchu. Prowadzi zajęcia jogi, improwizacji tańca oraz eksperymentalne działania ruchowe i praktyki zmysłowe. W pracy kieruje się przekonaniem, że wszyscy potrafimy w sobie właściwy sposób doświadczać i przetwarzać rzeczywistość, czerpiąc z tego radość i poczucie łączności ze światem. Wierzy, że przyjemność i zabawa to kluczowe ścieżki odkrywania swojego potencjału.

Warsztaty drukowania roślinami
11.00–14.00
W zacisznym i magicznym ogrodzie Józefa Mehoffera poznamy technikę monotypii, czyli wydruku pojedynczych, artystycznych egzemplarzy. Matrycą w druku będzie świeżo zerwana roślina. Można przynieść własne kwiaty, liście lub zioła.
Będziemy używać tylko naturalnych materiałów. Użyjemy prasy walcowej, farby olejnej i bawełnianego papieru.
Warsztaty będą miały formę otwartego stanowiska, prowadząca na bieżąco będzie wyjaśniała sposoby powstawania grafik w technice monotypii, a uczestnicy w miarę dostępności materiałów będą tworzyć swe prace. Każdy może poświęcić na to tyle czasu ile będzie miał ochotę.
Odbiorcy:  młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi
Udział: bezpłatny
Prowadzenie:
Justyna Mazur – pasjonatka grafiki warsztatowej i terapii zajęciowej, właścicielka pracowni graficznej Litograf Studio www.litograf.studio

Warsztaty wycinanki artystycznej
13.00–15.30
Kolejne z serii warsztatów z ukraińską artystką Darią Alyoshkiną - twórczynią monumentalnych wycinanek. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość poznać tradycyjne rzemiosło i spróbować tworzenia swoich własnych dzieł.
Tym razem uczestnicy poznają nowe techniki wycinek, nieco prostsze niż dotychczas wykonywane przy użyciu nożyczek.
Odbiorcy: dorośli i młodzież, dorośli z dziećmi od lat 8
Udział: 2 zł od uczestnika, bilet do kupienia w kasie. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rezerwację. Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: : rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt. w godz. 9.00–16.00)
Prowadzenie:
Daria Alyoshkina – absolwentka Wyżnickiej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Tworzy wielkoformatowe wycinanki, zajmuje się również rzeźbą, ceramiką i grafiką. Czerpie z tradycji rodzinnych, budując pomost między tradycyjnym i nowoczesnym rzemiosłem. Cechą charakterystyczną  prac artystki jest symetria. Jej wycinanki były wystawiane m.in. w Ukrainie, Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Danii, Austrii, Szwajcarii, Korei Południowej, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Instagram: @vytynankaalyoshkina

26.06.2022 - NIEDZIELA

Warsztaty z cyklu Muzeum w podróży – otwarte warsztaty organizowane we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie
11.00–14.00
Aniołowie i święci pośród piasków pustyni
W 1961 roku w miejscowości Faras w Afryce polscy archeolodzy odkryli katedrę, której ściany były pokryte pięknymi, kolorowymi malowidłami. Dziś można je oglądać w naszym Muzeum Narodowym w Warszawie. Na wakacje przygotowaliśmy dla Was warsztaty, dzięki którym poznacie fascynującą historię wykopalisk. Mamy nadzieję, że wyobrażenia aniołów i świętych, które polscy archeolodzy 60 lat temu odkryli w Faras zachwycą Was tak samo, jak wówczas dziennikarzy, turystów i miłośników sztuki z całego świata.
Podczas warsztatów stworzymy klimatyczne lampiony z wizerunkami inspirowanymi malowidłami z Faras. Wykorzystamy materiały: szkło, świeczki, piasek.
Odbiorcy:  młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi
Udział: bezpłatny
Prowadzenie:
Anna Knapek – związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2006 roku. Najpierw jako edukatorka, następnie twórczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych, w tym „Muzeum na wynos” (2010-2011), „Dobranocka w Muzeum” (2015), „W Muzeum wszystko wolno” (2015-2016) i „Dziecięca Rada Muzealna” (2017-2018). Od września 2020 roku pełni funkcję Pełnomocniczki Dyrektora ds. Dostępności. W 2022 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Jak dotknąć sztuki?”
Barbara Tichy – historyk sztuki, edukatorka, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie; autorka i koordynatorka wielu programów edukacyjnych związanych z wystawami czasowymi i ekspozycją stałą MNW. Od 2017 roku koordynuje działania edukacyjne MNW skierowane do seniorów. Od 2021 roku koordynuje program Muzeum Trzeciego Wieku. 2021-2022 realizuje projekt innowacji społecznych dla seniorów w ramach programu "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia2".

Oprowadzanie tematyczne: Nie tylko anioły
13.00–14.30
Podczas oprowadzania przyjrzymy się skrzydlatym postaciom w twórczości Józefa Mehoffera.  Nie zabraknie oczywiście aniołów, ale pojawią się również geniusze, Sztuka, a nawet malutka dusza. Mehoffer stworzył niezwykle dekoracyjny, tętniący kolorami styl, który do dzisiaj zachwyca i zaskakuje. Warto odwiedzić ten dom przy ulicy Krupniczej, poczuć atmosferę stworzoną nie tylko przez skrzydlate postaci, przekonać się, jak różne oblicza potrafiła mieć polska secesja.
Odbiorcy:  młodzież, dorośli
Udział: w cenie biletu na wystawę
Prowadzenie:
Magdalena Schuster – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych. Twórczyni pracowni NoToPięknie!, w której zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.