Radio – sposób na nudę!

13 stycznia 2021

Prędzej czy później nuda dopada każdego i nie zawsze udaje nam się temu zaradzić. Co wtedy zrobić? Proponujemy włączyć radio, a dokładnie „Radio Coś Tam Coś Tam” i zanurzyć się w zupełnie nowy świat, gdzie króluje stara radiostacja, codzienne audycje trójki bohaterów, a do tego cymbergaj, Zośka i wyścig kolarski! Profesjonalnie zrealizowane słuchowisko (pięć odcinków) sprawi, że Wasze dzieci zamienią się w radiomaniaków. Odpalamy radio! Odpalamy wyobraźnię!

Zacznijmy może od początku. Czyżby stworzyli Państwo nowe Radio?

Paweł Bohater: Jak do tej pory stworzyliśmy tylko serię słuchowisk ;-), w których główną rolę odgrywa stara radiostacja znaleziona przez Zojkę, Gustawa i Horacego – bohaterów „Radia Coś Tam Coś Tam”.
Dlaczego radio? Jest wiele powodów. Jednym, z nich jest fakt, iż coraz mniej radia w świecie dzieci. Mamy aplikacje, kanały YT a radia jak na lekarstwo. Słuchowisko „Radio Coś Tam Coś Tam” to alternatywa dla wszechobecnych bajek i gier na telefon.
Postanowiliśmy również wpleść w słuchowiska zapomniane gry podwórkowe. W pierwszym odcinku nasi bohaterowie znajdują zośkę oraz zestaw do gry w cymbergaja ukryte w radiostacji i te gry będą im później towarzyszyć. Dodatkowo przygotowaliśmy „Wyścig kolarski” – tor do gry w kapsle i giga kolorowankę w jednym.

Jakich artystów udało się zaangażować do realizacji projektu „Odpal wyobraźnię”?

Paweł Bohater: Jesteśmy zgranym i sprawdzonym w bojach zespołem twórców. Mamy na swoim koncie wiele projektów edukacyjnych i artystycznych. Interesuje nas łączenie sztuki i rozrywki z edukacją. Słuchowisko „Radio Coś Tam Coś Tam” to nasza najnowsza inicjatywa.
Scenariusz napisał Paweł Śmiałek – autor tekstów dla dzieci i młodzieży, komiksów, słuchowisk, sztuk teatralnych. Współtwórca wielu edukacyjnych aplikacji.
Ja jestem odpowiedzialny za muzykę. Mam na swoim koncie wiele realizacji z różnych muzycznych gatunków, jednak w przypadku „Radia Coś Tam Coś Tam” ścieżka dźwiękowa jest mocno przyprawiona latami 80-tymi. Do jej skomponowania używałem głównie starych syntezatorów – to takie oczko do rodziców. Myślę, że niejednej osobie wrócą wspomnienia z dzieciństwa i zakręci się łezka w oku ;-).
Każdy z aktorów grających główne role musiał wykazać się dodatkowymi zdolnościami. I tak np. Zuzanna Skolias grająca Zoję wybitnie śpiewa, a Iwona Sitkowska grająca Gustawa zadebiutowała jako raperka, bo Gustaw oprócz tego, że świetnie strzela z procy, potrafi również rapować. Z kolei Piotr Franasowicz wcielił się w dwie postacie: Horacego i Dyrektora Wiewiórka.
„Radio Coś Tam Coś Tam” powstawało od lutego 2019 r, w procesie tworzenia wzięło udział wiele innych osób: aktorów, muzyków, realizatorów, grafików. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego.

Jaki mają Państwo patent na uruchomienie dziecięcej wyobraźni?

Paweł Bohater: Słuchowiska pokolorowane muzyką i efektami dźwiękowymi sprawiają, że każde dziecko wizualizuje sobie swoją, osobistą wersję wydarzeń.
Wielkim wyzwaniem był scenariusz, nad którym pracowaliśmy kilka miesięcy. Z jednej strony zależało nam na wciągającej akcji przyprawionej humorem, z drugiej strony nie chcieliśmy poprzestać tylko na rozrywce. Każdy odcinek oprócz wielu przygód związanych z niecodziennym znaleziskiem zawiera również puentę. Łączymy rozrywkę z pozytywnym przekazem i edukacją.
Efekty dźwiękowe to również ważny element „Radia Coś Tam Coś Tam” – pobudzają wyobraźnię, przenosząc słuchaczy w coraz to nowe miejsca. Nagrywaliśmy dźwięki łąki i miejskiej ulicy, stare radio, kaczuszkę do kąpieli, grę z zośkę i całą masę innych odgłosów, które występują w słuchowiskach.
Szczególną rolę w naszych słuchowiskach pełni muzyka. Świat dźwięków to kolejny wymiar, ściśle korespondujący z dialogami. To czego nie mówią słowa, dopowiada muzyka, koloruje emocjami, wprowadza nowe konteksty. To uniwersalny język, oddziałujący na każdego człowieka.
Na potrzeby słuchowisk powstało również dziewięć piosenek, które mogą funkcjonować niezależnie – trzecia płyta z zestawu zawiera wszystkie piosenki i wersje instrumentalne, by dzieci mogły je śpiewać samodzielnie.

Gdzie można kupić płytę ze słuchowiskiem?

Paweł Bohater: Płyty z słuchowiskami i piosenkami, wersje cyfrowe do pobrania oraz „Wyścig kolarski” można kupić na naszej stronie internetowej: https://odpalwyobraznie.pl/
Na stronie będziemy też regularnie zamieszczać materiały i pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci w formie filmów i wpisów na bloga. W pierwszym odcinku podpowiemy jak przygotować i ulepszyć własnego „zawodnika” do „Wyścigu kolarskiego”. 

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.