Księgarnia Pod Globusem

ul. Długa 1

Nazwę księgarni możemy potraktować zarówno dosłownie, jak i metaforycznie – globus, który wieńczy budynek znajdujący się na rogu ulic Basztowej i Długiej, od lat stanowi kierunkowskaz dla wszystkich miłośników dobrej literatury, obietnicę, że kiedy już tam dotrą, znajdą się w orbicie interesujących publikacji. Gmach został wzniesiony w latach 1904-1906 według projektu znanych secesyjnych architektów: Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego jako siedziba Izby Przemysłowo-Handlowej. W latach 70. XX wieku do budynku przeniosło się Wydawnictwo Literackie, które działa w nim do dziś. Od strony ulicy Basztowej zlokalizowana jest gablota z nowościami wydawniczymi WL. Na obręczy globusa w latach 90. pojawił się sygnet Wydawnictwa Literackiego, ponieważ było ono fundatorem jego renowacji. Spoglądać w górę warto nie tylko będąc przed Domem pod Globusem, ale także w środku – wnętrza Księgarni Pod Globusem zaprojektował znany krakowski architekt Romuald Loegler, a sufit i ściany pokryte są freskami z kartami książek. Polecamy również wspiąć się na antresolę i tam w spokoju oddać się lekturze.

Księgarnia oferuje szeroki wybór beletrystyki, albumów, biografii i reportaży. Bardzo ważną grupą odbiorców są dzieci. Skierowane do nich książki zajmują według szacunków nawet 1/3 powierzchni. Najmłodsi czytelnicy chętnie zaglądają tutaj po szkole, przychodzą w towarzystwie rodziców i dziadków, żeby poczytać czy uczestniczyć w specjalnie organizowanych dla nich warsztatach. Specjalnie z myślą o nich powstała także kolorowanka Skąd się bierze książka?, którą można nabyć tylko w tym miejscu. Księgarnia Pod Globusem organizuje także wydarzenia dla nieco starszych czytelników: spotkania autorskie, dyskusyjne kluby książki czy głośne czytania – to tylko kilka przykładów działalności popularyzatorskiej jednej z najbardziej aktywnych na tym polu krakowskich księgarń.

Dla zainteresowanych: https://rezerwatyksiazek.wordpress.com/2015/10/21/ksiegarnia-pod-globusem-patyna-uszlachetnia/

***
Podczas sobotnich spotkań Bajki Pod Globusem w samo południe czytamy najlepsze książki dla dzieci i pod okiem fachowców tworzymy dzieła sztuki. Z przyjemnością również rozmawiamy o książkach – podczas spotkań autorskich, których gośćmi byli do tej pory Sławomir Mrożek, Mariusz Szczygieł, Zośka Papużanka, Łukasz Wojtusik, o. Leon Knabit, Stefan Hertmans czy Michael Crummey oraz w czasie Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych, kiedy rozmawiamy o wybranej książce.

Zapraszamy na czerwoną kanapę!

Więcej

  • Dzisiaj czynne: 10:00-18:00

www.liberglob.pl

12 422 17 39

podglobusem@liberglob.pl

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.