Adwentowy kalendarz - budujemy szopkę

Czas zacząć radosne przygotowania do świąt. Aby kojarzyło nam się ono nie tylko z porządkami i okienkami z czekoladowymi słodkościami, proponujemy tym razem nietypowy kalendarz adwentowy, dzięki któremu zbudujemy bożonarodzeniową szopkę. Każdego dnia od 1 do 24 grudnia nasz szopka wzbogaci się o jeden element. Zaczynamy od tekturowej konstrukcji, aby potem umieszczać w niej poszczególne postacie, zwierzęta, elementy…

 1. Tekturowa podstawa szopki (nr 21): prostokąt o wymiarach 15 cm x 70 cm. Zadaniem dziecka będzie zgiąć końcówki prostokąta (15 cm z jednej i 15 cm z drugiej strony), by zbudować podłogę i ściany szopki. Można je także pomalować na brązowo lub żółto.
 2. Tekturowy dach szopki (nr 22): prostokąt o wymiarach 15 cm x 65 cm. Zadaniem dziecka będzie zbudowanie z tego dachu: zaginamy na środku i na końcach (około 5cm) i przyklejamy do naszych ścian. Dach możemy dowolnie pomalować.
 3. Tekturowy tył szopki (nr 23): wielokąt o podstawie 40 cm i wysokości 30 cm. Zadaniem dziecka może być docięcia tektury na wymiar i pomalowanie wnętrza.
 4. Osioł (nr 1). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie zwierzęcia oraz wycięcie z papieru. Wyciętego osiołka sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 5. Osioł (nr 3). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie zwierzęcia oraz wycięcie z papieru. Wyciętego osiołka sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 6. Wielbłąd (nr 4). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie wielbłąda oraz wycięcie go z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 7. Melchior (nr 19). Do wielbłąda dokładamy postać pierwszego z Trzech Króli. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 8. Wielbłąd (nr 5). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie wielbłąda oraz wycięcie go z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 9. Kacper (nr 18). Do wielbłąda dokładamy postać drugiego z Trzech Króli. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 10. Wielbłąd (nr 6). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie wielbłąda oraz wycięcie go z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 11. Baltazar (nr 17). Do wielbłąda dokładamy postać trzeciego z Trzech Króli. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 12. Owieczka (nr 7). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie owieczki oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 13. Owieczka (nr 8). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie owieczki oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 14. Owieczka (nr 9). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie owieczki oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 15. Owieczka (nr 10). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie owieczki oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 16. Owieczka (nr 11). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie owieczki oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 17. Pasterz owiec (nr 20). Gdy mamy gotowe stado zwierząt dodajemy do nich pasterza. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 18. Św. Józef (nr 16). Czas na Świętą Rodzinę. Zaczynamy od św. Józefa. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 19. Maryja (nr 15). Teraz kolej na Maryję. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 20. Palma (nr 13). Dla urozmaicenia wystroju i otoczenia szopki szykujemy palmę. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie palmy oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 21. Siano jako dopełnienie wystroju (nr 24). Tu proponujemy przygotować prawdziwe sianko albo z jego braku nieco waty.
 22. Gwiazda Betlejemska (nr 2). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie gwiazdy i przyklejenie jej z przodu na dachu.
 23. Anioł zwiastujący narodziny Jezusa (nr 14). Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.
 24. Dzieciątko w żłóbku (nr 12). I czas na finał – postać Dzieciątka. Zadaniem dla dziecka jest pokolorowanie postaci oraz wycięcie jej z papieru. Następnie sklejamy zewnętrzne krawędzie, tworząc taki pusty w środku walec.

[Wszystkie elementy szopki znajdują się w plikach Wordowskich do pobrania i samodzielnego wydrukowania].

Odliczanie do najlepszego okresu w roku zaczyna się właśnie zazwyczaj od początku grudnia. Jeśli chcecie poznać sposób, jak umilić dzieciom czas oczekiwania do świąt, to zdecydowanie powinniście spróbować zrobić z nimi właśnie szopkę. Potrzeba do niej jedynie papieru, kleju, farb lub kredek, trochę kartonu! A efekt jest niesamowity!

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.