Ruchoma gwiazda kolędnicza

Do wykonania ruchomej gwiazdy kolędniczej potrzebujemy tektury, rurki po ręcznikach papierowych albo po folii, kolorowego papieru, kleju do papieru i pędzelka, jednej śrubki oraz nożyczek.

Krok pierwszy: wycinanie elementów

Z tektury wycinamy 4 trójkąty równoramienne o wymiarach: 8 cm podstawa i 17 cm bok tekturki oraz 4 trójkąty równoramienne (trochę mniejsze) o podstawie 7 cm i 13 cm bok tekturki. Wycinamy także 2 koła każdy o średnicy 14 cm. Na wyciętych kołach zaznaczamy środek (tam gdzie wkuliśmy cyrkiel albo na przecięciu dwóch średnic koła). Trzeba w tym miejscu zrobić otwór naszym wkrętem. Otwór musi być troszeczkę większy niż nasz wkręt, dlatego że kółko ma się kręcić. Wykonujemy otwory w obu kołach.

Krok drugi: ozdabianie trójkątów

Ozdabiamy nasze trójkąciki, które będą ramionami gwiazdy kolędniczej. Można to zrobić w jednym kolorze lub kilku w zależności od tego czym dysponujemy. Ozdabiamy jedną i drugą stronę trójkątów, aby nie było widać tekturki. Dlatego z kolorowego ozdobnego papieru wycinamy na jedną stronę nieco większe trójkąty niż nasza tekstura by zawinąć boki. Na drugą stronę trójkąty dopasowane, by przykryć te zawinięte boki. Aby gwiazda była kolorowa i symetryczne mniejsze trójkąty można okleić innym kolorem niż te większe.

Krok trzeci: łączenie elementów

Teraz przystąpimy do połączenia gotowych rożków gwiazdy z naszymi kółeczkami. Bierzemy nasze 4 większe rożki i układamy je na jednym z kół w ten sposób, aby środek stworzył jakby taki kwadrat. Wtedy będą symetrycznie i będzie to ładnie wyglądało. Teraz przyklejamy je do koła za pomocą kleju. To samo robimy z 4 mniejszymi rożkami. Jeśli tektura nie jest bardzo gruba, można wzmocnić klej za pomocą zszywacza i przyszyć nim każdy rożek do kółka – to może być zrobione tak jak nam wygodniej, gdyż potem te zszywki zostaną „zamaskowane”.

Teraz możemy sklei obydwa koła z rożkami w ten sposób, że koła zostają po zewnętrznej stronie, sklejamy ze sobą naprzemiennie ułożone podstawy trójkątów. Aby było to symetryczne, można sprawdzić to za pomocą śrubeczki, która musi przejść przez środek obydwy kół.

Gdy obie części gwiazdy mamy sklejone, możemy teraz również ozdobić koło kolorowym papierem i dowolnymi ozdobami (cekinami, gwiazdeczkami). Warto też od razu zaznaczyć sobie środek naszych kół, przez który będzie wkręcać śrubkę.

Krok czwarty: uchwyt

Teraz zajmiemy się uchwytem. Najpierw ozdabiamy rolkę kolorowym papierem. Najlepiej zostawić u góry i u dołu trochę papieru, by potem wkleić te końcówki do rolki, by nie widać było kartonu.

Teraz będzie bardzo ważny etap. Trzeba wykonać otwór w rolce jakieś 3-4 cm od góry. Ważne, aby śrubka nie miała za dużej dziurki, dlatego że uchwyt musi stabilnie trzymać gwiazdę. Koniec śrubki musi sięgnąć drugiego brzegu rurki, ale go nie przedziurawić. W ten sposób będzie ona stabilna i będzie dobrze przetrzymywać naszą gwiazdeczkę.

Krok piąty: dekoracja

Przed nami najprzyjemniejsza część pracy, czyli ozdabianie gwiazdy i zrobienie pomponów. Można do tego wykorzystać również materiały, jakie macie w domu: guziki, koraliki, wstążki, cekiny. Pompony do naszej gwiazdy zrobimy z bibuły (w jednym lub w kilku kolorach). Obcinamy około 6-7 centymetrowy kawałek bibuły i nacinamy je w ten sposób, aby nie przeciąć jej końca, czyli tak, jakbyśmy robili taką trochę trawę. Zostawiamy około 2 cm nie przeciętego materiału. Im większy kawałek bibuły weźmiecie, tym pompon będzie gęstszy. Smarujemy klejem rożek gwiazdy i przyklejamy do niego koniec bibuły od tej nieprzeciętej strony. Owijamy w ten sposób róg gwiazdy bibułą, co jakiś czas dodając klej, aby nasz pompon dobrze się trzymał. Możemy wykonać tylko cztery pompony, na cztery rogi gwiazdy, ale możemy też wykonać na każdy róg. Na koniec pompony trzeba nastroszyć, odchylając na boki pocięte paski bibuły.

Krok szósty: łączenie elementów

Teraz pozostał nam ostatni element, czyli połączenie gwiazdy z rączką/uchwytem. Musimy znaleźć na środku gwiazdy dziurkę, w którą wkręcamy śrubkę i przymocowujemy ją do naszej rączki. Trzeba ją dość dobrze wkręć, aby gwiazda była stabilna, ale też być można było nią zakręcić! Na sam koniec ozdabiamy cekinem lub małą gwiazdeczką główkę śrubki, aby nie było jej widać.

Hej kolęda, kolęda! Kolędo leć, gwiazdeczko święć!

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.