Odkrycie miejskiego detektywa: Muzyczna Polana na Sikorniku

28 stycznia 2021

Czy na pewno w lesie panuje cisza? Zawsze skupiamy się wędrując po lesie na tym co widzimy, a wiele cennych informacji umyka nam ponieważ nie potrafimy słuchać.

Spacerując aleją Jerzego Waszyngtona zobaczycie ukryte wśród drzew kapsuły odsłuchowe. Muzyczna Polana na Sikorniku znajduje się niedaleko Kopca Kościuszki i pozwala odizolować się od miejskiego zgiełku i zanurzyć w świecie dźwięków stworzonych przez samą przyrodę. Nieco dalej znajdziecie polanę widokową, gdzie będziecie mogli podziwiać widok na Babią Górę i Tatry.

Okres zimowy wcale nie oznacza, że w lesie nic się nie dzieje. Jeśli dobrze się wsłuchamy, możemy usłyszeć dźwięk pękającego drzewa lub gałęzi (przypominają wystrzały), skrzek ptaków, którym zima niestraszna oraz szum wiatru wśród gałęzi. Wraz ze zmianą pory roku na wiosnę zmieniają się też odgłosy lasu: pojawia się delikatny szelest młodych liści, ptaki zaczynają swoje trele, las budzi się do życia. Jednymi z najbardziej „rozmownych” zwierząt są ptaki. W zimie najpierw nieśmiałe, ciche podzwanianie sikorki przerodzi się w wiosenny śpiew. Uzupełnieniem będzie gwizd naszego akrobaty – kowalika, który chodzi głową w dół oraz melodyjny śmiech polskiej „papugi” – dzięcioła zielonego. Całość dopełni dzięcioł pstry swoim godowym bębnieniem. Noc wcale nie oznacza, że ptasi koncert się zakończył. O tej porze wkraczają na scenę sowy. To tylko kilka dźwięków, które można usłyszeć na Polanie na Sikorniku.

W trakcie spaceru otwórz się na las i na jego mieszkańców. Oddal się od miejskiego zgiełku i wsłuchaj się w leśne rozmowy. Cisza w lesie jest tylko pozorna. Stań obok drzewa, przyłóż ucho do pnia lub do ziemi pod nim, może uda Ci się usłyszeć życie tętniące w jego pobliżu. Nie ograniczaj się tylko do zmysłu wzroku. Dotykaj, słuchaj, powąchaj.

Kapsuły na Polanie na Sikorniku będą pomocne w odizolowaniu się od miejskiego zgiełku i zanurzeniu się w niezwykły świat leśnych dźwięków. „Preludium w brzozowym zagajniku”, „Symfonia na cztery topole” oraz „Kantata wokół dwóch dębów” to nasze propozycje. Kontynuujemy projekt „Polana na Sikorniku”, w tamtym roku skupiliśmy się na wzroku, a w tym dodajemy zmysł słuchu, aby jeszcze pełniej poznać las.

[opracowano na podstawie materiałów Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie]

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.