Marzanna

Z pierwszym dniem wiosny związany jest zwyczaj topienia marzanny, który miał za cel przepędzenie zimy. Tworzona zazwyczaj przez dzieci karykatura zimy niegdyś była legendarną boginią. Obrzęd palenia i topienia Marzanny służył odnowie oraz przyjściu wiosny. Ceremonię obchodzono w wiosenną równonoc, a dziś praktykuje się ją 21 marca.

Jak samodzielnie zrobić marzannę z tego, co mamy w domu? Oto nasza instrukcja krok po proku!

Materiały:

 • dwa duże kawałki kartonu (min. A3)
 • kij,
 • drucik/ sznurek
 • stare rajstopy,
 • siano/ papier (do wypełnienia głowy),
 • klej uniwersalny szkolny oraz pistolet do kleju na gorąco,
 • bibuła, wstążki, sztuczne kwiaty, które też można wykonać z bibuły,
 • kolorowa słoma dekoracyjna
 • pisaki

Wykonanie:

 1. Z obu kartonów wycinamy tułów marzanny, zaczynając od szyi (głowę wykonamy z innego materiału).
 2. Pomiędzy dwoma szablonami ustawiamy wzdłuż na środku kij, tak aby wystawał u góry jako szyja. Przymocowujemy go do kartonów za pomocą drucika/sznurka zaciskając mocno. Dobrze jest wcześniej zrobić sobie w kartonie dziurki. Spinamy też kartony w kilku innych miejscach np. na ramionach i w tali. Jeśli kij nam nie wystaje „spod sukienki” to po rozchyleniu lekko kartonu marzanna będzie samodzielnie stała.
 3. Głowa powstała z odciętej nogawki rajstop. Wypełniamy je sianem i papierem. Formujemy kule i nabijamy na wystający kij. Przywiązujemy sznurkiem. Reszta pończochy służy jako szaliczek.
 4. Do udekorowania sukienki marzanny i jej kreacji wykorzystujemy bibułę. Pocięta została ona na paski i za pomocą kleju przymocowana do kartonu. Paski mogą mieć różna długość, wtedy będzie bardziej puszysty efekt. Górna część garderoby to na płasko przyklejona bibuła. Można to zrobić też kolorową watą lub paskami wyciętymi z kolorowych gazet.
 5. Włosy to ozdobna słoma przyklejona na gorącym kleju. Taka słoma została wykorzystana do ozdoby rąk. We włosach przyklejamy sztuczne kwiaty, ale można też np. przykleić klasyczna kokardę z bibuły/ wstążki.
 6. Oczy, usta i nosek zostały namalowane pisakiem. Można je też zrobić np. z guzików, które przykleimy klejem na gorąco. Tak naprawdę do ustrojenia naszej panny można wykorzystać wszystko, co mamy w domu ( papier kolorowy, resztki materiałów, gazety, zasuszone kwiaty, suszony mech).

 A teraz czas na spacer! Żegnamy definitywnie zimę i idziemy witać wiosnę!

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.