Obrotowa mapa nieba

Obrotowa mapa nieba pomaga poznać niebo początkującym, jak i ułatwia odnajdywanie obiektów bardziej doświadczonym obserwatorom. Wieczorne niebo przestanie być dla Ciebie nieznaną łamigłówką świecących punktów. Spróbuj odnaleźć gwiazdozbiory i zobacz, jak zmienia się położenie gwiazd w zależności od pory roku.

MONTAŻ:

  1. Wydrukować każdą stronę z załącznika na osobnej kartce papieru w formacie A4 w odcieniach szarości. Warto nakleić wydrukowane kartki na tekturę lub grubszy papier.
  2. Odciąć za pomocą nożyczek zakreskowane obszary. Wycinanie okrągłej mapki wykonać jak najdokładniej, ułatwi to jej późniejsze obracanie.
  3. Zagiąć fragmenty kartki wzdłuż zaznaczonych linii prostych. Można skleić ze sobą zagięte fragmenty kartki.
  4. Wsunąć okrągłą mapkę do „kieszeni” powstałej po zagięciu kartki. Można przebić Mapkę pinezką w miejscu gdzie znajduje się gwiazda Polarna i zabezpieczyć ostry koniec za pomocą korka. Ułatwi to obracanie Mapki.

 

Jak używać mapy?

  • ustaw aktualną datę na obwodzie mapy
  • ustaw aktualną godzinę na nakładce tak, by godzina obserwacji pokryła się z datą
  • orientujemy mapę według stron świata - ustal w tym celu, gdzie jest gwiazda północna
  • na początku najlepiej trzymać mapę ustawioną odpowiednio nad głową - łatwiej rozpoznać kierunki i gwiazdy

Opracowane na podstawie: www.ptma.szczecin.pl oraz www.as.up.krakow.pl

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.