Kiermasz św. Józefa – patrona Krakowa

piątek, 17 marca 2023, 00:00 - niedziela, 26 marca 2023

  • piątek, 17 marca 2023, 00:00 - niedziela, 26 marca 2023
  • Mały Rynek

Targi i kiermasze organizowane przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej koncentrują się przede wszystkim na prezentacji rękodzieła i rzemiosła, a co za tym idzie zdecydowana większość stoisk podczas trwania marcowego kiermaszu zostanie udostępniona właśnie rękodzielnikom i rzemieślnikom, nawiązując tym samym do źródeł naszej tożsamości kulturowej jaką jest kultura ludowa.

IMAGO współpracuje na stałe z tradycyjnymi rzemieślnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na stoiskach będzie można kupić tradycyjne zabawki (zabawkarstwo żywiecko-suskie), wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Pojawi się również ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, artystyczna biżuteria.

Części handlowej towarzyszyć będzie program artystyczny, któremu przyświecała idea udowodnienia, że muzyka tradycyjna to nie relikt, wykonywany przez wiekowych „ludowych grajków”, lecz coraz częściej przez młodych wykształconych muzyków, którzy odnaleźli piękno w dawnych melodiach. Artyści, którzy zagrają i zaśpiewają podczas kiermaszu, poświęcili się tradycyjnej muzyce ludowej z różnych regionów Polski. Melodie, które będzie mozna usłyszeć na Małym Rynku pochodzą z samego serca polskiej (i nie tylko) tradycji. Artyści tworząc programy swoich koncertów sięgnęli do źródeł – zapisów z XIX wieku i początków XX wieku, badań terenowych czy archiwalnych nagrań Dzięki nim publiczność może usłyszeć piękno i różnorodność tradycyjnych melodii i piosenek, niejednokrotnie wzbogaconych o autorskie aranżacji, łączące osobistą interpretację z szacunkiem do tradycji.

Widzowie uczestniczący w koncertach będą mieli niepowtarzalną możliwość zobaczenia na żywo tradycyjnych instrumentów, jak bałabajka, heligonka, okaryna czy dudy. Program uzupełni również występ Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Małe Słowianki, który zaprezentuje polskie i zagraniczne tańce tradycyjne.

Patronami Honorowymi „Kiermaszu Św. Józefa – Patrona Krakowa” są:
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto Tomasz Daros

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.