Głowa pełna kultury (25-26 czerwca)

22 czerwca 2022

Ostatni weekend czerwca, początek lata i wakacji – to tylko kilka powodów, dla których warto kreatywnie spędzić najbliższą sobotę i niedzielę. W Krakowie jak zawsze atrakcji nie zabraknie! Znajdzie się coś dla wielbicieli filmu, teatru, twórczych warsztatów i oczywiście dla tych, którzy każdą wolną chwilę spędzają wśród zieleni.

FESTIWALE

Jarmark Świętojański
16-26 czerwca
Bulwary Wiślane
Jarmark Świętojański, nawiązując do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego, doskonale wpisuje się w nurt przywracania tradycyjnych zwyczajów oraz pielęgnowania lokalnego kolorytu Krakowa. Naszym celem przyświecającym organizacji Jarmarku jest promocja lokalnego i regionalnego rzemiosła, unikatowego rękodzieła, autentycznej kultury ludowej, czyli wszystkiego tego, co składa się na bogatą tradycję naszego miasta i regionu.
http://kidsinkrakow.pl/44197-krakow-jarmark-swietojanski

Festiwal Kultury Żydowskiej
24 czerwca – 3 lipca
Synagoga Tempel, Alchemia, Cheder Cafe
Będzie to trzecia edycja FKŻ poświęcona żywiołom: dwie poprzednie dedykowane były ziemi (2019) oraz ogniowi (2021), który był też głównym tematem Prologu 30. FKŻ w roku 2020. W tym roku głównym punktem odniesienia FKŻ będzie woda – jej rytualne i religijne funkcje i znaczenia, symbolika,  a z drugiej strony – jej bardzo praktyczne zastosowania, jak też kwestie klimatyczne. 
http://kidsinkrakow.pl/43666-krakow-31-festiwal-kultury-zydowskiej

Wianki – Święto Muzyki
25 czerwca
Rynek Główny, ul. Powiśle, Kopiec Kraka
Tegoroczna odsłona Wianków kładzie nacisk na muzykę folkową, tradycje dźwiękowe i odkrywanie ich na nowo, wpisując się w szerszy trend poszukiwań tożsamościowych w Polsce i na świecie. Będzie również okazją do skonfrontowania muzyki tradycyjnej ze współczesną alternatywą, elektroniką, a także popem.
http://kidsinkrakow.pl/43864-krakow-wianki-swieto-muzyki-2022

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier 2022
25-26 czerwca
Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
W ramach wydarzenia odbędzie się turniej Worms Armageddon, konkurs przechodzenia pierwszego poziomu Super Mario na czas do góry nogami, konkursy oraz prelekcje. Przez cały czas trwania wydarzenia będzie można skorzystać z interaktywnej wystawy komputerów z lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku.
http://kidsinkrakow.pl/44264-krakow-festiwal-dawnych-komputerow-i-gier-2022

PIKNIKI I WYDARZENIA PLENEROWE

Wianki na Wesołej | muzyczno-ekologiczny piknik rodzinny
25 czerwca, 11.00-16.00

Wesoła, między ul. Kopernika 19 a ul. Śniadeckich 5
Natura, tradycja, dobra zabawa – to znamiona muzyczno-ekologicznego pikniku na Wesołej. Spodziewajcie się między innymi warsztatów, które nauczą nas jak dbać o planetę i szanować zieleń, a także pobudzających wyobraźnie kosmicznych podróży. Nie zabraknie koncertów, opowieści o tradycjach świętojańskich i – jakżeby inaczej – wianków!
http://kidsinkrakow.pl/44105-krakow-wianki-na-wesolej-muzyczno-ekologiczny-piknik-rodzinny

Shuvary Park – startujemy!
25-26 czerwca
Shuvary Park, ul. Saska 23
Otwieramy SHUVARY PARK – 3000 m2 industrialnej przestrzeni w sąsiedztwie zalewu Bagry!  Ze znajomymi, na randkę, na spotkanie biznesowe czy z rodziną – wpadaj na Saską 23! Tu poczujesz prawdziwy #chill, a stres zrobi #out!
http://kidsinkrakow.pl/44247-krakow-shuvary-park-startujemy

Piknik - Ahoj! Wypłyń w rejs po Krakowskim Archipelagu Kultury
25 czerwca, 11.00-14.00
Planty im. Floriana Nowackiego
W programie: wielokulturowe warsztaty prezentujące projekty zgłoszone do Konkursu Projektów w ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury, zabawy z animatorami, animacje dla najmłodszych, konkursy dla rodzin z dziećmi oraz rodzinna gra terenowa.
http://kidsinkrakow.pl/44015-krakow-piknik-ahoj-wyplyn-w-rejs-po-krakowskim-archipelagu-kultury

Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych
25 czerwca, 11.00
Biblioteka Kraków – Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
Biblioteka Główna (Powroźnicza 2) zaprasza na wyjątkowe święto literackie! Co będzie? Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych pod wodzą naszego drogiego mola Gustawa, warsztaty teatralne oraz literacko plastyczne, uroczyste wręczenie Nagrody Żółtej Ciżemki i spotkania autorskie.
http://kidsinkrakow.pl/44190-krakow-wielka-parada-moli-i-motyli-ksiazkowych

Bandera w górę! Otwarcie sezonu w Porcie Muzeum Krakowa
25 czerwca, 12.00
Bulwar Rodła
Muzeum Krakowa nie zna granic! W 2021 roku po raz pierwszy zainaugurowana została obecność muzeum nad Wisłą i na Wiśle. W tym roku ta inicjatywa powraca w nowej odsłonie. W ostatnią sobotę czerwca czeka nas otwarcie Przystani Muzeum przy bulwarze Rodła u ujścia Rudawy.
http://kidsinkrakow.pl/44108-krakow-bandera-w-gore-otwarcie-sezonu-w-porcie-muzeum-krakowa

Lato, lato, lato ach to ty! Piknik rodzinny w Bronowicach Wielkich
26 czerwca, 14.00
Plac Omłotowy
Majdanczyk - Bronowice Wielkie dla Ukrainy wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Bronowic Wielkich serdecznie zapraszają Wszystkich Mieszkańców, Przyjaciół i Sympatyków naszej okolicy na wspólne świętowanie początku wakacji. Wydarzenie będzie także zwieńczeniem zakończenia pracy punktu pomocy dla osób uchodźczych z Ukrainy, które w ciągu ostatnich miesięcy otrzymywały w nim wsparcie.
http://kidsinkrakow.pl/44168-krakow-lato-lato-lato-ach-to-ty-piknik-rodzinny-w-bronowicach-wielkich

WARSZTATY

Paleta debiutanta (grupa IV, 4-5)
25 czerwca, 10.30
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność świata i stawiają pierwsze kroki w krainie sztuki. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są nie tylko pędzle, ale również dłonie, stopy i przedmioty codziennego użytku. Ci, którzy liczą na to, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść.
http://kidsinkrakow.pl/42694-krakow-paleta-debiutanta-grupa-iv-4-5

Rękodzieło Krakowa i Małopolski
25 czerwca, 11.00
Wojewódzka Bibliotek Publiczna
Chcąc powitać lato, zapraszamy na integracyjne warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi (od 5 roku życia). Motywem przewodnim spotkania będzie tradycja i kultura Krakowa i Małopolski, a to wszystko, z użyciem przedmiotów z recyklingu. Uczcimy ten dzień wykonując kolorowe ozdoby, które uczestnicy zabiorą ze sobą do domu.
http://kidsinkrakow.pl/44263-krakow-rekodzielo-krakowa-i-malopolski

W drogę… mini Porsche
25 czerwca, 13.00
Muzeum Inżynierii i Techniki
Warsztaty W drogę … mini Porsche – zajęcia modelarskie, w czasie których zbudujemy własne modele super samochodów. Cabrio, hatchback, a może kombi? Która wersja to ta wymarzona? Na zajęciach świetna zabawa jest gwarantowana!
http://kidsinkrakow.pl/43898-krakow-w-droge-mini-porsche

Godziny Rodziny - Cyrk Rodzinny
26 czerwca, 11.00
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
W trakcie warsztatów poznajemy techniki cyrkowe, m.in.: żonglowanie piłeczkami, chusteczkami, obręczami, kręcenie talerzami, pojami, flower-stickami, chodzimy na szczudłach, jeździmy na monocyklu czy puszczamy ogromne bańki mydlane.
http://kidsinkrakow.pl/44218-krakow-godziny-rodziny-cyrk-rodzinny

Kocie warsztaty ilustratorskie z Filipem Pągowskim i Agnieszką Szewczyk
26 czerwca, 12.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Warsztaty rozpoczną się wspólnym zwiedzeniem wystawy „Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu” z artystami. Będziemy przyglądać się pracom i zastanawiać się, na ile sposobów można zilustrować słowo. Celem jest odkrycie wieloznaczności sztuki i uruchomienie wyobraźni najmłodszych uczestników. Następnie odbędą się warsztaty ilustratorskie, w trakcie których zainspirowani licznymi kocimi reprezentacjami będziemy próbowali stworzyć własne obrazy i ilustracje pod okiem wybitnych twórców.
http://kidsinkrakow.pl/44087-krakow-kocie-warsztaty-ilustratorskie-z-filipem-pagowskim-i-agnieszka-szewczyk

Hala Dla Dzieci - Warsztaty LEGO® Mining & Crafting
26 czerwca, 14.00
Hala Lipowa
Hala Lipowa zaprasza dzieci [4-9 lat] na 2h warsztaty, podczas których poznamy bohaterów kultowej gry MINECRAFT. Dzieci wcielą się w rolę architektów świata 3D. Za pomocą klocków LEGO® stworzą niesamowitą przestrzeń i wypełnią ją postaciami Steve'a, Skeleton'a, a nawet Endermana i wieloma innymi.
http://kidsinkrakow.pl/44065-krakow-hala-dla-dzieci-warsztaty-lego-mining-crafting

Sztuka z tworzyw sztucznych
26 czerwca, 15.00
Willa Decjusza
Willi Decjusza zaprasza na wyjątkowe warsztaty tworzenia obiektów artystycznych z folii, plastiku oraz odpadów sztucznych prowadzone przez artystkę wizualną oraz aktywistkę kulturalną - Dagmarę Wyskiel. Warsztaty nawiązują do poruszanych w pracach autorki tematów i mają skłonić uczestników do refleksji nad kwestiami związanymi z ekologią, ochroną środowiska, dziedzictwem kulturowym oraz do reinterpretacji lokalnej historii.
http://kidsinkrakow.pl/44246-krakow-sztuka-z-tworzyw-sztucznych

„Między nami Indianami” – Rodzinne warsztaty podróżnicze
26 czerwca, 16.00
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Poprzez twórczą zabawę uczestnicy poznają życie i zwyczaje różnych grup Indian z Ameryki Południowej i Środkowej. Będą mieli również szansę zagrania na licznych instrumentach oraz przyozdobienia się indiańskim tatuażem. Na zajęciach dzieci wykonają także kolorowe pióropusze.
http://kidsinkrakow.pl/44088-krakow-miedzy-nami-indianami-rodzinne-warsztaty-podroznicze

ZWIEDZANIE, SPACERY I GRY TERENOWE

Zwierzaki – cudaki, spacer edukacyjny
25 czerwca, 10.00
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poznacie jedne najciekawszych i najdziwniejszych zwierząt żyjących na Ziemi. Czy bazyliszki istnieją? Po co rybom kolce? Czy ssaki mogą wykluwać się z jajek? Czy ryby potrafią latać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas sobotniego spaceru edukacyjnego pt. "Zwierzaki - cudaki" z niezastąpioną Jadwigą Lorenc-Brudecką.
http://kidsinkrakow.pl/44255-krakow-zwierzaki-cudaki-spacer-edukacyjny

Gra miejska: Go!ethe, czyli Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Grzegórzki
25 czerwca, 10.45
Pałac Potockich
Nowa Strona Świata - nietknięta ludzką stopą, nęcąca Tajemnicą, obiecująca Przygodę - woła Was zza gór nieprzebytych i lasów niezmierzonych, które rozpościerają się od wieków między Rynkiem Głównym a Grzegórzkami. Kto się odważy odpowiedzieć na to wyzwanie? Zapraszamy na grę miejską, która odbędzie się w ramach obchodów 30 urodzin Instytutu Goethego w Krakowie.
http://kidsinkrakow.pl/44216-krakow-gra-miejska-goethe-czyli-pierwsza-narodowa-ekspedycja-z-rynku-glownego-na-grzegorzki

Oprowadzanki | Interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin: Rydlówka
25 czerwca, 11.00
Rydlówka
Wspólnie wyruszymy w fascynującą podróż poprzez historię, obrzędy i literaturę. Uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzić Rydlówkę, dowiedzieć się co to za miejsce i z jakimi wydarzeniami się wiąże, ale przede wszystkim odkryć tajemnice w niej ukryte. Nasza uwaga skoncentruje się na pewnym słynnym weselu i obrzędach, które się z tym wydarzeniem wiązały.
http://kidsinkrakow.pl/43403-krakow-oprowadzanki-interaktywne-oprowadzania-tematyczne-dla-rodzin

Kraków na okrągło. Spacery po Krakowie i okolicach
25 czerwca, 11.30, 13.00; 26 czerwca, 10.00
W najbliższy weekend można będzie wziąć udział w trzech spacerach z cyklu: Z Niepołomic do Staniątek (sobota 11.30), Ulica Retoryka sprzed stu lat (sobota 13.00) oraz Sekrety Żydowskiego Kazimierza (niedziela 10.00).
http://kidsinkrakow.pl/44033-krakow-krakow-na-okraglo-spacery-po-krakowie-i-okolicach

Wyprawa po kwiat paproci
25 czerwca, 19.30
Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM
Symbioza zaprasza rodziny z dziećmi (od 5 roku życia) na wieczorny spacer zakończony w typowo słowiański sposób ogniskiem. W zapiskach Słowian odnajdziemy wiele ciekawych historii rozpalających wyobraźnie. Jedną z nich jest wyprawa odbywająca się tylko raz w roku podczas nocy Kupały. Wtedy to ponoć zakwitać miał mityczny kwiat paproci, a szczęśliwiec, któremu dane było go odnaleźć zapewniał sobie nie tylko bogactwo, ale także miłość i zdrowie.
http://kidsinkrakow.pl/44256-krakow-wyprawa-po-kwiat-paproci

HYDROZAGADKA, czyli niedziela z wystawą Wisła. Re-kreacja w Pałacu Krzysztofory
26 czerwca, 12.00
Pałac Krzysztofory
Muzeum Krakowa zaprasza do odwiedzenia wystawy Wisła. Re-kreacja w Płacu Krzysztofory – ostatnia niedziela czerwca wypełniona będzie po brzegi wiślanymi opowieściami i ciekawostkami.
http://kidsinkrakow.pl/44109-krakow-hydrozagadka-czyli-niedziela-z-wystawa-wisla-re-kreacja-w-palacu-krzysztofory

MUZYKA

Muzyczne Opowiastki
25 czerwca, 10.00, 12.00; 26 czerwca, 10.00, 12.00
Filharmonia Krakowska, Muzeum Lotnictwa
Koncerty z cyklu Muzyczne Opowiastki to okazja, żeby posłuchać pięknej muzyki klasycznej w specjalnie dobranych kameralnych, a więc niewielkich składach. Owa kameralność sprawi także, że młodzi słuchacze będą mieli okazję lepiej poznać instrumenty muzyczne, którym czasem trudno się przyjrzeć w dużym orkiestrowym zespole.
http://kidsinkrakow.pl/40453-krakow-muzyczne-opowiastki

Rodzinne Muzykowanie
25 czerwca, 10.30
Krakowskie Forum Kultury
Krakowskie Forum Kultury po raz kolejny zaprasza na wyjątkowe zajęcia dla dzieci wraz z rodzicami – Rodzinne muzykowanie! Jest to okazja do wspaniałej wspólnej zabawy przy muzyce klasycznej i rozrywkowej. Inspirujący czas spędzony z muzyką i niezwykła instrumentalna podróż pod przewodnictwem animatorów.
http://kidsinkrakow.pl/43444-krakow-rodzinne-muzykowanie

Koncert "Noc Kupały - w poszukiwaniu kwiatu paproci"
26 czerwca, 16.00
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny UJ zaprasza na kolejny koncert pt. „Noc Kupały - w poszukiwaniu kwiatu paproci”, który odbędzie się na plenerowej scenie w Ogrodzie Botanicznym! Tym razem będzie to podróż do krainy muzyki folkowej inspirowanej twórczością dawnych Słowian. Specjalnie dla Was zagrają aż trzy zespoły: Percival, Żywiołak i Żmij.
http://kidsinkrakow.pl/44090-krakow-koncert-noc-kupaly-w-poszukiwaniu-kwiatu-paproci

FILM

Tajemnice zawodu aktora: pokaz filmu Detektyw Bruno & spotkanie z aktorką Adrianną Kućmierz
26 czerwca, 11.00
Małopolski Ogród Sztuki
Małopolski Ogród Sztuki i Kino pod Baranami zapraszają na specjalny pokaz najnowszej polskiej produkcji dla młodego widza - filmu "Detektyw Bruno"! Ta pełna przygód historia rozgrywa się w znacznej części na planie filmowym, a jej ważnym bohaterem jest aktor serialowy, dlatego seans dopełni spotkanie z aktorką Adrianną Kućmierz, która opowie o tajnikach swojego zawodu.
http://kidsinkrakow.pl/44187-krakow-tajemnice-zawodu-aktora-pokaz-filmu-detektyw-bruno-spotkanie-z-aktorka-adrianna-kucmierz

Baranki Dzieciom: Bolek i Lolek
26 czerwca, 11.00
Kino pod Baranami
Bajki Bolka i Lolka to kolejna odsłona serii filmów z udziałem pary najbardziej znanych bohaterów w historii polskiej animacji. Tym razem, Bolek i Lolek zmierzą się z rozmaitymi stworzeniami rodem z baśni i legend oraz wkroczą do niezwykłych, fantastycznych światów.
http://kidsinkrakow.pl/44238-krakow-baranki-dzieciom-bolek-i-lolek

Czytamy i oglądamy: Ogliki
26 czerwca, 11.00
Kino Agrafka
Urocza rodzina Oglików szuka nowego domu. Trafia do przepięknej, spokojnej wioski Śmierdziuszkowo, która ma problem  z lokalnym wysypiskiem śmieci. Wszystko składa się znakomicie, bo Ogliki żywią się śmieciami i mieszkają na śmietniskach. Dla każdego na świecie znajdzie miejsce!
http://kidsinkrakow.pl/44241-krakow-czytamy-i-ogladamy-ogliki

Mała Kika: #bajkizpolski. Zabawa
26 czerwca, 12.00
Kinokawiarnia KIKA
Zestaw ZABAWA skupia się na kwestii budowania relacji podczas wspólnego spędzania czasu. To opowieści o współdziałaniu, pokazujące, że choćby i najbrzydsza pogoda nie przeszkodzi wyobraźni i dobrej zabawie.
http://kidsinkrakow.pl/44240-krakow-mala-kika-bajkizpolski-zabawa

TEATR

Віршова карусель / Karuzela wierszy
25 czerwca, 11.00
Teatr Groteska
Zapraszamy na nowy spektakl w reżyserii Lecha Walickiego i Denisa Lemaikina, dla dzieci od najmłodszych lat, przygotowany w całości w języku ukraińskim. Fabuła to 10 wierszy poetów polskich i ukraińskich, wśród nich Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Grigorija Falkowicza, Oleksandra Parhomienki i Płatona Woronko.
http://kidsinkrakow.pl/43822-krakow--karuzela-wierszy

Tańcowały dwa Michały
25 czerwca, 16.00; 26 czerwca, 11.00, 13.00
Teatr Groteska
Dynamiczny, roztańczony i rozśpiewany spektakl oparty na znakomitej twórczości dla dzieci Juliana Tuwima. Wraz z dwoma głównymi bohaterami Dużym i Małym Michałem wyruszymy na spotkanie z szeregiem postaci występujących w znanych każdemu dziecku i dorosłemu wierszach m.in.: „Dwa Michały”, „Abecadło”, „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Zosia Samosia” czy „Słoń Trąbalski”. 
http://kidsinkrakow.pl/10978-krakow-tancowaly-dwa-michaly

INNE

Koci Kiermasz Charytatywny
25-26 czerwca
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Na kiermaszu czekają niebywałe okazje; z kolei ci, którzy jeszcze nigdy nie do nas nie zawitali przekonają się o nieprzebranych cudach, które będą tam czekać. Zapraszamy Was serdecznie, abyście mogli się osobiście przekonać!
http://kidsinkrakow.pl/44221-krakow-koci-kiermasz-charytatywny

Nowa Huta Masters 2022
25 czerwca, 14.00
Nowohuckie Centrum Kultury
NH Masters to konkurs bboy bitw solo, w których tancerze break dance zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: Kids (do 15 lat) i Dorośli (powyżej 15 lat). Osoby zgłoszone do udziału zostaną rozlosowane w pary, następnie bezpośrednio po każdej bitwie skład sędziowski wyłoni zwycięzcę. Obowiązuje „system pucharowy” – przegrany odpada, wygrany przechodzi do następnego etapu.
http://kidsinkrakow.pl/44094-krakow-nowa-huta-masters-2022 

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.