Odkryj Kraków: Misteria Paschalia

26 marca 2021

Muzyka minionych epok pozwala nam cofnąć się w czasie. Koncerty muzyki dawnej są nie tylko wyjątkowym doświadczeniem, ale także doskonałą lekcją historii. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń, podczas których można posłuchać muzyki dawnych mistrzów, jest Festiwal Misteria Paschalia!

Zapraszamy dzieci do odkrywania muzyki dawnej i tegorocznego programu festiwalu, rozwiązując zadania na dwóch kartach Odkryj Kraków. Muzyka iberyjska odsłoni przed Wami swoje tajemnice!

Czy wiekowy Kraków może zaskoczyć najmłodszych? Czy w koncertach muzyki dawnej mogą uczestniczyć dzieci? Oczywiście, że tak. Tylko, jak to zrobić, jeśli nawet dorośli krakowianie nie znają wszystkich zakamarków grodu Kraka i nie wiedzą, czym jest Festiwal Misteria Paschalia? Z pomocą przychodzi specjalna edycja kart „Odkryj Kraków”, gdzie otwieramy drzwi do… Festiwalu Misteria Paschalia. Przekonajcie się sami, co łączy Kraków z muzyką dawną. Dowiedzcie się, skąd pochodzi muzyka prezentowana w tym roku na festiwalu. Rozszyfrujcie także tajemniczy skrót GGG.

Podążajcie za wskazówkami, szukajcie nowych ścieżek, budujcie swoją drogę i sprawcie, by Kraków i  muzyka dawne odkryły przed Tobą całe swoje piękno i bogactwo! (Karty do pobrania w załączniku!)

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, organizowany od 2004 roku przez KBF w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Tegoroczna, 18. edycja festiwalu to kontynuacja wędrówki po Europie zapoczątkowanej w 2017 roku. Tym razem Festiwal Misteria Paschalia znów zabierze nas w podróż, i to wykraczającą także poza granice Europy, prezentując różnorodność muzyczną i estetyczną iberyjskiego kręgu kulturowego – zarówno jego europejskie, jak i południowoamerykańskie emanacje. Festiwal potrwa od 1 do 5 kwietnia 2021 r.

Od repertuaru mniszek ze średniowiecznych klasztorów hiszpańskich, poprzez pieśni hiszpańskie XVII wieku i najważniejsze dzieło muzyki portugalskiej XVIII wieku, po zupełnie niezwykłe barokowe kompozycje z Nowego Świata, w których styl przywieziony z Półwyspu Iberyjskiego miesza się z rdzennymi wpływami. Nie ma bowiem drugiej w Europie tradycji muzycznej, która byłaby tak pełna wpływów najróżniejszych kultur, jak muzyka kręgu iberyjskiego. To tu tradycyjne brzmienia arabskie i żydowskie przenikały się swobodnie z osiągnięciami szkół flamandzkich i włoskich. To wszystko będzie można usłyszeć podczas 18. edycji Festiwalu Misteria Paschalia, który w tym roku odbędzie się na platformie PLAY KRAKÓW.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.