Kosmiczny wrzesień (rekomendacje kulturalne 9-13.09)

8 września 2021

We wrześniu przypada 100. Rocznica urodzin Stanisława Lema i wiele wydarzeń kulturalnych w zbliżającym się czasie jest właśnie poświęconych jego twórczości. Będą kosmiczne warsztaty, koncerty i pokazy filmowe, a wszystko za sprawą Festiwalu Bomba Magabitowa, który opanuje cały Kraków! A oprócz tego czeka nas Smocze widowisko na Wiśle, otwarcie nowego Centrum Przyrodniczego UJ, warsztaty kulinarne i Festiwal Cyrkowy!

Zapraszamy na nasz pokład! #glowapelnakultury

WARSZTATY:
Glony, pospolite i fascynujące
9 września 2021, 15:00
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, Park Lotników Polskich, al. Pokoju 68
Ogród Doświadczeń zaprasza na zajęcia, na których uczestnicy zapoznają się z pojęciem glonów. Roli tych organizmów w ekosystemie i ewolucji życia. Każdy z uczestników będzie dysponował mikroskopem i samodzielnie przygotuje kilka preparatów mikroskopowych. Za pomocą klucza do oznaczania glonów, uczestnicy postarają się oznaczyć oglądanie gatunki.
http://kidsinkrakow.pl/40190-krakow-glony-pospolite-i-fascynujace

Hanetsuki – warsztaty plastyczne
9 września 2021, 15:00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26
Kiedyś popularna dziecięca zabawa, dziś bardziej jako ciekawostka dla kolekcjonerów i ozdoba domu. Hanetsuki to gra przypominająca badmintona. Polega na odbijaniu lotki hago przy pomocy drewnianych rakietek hagoita. Dawniej wierzono, że gra w hanetsuki chroni dzieci przed insektami, a obecnie pełni rolę podarunku noworocznego.
http://kidsinkrakow.pl/40319-krakow-hanetsuki-warsztaty-plastyczne

Powitanie Jesieni - Jesienne kolaże
9 września 2021, 17:00
Szpulka pod palmą, os. Tysiąclecia 46 / B
Witajcie Mniejsi i Więksi Mali Ogrodnicy! Drobnymi kroczkami nadchodzi kolejna pora roku - Jesień... Chcielibyśmy ją powitać wspólnie z Wami podczas Naszego pierwszego powakacyjnego spotkania warsztatowego... A co właściwie takiego będziemy tworzyć na tych warsztatach...? Pojawią się przed Wami drewniane sztalugi , a na nich płótna! Będziemy malować...? Tak! Ale nietypowo gdyż roślinami!
http://kidsinkrakow.pl/40318-krakow-powitanie-jesieni-jesienne-kolaze

Uważny dialog rodzic-dziecko
9 września 2021, 17:00
Centrum Obywatelskie w Krakowie, ul. Reymonta 20
Centrum Obywatelskie w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach dla rodzin! Będą one prowadzone z wykorzystaniem różnych metod, w tym:
dramy. Jest to metoda pracy z grupą, która polega na wchodzeniu w role, dzięki czemu pozwala doświadczyć siebie i innych w różnych sytuacjach (fikcyjnych, ale prawdopodobnych);
muzykoterapii i instrumentów intuicyjnych, które wzmacniają komunikację pozawerbalną.
http://kidsinkrakow.pl/40335-krakow-uwazny-dialog-rodzic-dziecko

Festiwal Bomba Megabitowa
10-14 września 2021
Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17, Pałac Potockich, Rynek Głowny 20
Ale bomba!
Od kanonicznych powieści science fiction po innowacje technologiczne zmieniające nasze codzienne życie – na Festiwalu Bomba Megabitowa, którego niekwestionowanym bohaterem jest Stanisław Lem, nie zabraknie wydarzeń dla wielbicieli literatury i entuzjastów nowych technologii. Festiwal pod hasłem „Patrząc w przyszłość” jest organizowany w 100. rocznicę urodzin pisarza jako kulminacja obchodów Roku Stanisława Lema.
http://kidsinkrakow.pl/39891-krakow-festiwal-bomba-megabitowa

Warsztaty kulinarne: śliwki, morele i lawenda
10-12 września 2021
Studio Book me a cookie, ul. Czerwonego Prądnika 8
Wszystko, co rozkoszne i sezonowe na jesień, jeśli chodzi o owoce i słodkie smaki. Jeśli przesmażać powidła śliwkowe, to właśnie teraz. Połowa września to także ostatni gwizdek na najlepsze i najbardziej soczyste polskie morele i brzoskwinie. Gruszki – jak wyżej. A skąd lawenda, pewnie się zastanawiacie – ano stąd, że pasuje nam do połączenia aromatów, w kuchni raczej omija się ją szerokim łukiem, nie jest powszechnym dodatkiem, właściwie nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić. A można tak wiele! Na jesień mamy już pierwsze suszone tegoroczne kwiaty lawendy, która niekoniecznie sprawdza się jedynie jako dodatek w szafie czy w postaci olejku pozwalającego się zrelaksować, ale odpowiednio przygotowaną, można normalnie jeść i doprawiać nią potrawy.
http://kidsinkrakow.pl/40289-krakow-warsztaty-kulinarne-sliwki-morele-i-lawenda

Jak rysować emocje? Kosmiczne warsztaty o arrasach i emotikonach
10 września 2021, 10:30
Zamek Królewski na Wawelu, Wawel 5
Załóżcie skafandry, łapcie za ołówki i wskakujcie do rakiety! Tym razem wyruszamy w podróż do gwiazd, aby poznać ukryte na arrasach emocje i… planety. To będą królewskie i kosmiczne warsztaty!
Prowadzący: Robert Trojanowski
http://kidsinkrakow.pl/40254-krakow-jak-rysowac-emocje-kosmiczne-warsztaty-o-arrasach-i-emotikonach

Kosmos w słoiku
10 września 2021, 13:00
Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15
Pewnie zastanawiacie się, czy to jest w ogóle możliwe? Zamknąć kosmos w słoiku? Cała sztuczka jest bardzo prosta, a efekt prawdziwie kosmiczny!
Warsztaty dedykowane szczególnie wszystkim pasjonatom gwiazd, planetom i lotom w kosmos.
http://kidsinkrakow.pl/40194-krakow-kosmos-w-sloiku

Sobotnie poranki witrażowe: Stań się Wyspiańskim
11 września 2021, 10:00
Muzeum Witrażu, al. Krasińskiego 23
Stanisław Wyspiański zapisał się w historii jako jeden z najwybitniejszych artystów i do perfekcji opanował tworzenie witraży. W trakcie tych zajęć zainspirujemy się jego charakterystycznym stylem i stworzymy własne dzieła.
http://kidsinkrakow.pl/40359-krakow-sobotnie-poranki-witrazowe-wrzesien-2021

Witryna z zabawkami w Muzeum Podgórza: spotkanie z kolekcjonerami
11 września 2021, 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz współczesnych wykonanych wspólnie z rzemieślnikami? Zapraszamy do projektu „Witryna z zabawkami” na siedem wrześniowych warsztatów w Muzeum Podgórza.
http://kidsinkrakow.pl/40322-krakow-witryna-z-zabawkami-w-muzeum-podgorza

Warsztaty wyobraźni: Bajki robotów – cykl warsztatów stworzonych w oparciu o wybraną twórczość Stanisława Lema
11 września 2021, 11:00
Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Świat stworzony w bajkach Stanisława Lema jest na wskroś fantastyczny – akcja rozgrywa się w odległych galaktykach, które rządzą się innymi niż ziemskie prawami. Bohaterowie to głównie konstruktorzy, roboty i maszyny, jednak poruszane problemy bliskie są człowieczeństwu i każdemu człowiekowi. Na tym głównie polega uniwersalizm i popularność tych krótkich utworów. Warsztaty kierujemy do dzieci ze szkoły podstawowej (3–6 klasa), celem zajęć będzie zapoznanie najmłodszych czytelników z twórczością Stanisława Lema. W ramach warsztatów nawiążemy do literatury oraz plastyki i teatru. Dzieci zapoznają się z treścią poszczególnych bajek, a następnie przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych przygotują miniprzedstawienie.
http://kidsinkrakow.pl/40342-krakow-warsztaty-wyobrazni-bajki-robotow-cykl-warsztatow-stworzonych-w-oparciu-o-wybrana-tworczosc-stanislawa-lema

Przepis na kosmitę - warsztaty futurologiczne
11 września 2021, 12:00
Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Kto to jest kosmita? Z czego się składa? Czy Stanisław Lem spotkał kiedyś jakiegoś przybysza z innej planety? Sprawdzimy to! „Przepis na kosmitę” to warsztaty z elementami losowania, będzie więc sporo niespodzianek! Zapraszamy na warsztaty rysunkowe nie z tej ziemi! Zapewniamy, że wyjdziecie z księgarni z kosmicznym kolegą pod rękę!
http://kidsinkrakow.pl/40221-krakow-przepis-na-kosmite-warsztaty-futurologiczne

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
12 września 2021, 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 11.00) w Pałacu Krzysztofory.
Kraków to miasto o bogatej i wielowiekowej historii, której początków już nikt z żyjących nie pamięta. Ale od czego są opowieści i legendy, które rzucają światło na to, co wymyka się ludzkiej pamięci. Podczas pierwszego spotkania będziemy gościć ks. Dariusza Rasia, proboszcza archiprezbitra kościoła Mariackiego, który przybliży nam legendy związane z tą najważniejszą krakowską świątynią.
http://kidsinkrakow.pl/40323-krakow-zaczarowany-krakow-czyli-czytanie-na-sniadanie

Świętujemy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema
12 września 2021, 12:00-17:00
Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15
Muzeum Inżynierii Miejskiej w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema zaprasza na: Spacer szlakiem Lema, Matematyka jest cool? - warsztaty Szkoły Matematyki Alfa, spotkanie z Jackiem Gajem
http://kidsinkrakow.pl/40297-krakow-swietujemy-100-rocznice-urodzin-stanislawa-lema

WIDOWISKA i FESTYNY
Festiwal Cyrkowy w Krakowie
11-13 września 2021
Błonia, al. Focha / al. 3 Maja / ul. Piastowska
Rusza jesienny Festiwal Cyrkowy w Krakowie. Wśród atrakcji – słynne motory w kuli śmierci. W kolejne dwa wrześniowe weekendy mieszkańcy Krakowa będą mieli szansę obcowania ze sztuką cyrkową najwyższych lotów... I to dosłownie, bo akrobacje pod kopułą namiotu niejedną osobę przyprawią o zawrót głowy. Największy polski cyrk zaprasza na swój Festiwal Cyrkowy – Kraków 2021. Widzowie będą mieli szansę wybrania się na jeden z dziesięciu spektakli, podczas których zobaczą: mrożące krew w żyłach motory w kuli śmierci, niesamowity pokaz wielkiej iluzji, „żelaznego” strong mana, czy znany ze słynnego Cirque du Soleil numer gimnastyczny na bungee! Najmłodsi widzowie mogą liczyć na bliskie spotkanie ze swoimi bohaterami: Shimmer i Shine, Spidermanem i najprawdziwszym dinozaurem...
http://kidsinkrakow.pl/40334-krakow-festiwal-cyrkowy-w-krakowie

V Dni Otwarte ASTOR
11-12 września 2021
ASTOR Robotics Center, ul. Feliksa Wrobela 3
Rodzinny weekend z robotami w ASTOR Robotics Center, przy ul. Feliksa Wrobela 3. Przeróżne atrakcje dla dzieci małych i dużych, dostępne będą w godzinach 10:00-15:00.
Jak wygląda centrum robotyzacji? Czym jest Fabryka Przemysłu Przyszłości? Odpowiedzi na te pytania znajdą goście odwiedzający Dni Otwarte ASTOR, organizowane już po raz piąty przez krakowską firmę związaną z technologiami dla przemysłu.
http://kidsinkrakow.pl/40341-krakow-v-dni-otwarte-astor

Targi Zajęć Pozalekcyjnych w Galerii Bronowice
11-12 września 2021
Galeria Bronowice, ul. Stawowa 61
Sport, języki, taniec, muzyka... Przyjdź, tu znajdziesz swojego konika! Galeria Bronowice zaprasza na 6. edycję Targów Zajęć Pozalekcyjnych, na których swoje oferty zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców z Krakowa.
http://kidsinkrakow.pl/40357-krakow-targi-zajec-pozalekcyjnych-w-galerii-bronowice

Dzień otwarty Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ
11 września 2021, 10:00-15:00
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5
W najbliższą sobotę ekspozycje Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ będzie można zwiedzić indywidualnie lub z przewodnikiem, a na młodszych gości czekają dodatkowe atrakcje, w tym warsztaty przyrodnicze, sensoryczne i plastyczne.
http://kidsinkrakow.pl/40330-krakow-dzien-otwarty-centrum-edukacji-przyrodniczej-uj

Literacki ogród Biblioteki Kraków: Piknik futurologiczny
11 września 2021, 11:00-18:00
Biblioteka Kraków – Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
Biblioteka Kraków zaprasza dzieci, młodzież oraz ich rodziców do wspólnej zabawy. Piknik jest organizowane w ramach projektu „Literacki ogród Biblioteki Kraków”. Jego celem jest promowanie literatury, kultury, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracja społeczna i międzypokoleniowa. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
http://kidsinkrakow.pl/40339-krakow-literacki-ogrod-biblioteki-krakow-piknik-futurologiczny

Piknik po sąsiedzku
11 września 2021, 12:00-18:00
Bulwar Inflancki
Już najbliższą sobotę 11 września spotykamy się na Bulwarze Inflanckim przy końcu ulicy Wietora, aby razem poświętować. Będą: stoisko z lemoniadą, przekąski, strefa relaksu, muzyka na żywo, wspólne śpiewy i mnóstwo ciekawych warsztatów. Będzie wspaniale, jeśli zechcecie współtworzyć go razem z nami, przynosząc książki  do kącika wymiany czy drobne przekąski na wspólny stół.
http://kidsinkrakow.pl/40340-krakow-piknik-po-sasiedzku

Wielka Parada Smoków
11 września 2021, 22:00
Bulwary Wiślane
Tu smocza stolica, nadajemy komunikat specjalny dla małych i dużych wielbicieli smoków! Po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią legendarne (czy aby na pewno?) stwory po raz dwudziesty wezmą udział w Wielkiej Paradzie Smoków podczas Plenerowego Widowiska na Wiśle.
http://kidsinkrakow.pl/39750-krakow-20-wielka-parada-smokow

Supernova – Gwiezdne opowieści
12 września 2021, 15:00
Altana na Plantach, Kraków
Nowa muzyka na głos, live electronics oraz muzyczne roboty wydające przetworzone dźwięki, czyli autorski projekt koncertu, który powstał na kanwie fascynacji wybitną twórczością Stanisława Lema. Na scenie zagoszczą Blanka Dembosz-Tondera (partia solowa), Karol Osman i Krzysztof Gawlas. Za przygotowanie koncertu, wybór tekstów oraz prowadzenie koncertu będzie odpowiadać Marta Półtorak.
http://kidsinkrakow.pl/40343-krakow-supernova-gwiezdne-opowiesci

SPACERY
Legendy wawelskie - wycieczka
11 września 2021, 14:00
Katedra na Wawelu, Wawel 3
Gdzie mieszkał polski król i dlaczego miał do domu pod górkę? Gdzie w jego rezydencji ukryta jest magia? Dlaczego w końcu wyprowadził się do Warszawy? Na te i wiele innych pytań dzieci uzyskają odpowiedź w czasie spaceru po Wzgórzu Wawelskim. Spróbujemy też znaleźć dowody na istnienie smoka.
http://kidsinkrakow.pl/40332-krakow-legendy-wawelskie-wycieczka

Teraz w zielone gramy! Leśne perspektywy
12 września 2021, 10:00
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5
Wyprawa po Lesie Mogilskim w ramach projektu pn. "Teraz w zielone gramy!". Spacer po Lesie Mogilskim poświęcony będzie w głównej mierze samemu lasowi, ale przyglądniemy się mu w nowych, zadziwiających perspektywach. Być może wiele osób po raz pierwszy spojrzy na niego w ten właśnie sposób. Będziemy wykorzystywali wiele zmysłów do poznania tego skrawka dzikiej przyrody w mieście, doświadczymy obecności lasu na różnych płaszczyznach. Przy okazji poszukamy jego mieszkańców, zarówno zwierzęcych jak i roślinnych czy nawet grzybowych. Nieśpiesznie powędrujemy alejkami, ale także zejdziemy z nich, by zanurzyć się w leśnym bogactwie.
http://kidsinkrakow.pl/40337-krakow-teraz-w-zielone-gramy-lesne-perspektywy

Rodzinna gra terenowa z czworonożnym przyjacielem
10-12 września 2021
InfoKraków Zgody 7, os. Zgody 7, Kraków
Ta gra terenowa po Nowej Hucie będzie nietypowa! Po pierwsze dlatego, że skierowana jest do rodzin, które posiadają psa, a po drugie – niektóre zadania będę wymagały zaangażowania czworonożnego przyjaciela. Tym razem poznamy Nową Hutę z zupełnie nietypowej i nieprzewidywalnej strony.
http://kidsinkrakow.pl/40362-krakow-rodzinna-gra-terenowa-z-czworonoznym-przyjacielem

POZOSTAŁE
Kosmiczne Baranki
12 września 2021, 11:00
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
Baranki Dzieciom na 100. urodziny Stanisława Lema: KOSMICZNE BARANKI - pokaz bajek i warsztaty plastyczne. Kino Pod Baranami zaprasza małych kinomanów na kosmiczną przygodę w dniu setnych urodzin Stanisława Lema!
http://kidsinkrakow.pl/40358-krakow-kosmiczne-baranki

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.