Arkusze z przygodami

11 stycznia 2021

Bawią i uczą – proponowane przez krakowskie instytucje karty pracy dla dzieci do wypełnienia samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców są inspiracją do zwiedzania miasta lub efektywnego spędzania czasu w domu.

Odkrywanie miejskich atrakcji i historycznych faktów, spotkania z przyrodą, sztuką czy lokalnymi tradycjami – dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach znajdą coś dla siebie wśród edukacyjnych kart pracy publikowanych na stronach internetowych krakowskich instytucji. A co najważniejsze, można wybrać arkusze do wypełnienia w plenerze lub znaleźć takie, które najmłodsi bez problemu uzupełnią w domu. Do wyboru, do koloru!

Jak stać się Kolumbem we własnym mieście? To wcale nie takie trudne z kartami pracy Odkryj Kraków oferowanymi przez KBF pod marką Kids in Kraków. Dzięki nim poznamy nasze otoczenie poprzez żywy kontakt z kulturą, przyrodą, historią i lokalnymi atrakcjami. Karty pogrupowane są w cztery bloki tematyczne: Głowa pełna kultury, Oko do przyrody, Historia w zasięgu ręki i Uszy szeroko otwarte. Na każdej znajdziemy zadania do wykonania, ciekawostki i anegdoty, a także liczne odniesienia do Krakowa, jego dziejów i zabytków. Karty są dostępne do pobrania na portalu www.kidsinkrakow.pl. Najlepiej rozwiązywać je w plenerze podczas zwiedzania Krakowa!

Domowe spotkania ze sztuką są możliwe dzięki kartom zadań Do dzieła! publikowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzięki nim młodsze dzieci poznają twórczość Stanisława Wyspiańskiego, odwiedzą pokój Józefa Czapskiego czy zapoznają się ze sztuką użytkową za sprawą półmiska Kändlera. Proste zadania do wykonania w domu doskonalą spostrzegawczość młodych gości muzealnych. Dla nieco starszych dzieci przygotowano natomiast rodzinne ścieżki zwiedzania, które prezentują niezwykłe eksponaty ze zbiorów muzeum. Mamy zatem ścieżkę zimową zatytułowaną Sztuka na sankach, w której odnajdziemy m.in. drewniane sanie pokryte polichromią z 1740 roku, pejzaż Zakopane w zimie Jana Stanisławskiego, patriotyczną ozdobę choinkową z wydmuszki z 1921 roku czy ponad trzystuletnią drewnianą formę piernikową. Są też propozycje dla tych, którzy uważają, że znają Jana Matejkę, lub nie wierzą, że w muzeum mieszkają zwierzęta, czy też lubią myszkować po kredensach, chować się w szafach i zaglądać pod łóżka. Wszystkie karty znajdziemy na stronie www.mnk.pl w zakładce „Edukacja”.

Eksplorację zbiorów MuFo (Muzeum Fotografii w Krakowie) bez wychodzenia z domu ułatwią karty działań dostępne na stronie www.mufo.krakow.pl w zakładce „Edukacja”. Wykorzystane fotografie stanowią punkt wyjścia do wykonywania zadań edukacyjnych, m.in. doświadczeń w formie zabawy. Poznamy supermoce fotografa Walerego Rzewuskiego działającego na terenie Krakowa prawie 200 lat temu, przekonamy się, że dźwięki można sfotografować, zyskamy pewność, że zwierzęta są bardzo fotogeniczne, a także przygotujemy plan powitania wiosny! Wspomniane zdjęcia poprowadzą nas także w głąb historii – dzięki nim zobaczymy, jak niegdyś żyli mieszkańcy Krakowa i okolic.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie na swojej stronie internetowej www.ma.krakow.pl regularnie zamieszcza krzyżówki dla amatorów rekonstruowania dziejów dawnych cywilizacji, które nieco starsze dzieci mogą rozwiązywać samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców. Dowiemy się z nich, jak brzmi nazwisko konkwistadora, który podbił państwo Inków, czym zajmował się wezyr w starożytnym Egipcie, a także jak nazywa się ogromny okręt, którym pływali wikingowie. Przy okazji można też wybrać się na wirtualny spacer po krakowskim muzeum.

Do zwiedzania czterech mniej znanych dzielnic Krakowa zachęcą nas interaktywne aplikacje z zadaniami do rozwiązania dostępne na stronie szpiedzywiedzy.pl. W odkrywaniu tajemnic Bronowic, Prądnika Białego, Zwierzyńca i Krowodrzy pomogą nam rysunkowi dziecięcy bohaterowie, którzy wcielają się również w role lektorów przybliżających ciekawostki z poszczególnych rejonów miasta. Jak wyglądały dawne bronowickie domy pokryte strzechą, czym chleb prądnicki różni się od zwykłego pieczywa, jakie kwiaty rosły w krowoderskich ogródkach i które krakowskie tradycje wywodzą się ze Zwierzyńca – odpowiedzi na te pytania odnajdziemy we własnym domu lub podczas plenerowej wycieczki. Na tej samej stronie opublikowano też zadania poświęcone Tadeuszowi Kościuszce – idealne do rozwiązania przed wycieczką na zwierzyniecki kopiec bądź w czasie takiej wyprawy.

A może podróż do Japonii? To możliwe dzięki Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha! Podczas „wycieczki bez wychodzenia z domu” będzie nam towarzyszył sympatyczny pies Kiba, który wcieli się w naszego przewodnika po Sapporo, Tokio czy Kioto. Wraz z nim wdrapiemy się na górę Fudżi, odwiedzimy tradycyjny japoński dom i zobaczymy największą w Japonii bramę torii. Na końcu czeka na nas sekcja kolorowanek wraz z wybranymi znakami pisma japońskiego. Przygody psa Kiby znajdziemy w zakładce „Edukacja online” na stronie www.manggha.pl.

To jednak nie koniec dalekich wypraw! Wraz z Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport wyruszymy na zwiedzanie europejskich państw w ramach akcji #CELujzdomu. Odwiedzimy Hiszpanię, Włochy, Czechy, Niemcy czy Słowację – dzięki kartom pracy CELuj z domu publikowanym na stronie www.krakowairport.pl poznamy ich historię, geografię, kulturę oraz najciekawsze atrakcje. Na małych odkrywców czekają też karty edukacyjne poświęcone procedurom lotniczym, budowie statków powietrznych, meteorologii, fizyce, historii lotnictwa, kosmosowi, a także nauce języka angielskiego.

Podczas wycieczek po Krakowie albo bez wychodzenia z domu – karty edukacyjne krakowskich instytucji to doskonały sposób na ciekawe spędzenie czasu, a przede wszystkim na świetną zabawa dla każdego dziecka. (Anna Mazur, magazyn „Karnet”)

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.