Ekoszopka pod choinkę

KBF, projekt Wokół szopki oraz Kids in Kraków zapraszają na warsztaty „Ekoszopka pod choinkę”.

Aby ją wykonać potrzebujemy kilku rzeczy, które z łatwością powinniście znaleźć w domu lub w jego pobliżu, wybierając się na mały spacer:

  • 4 prostokątów z tektury o rozmiarach: 33 cm i 22 cm (podstawa), 25 cm na 13 cm (dach), 15 cm na 9 cm i 12 cm na 9 cm (ściany).
  • 2 rolki po papierze toaletowym
  • Szablon z elementami do wycięcia z kolorowego papieru (szaty Maryi i Józefa, twarze, aureole, kij pasterski)
  • Patyki, którymi okleimy ściany i dach szopki
  • kawałek kory i kamienie
  • chusteczka higieniczna
  • klej (lub pistolet na gorący klej)
  • nożyczki
  • pisaki

Konstrukcja szopki

Wykonanie szopki rozpoczniemy od wycięcia z tektury podstawy i ścian oraz dachu. Gdy wszystkie elementy mamy wycięte ściany i dach ozdobimy patykami. Najlepiej zrobić to za pomocą kleju na gorąco. Następnie przykleimy ściany i dach do naszej podstawy.

Wykonanie postaci

Postaci Józefa i Maryi wykonamy z rolek po papierze toaletowym.

Żeby wykonać postać Maryi, potrzebujemy spodniej sukienki, wierzchniego płaszcza, głowy, włosów, aureoli i rąk. Wszystkie elementy wytniemy z papieru kolorowego (gotowy szablon znajduje się w załączniku). Gdy wszystkie elementy mamy już wycięte w pierwszej kolejności sklejamy je razem i rysujemy na twarzy oczy, nos i buzię. Następnie przyklejamy elementy do rolki po papierze.

Żeby wykonać postać Józefa, potrzebujemy podstawę, pasa razem ze sprzączką, laski, głowy, włosów, brody i aureoli (gotowy szablon znajduje się w załączniku). Postępujemy podobnie, jak w przypadku postaci Maryi.

Żeby wykonać Dzieciątko, potrzebujemy jedynie małego prostokąta, głowy i aureoli (gotowy szablon znajduje się w załączniku). Prostokąt zwijamy, tworząc małą rolkę. Dzieciątko owijamy w kawałek chusteczki higienicznej.

Ustawiamy postacie i dekorujemy

Nasza szopka jest już prawie gotowa. Żeby ją ozdobić, wykorzystamy troszeczkę sianka, kory i kamyków. Kawałka kory użyjemy jako żłóbka dla Dzieciątka. Zamiast kory można też użyć przeciętą wzdłuż rolę po papierze toaletowym wypełnionym sianem.

Na koniec, żeby ozdobić szopkę, dodamy jeszcze gwiazdę wyciętą z kolorowego papieru.

UWAGA!
Warsztaty Ekoszopka pod choinkę zostały też nagrane w formie warsztatów (prow. Katarzyna Partyka-Smalcerz), można je obejrzeć na profilu FB Kids in Kraków.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.