Zapraszamy na spacery edukacyjne Odkryj Kraków

5 października 2021

Poznawanie miasta i nauka partycypowania w wydarzeniach kulturalnych przygotowywanych przez kbf w ramach Kids in Kraków to główne założenia projektu „Odkryj Kraków”, do udziału w którym chcemy zaprosić uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

Odkryj Kraków to projekt zachęcający do odkrywania naszego miasta podczas tematycznych spacerów po mieście i karty pracy z inspiracjami i kreatywnymi zadaniami dla najbardziej dociekliwych tropicieli miejskich ciekawostek.

Zapraszamy do udziału w 4 spacerach pokazujących wielokulturową stronę Krakowa, wprowadzających dzieci w dotąd niepoznane zakątki miasta i fascynujący świat historii.

Najazdy tatarskie na Kraków
12.10, 10.00
(dla grupy zorganizowanej do 25 osób)
Wiek XIII w historii Krakowa to okres niewątpliwego rozwoju grodu, ale też walki z najazdami tatarskimi. Podczas tych wypraw łupieżczych ucierpiało miasto, które stało na drodze wojskom mongolskim (w Polsce znanym pod nazwą Tatarów) w ich środkowoeuropejskiej ekspansji.
Spacer grupy zorganizowanej z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieść najazdach tatarskich. Spacer rozpoczyna się przy ulicy Powiśle 11.

Szlakiem kultury żydowskiej Krakowa
20.10, 10.00 (dla grupy zorganizowanej do 25 osób)
20.10, 11.30 (dla grupy zorganizowanej do 25 osób)
Klimat żydowskiego Kazimierza tworzą dziś galerie, pracownie, restauracje, hoteliki, bożnice (czyli domy modlitwy), a także popularny bazar staroci na placu Nowym. Ślady dawnej historii zaklęte są w starych murach, uliczkach i zaułkach oraz ciągle odkrywanych historycznych pamiątkach.
Spacer dla grupy zorganizowanej z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieści o tradycji j kulturze żydowskiej. Spacer rozpoczyna się przy Starej Synagodze.

Wszystkie drogi prowadzą do... Krakowa!
16.10, 11.00 (dla odbiorców indywidualnych)
W miejscu obecnego placu Świętego Ducha (koło Teatru im. J. Słowackiego) był kiedyś plac targowy, po którym została zabytkowa studnia, a później dworzec autobusowy, na którego pamiątkę na skwerze stanęło 7 zegarów (podobnych do tych znajdujących się tu kiedyś). Wskazują one godzinę w siedmiu różnych miastach: Krakowie, Edynburgu, Rochester, San Francisco, Cusco, Lwowie oraz Tibilisi.
Spacer dla odbiorców indywidualnych z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieść o zakonie Duchaków, okoliczności budowy Teatru Miejskiego oraz opowieść o samym placu św. Ducha. Spacer rozpoczyna się przy Bramie Floriańskiej.

***

To oferta dla uczniów klas I-III szkół podstawowych (grupy zorganizowane i odbiorcy indywidualni). Spacery są bezpłatne i trwają 1 godzinę. Zgłoszenia (z podaniem terminu oraz nazwą szkoły i klasy) należy wysłać na adres: edukacja@kbf.krakow.pl. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.