Głowa pełna kultury (5-7 sierpnia)

3 sierpnia 2022

Półmetek wakacji za nami, za to jeszcze wiele letnich atrakcji przed nami, czyli sierpniowe warsztaty, koncerty, pokazy filmowe (także pod chmurką). Zapraszamy!

46. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej
6-21 sierpnia 2022
Rynek Główny
Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej od lat 70. XX wieku (z kilkuletnią przerwą) co roku goszczą w sierpniu na krakowskim Rynku Głównym. Wymyślone w celu zaprezentowania szerszej publiczności bogactwa i różnorodności kultury ludowej niezmiennie ciszą się popularnością zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i turystów. Największa i najpełniejsza prezentacja polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej stwarza także warunki do ratowania tradycyjnego rzemiosła i twórczości ludowej oraz promocji szeroko pojętego folkloru. To żywa wizytówka miasta i całej Małopolski, dla której tłem są historyczne symbole Krakowa.
http://kidsinkrakow.pl/44483-krakow-46-miedzynarodowe-targi-sztuki-ludowej

WARSZTATY
Głowa Pełna Kultury: MUZYKA / Голова, сповнена культурою: МУЗИКА
7 sierpnia 2022, 11:00
InfoKraków Zgody 7, os. Zgody 7, Kraków
Dom Pełen Dźwięków – Kołysanki polsko-ukraińskie
Podczas warsztatów będziemy chcieli zachęcić dzieci do aktywnego włączania się w przebieg muzyki. Dzięki wykorzystaniu żywych instrumentów (zarówno przez prowadzących, jak i uczestników), kolorowych chust, szarf i piórek przeniesiemy się wspólnie w kojący klimat kołysanek. Podczas warsztatów wykorzystamy metody umuzykalniania E.E. Gordona, B. Strauss oraz C. Orffa, a utwory będą wykonywane w dwóch językach – polskim i ukraińskim.
http://kidsinkrakow.pl/44591-krakow-glowa-pelna-kultury-muzyka-

Sobotnie poranki witrażowe: Atlas owadów
6 sierpnia 2022, 10:00
Muzeum Witrażu, al. Krasińskiego 23
Łąka to nie tylko pachnąca roślinność, ale również jej mali mieszkańcy! Wśród traw znajdziemy  motyle, ważki, pszczoły i cały szereg innych owadów. My zaś zabawimy się w artystów-entomologów i korzystając z czarnego papieru i kolorowej bibuły, powołamy do życia przyjazne insekty.
http://kidsinkrakow.pl/44462-krakow-sobotnie-poranki-witrazowe-sierpien-2022

Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe 2022: Zamkowe zabawy sprzed wieków
6 sierpnia 2022, 10:00
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, ul. Zamkowa 8, Wieliczka
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza opiekunów w różnym wieku z dziećmi na Wakacyjne Warsztaty Międzypokoleniowe. Zabawy sprzed wieków to tradycja, którą warto podtrzymywać, tym bardziej, że są to zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Uczestnicy warsztatów będą mogli bawić się w sposób, w jaki  przed wiekami bawili się ich rówieśnicy. Na uczestników czeka moc ciekawostek.
http://kidsinkrakow.pl/44590-krakow-wakacyjne-warsztaty-miedzypokoleniowe-2022

Warsztaty rodzinne: Kieszenie, kieszonki, skrytki
6 sierpnia 2022, 11:30
Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Nadwiślańska 2
Podczas wakacji Cricoteka zaprasza na cykl warsztatów rodzinnych w przestrzeni wystawy Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora. Na naszych warsztatach zaczniemy projektowanie kostiumu od kieszeni. Co w nich nosimy? Co w nich możemy znaleźć? Jak te znalezione, przechowywane w nich rzeczy mówią o naszych przygodach, historiach dnia codziennego? Stworzymy wspólną instalację i kostium z wielką ilością kieszeni.
http://kidsinkrakow.pl/44430-krakow-warsztaty-rodzinne-cricoteka

LITERATURA

Rodzinne podróże po literaturze: Piknik japoński
6 sierpnia 2022
Biblioteka Kraków – Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
Od 1 do 6 sierpnia rusza kolejny tematyczny tydzień w ramach projektu „Rodzinne podróże po literaturze!”. Czas na Japonię! Tydzień zakończy się wspaniałym piknikiem w ogrodzie Biblioteki Głównej. Przez cały czas trwania pikniku będzie można: wziąć udział w zajęciach plastycznych kusudama, zmierzyć się z japońską zabawką – kendamą i ją samodzielnie wykonać, zapoznać się z ofertą Wydawnictwa Karakter i Tajfuny.
http://kidsinkrakow.pl/44538-krakow-rodzinne-podroze-po-literaturze-tydzien-japonski

BAJKOROWER na placu zabaw
5 sierpnia 2022, 17:00
Park Żeromskiego, przy ul. Sieroszewskiego
Wyruszymy BAJKOROWEREM na nowohuckie place zabaw i osiedla. Już w sierpniu spotkacie nas na 4 palcach zabaw i parkach w Nowej Hucie. Krystian Truchalski przyjedzie bajkorowerem, by opowiedzieć niezwykłą historię o chłopcu, który uczył się mowy zwierząt, ludzi i śpiewu ptaków…
http://kidsinkrakow.pl/44620-krakow-bajkorower-na-placu-zabaw

Bulwar[t] sztuki: Baśnie świata - BAŚŃ ANGIELSKA – „TROJE GŁUPTASÓW”
6 sierpnia 2022, 16:00
Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25
Jakich baśni słuchają dzieci w Peru, Australii czy Japonii? A w Zimbabwe? „Baśnie świata” to cykl spotkań, na którym każda opowieść to podróż do świata mitów i legend z wybranego kraju. Pojawiają się w nich przeróżne tematy i rozważania: o życiu i śmierci, prawdzie i kłamstwie, walce dobra ze złem, a towarzyszą im rozmaite efekty dźwiękowe i instrumenty z całego świata, m.in. djembe, bębny czy misy terapeutyczne. „Baśnie świata” to nie tylko świetnie spędzony czas, ale też pretekst do rozmowy, wspólnych rozważań z dzieckiem i poszerzenia jego horyzontów.
Prowadzący: Krystian Truchalski – z wykształcenia jest nauczycielem terapeutą; doświadczony opowiadacz, storyteller, pedagog, terapeuta SI.
http://kidsinkrakow.pl/44626-krakow-bulwart-sztuki-basnie-swiata

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
7 sierpnia 2022, 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Czy wiecie, jak nazywa się najsłynniejszy dzwon w Polsce? To oczywiście Zygmunt, którego donośny ton można usłyszeć w wybrane dni w Krakowie. Zawieszony na wieży Zygmuntowskiej na wzgórzu wawelskim Zygmunt był świadkiem wielu pamiętnych wydarzeń, o których oznajmiał mieszkańcom naszego miasta swoim donośnym głosem. O historii Zygmunta opowie nasz niezwykły Gość, którym będzie Dariusz Cywka. Razem z nim przeniesiemy się w czasy ostatnich Jagiellonów i poznamy legendy związane z dzwonem króla Zygmunta.
http://kidsinkrakow.pl/44421-krakow-zaczarowany-krakow-czyli-czytanie-na-sniadanie

Literackie chwile: Ale się narobiło, czyli chwila poszukiwań w Pałacu Potockich
7 sierpnia 2022, 10:30
Pałac Potockich, Rynek Główny 20
Pałac Potockich serdecznie zaprasza na sierpniowe Literackie Chwile!
Literackie Chwile w Pałacu Potockich to coniedzielne warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywajmy wspólnie niezwykłość świata, zachwycajmy się nieznanym i zatraćmy się w radości tworzenia i czytania. Ahoj, przygodo!
Na warsztatach 7 sierpnia poznamy książkę „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę”
http://kidsinkrakow.pl/44597-krakow-literackie-chwile-w-sierpniu

MUZYKA
81. Krakowska Lekcji Śpiewania – Kadrówka 1914
5 sierpnia 2022, 19:00
Mały Rynek
„Kadrówka 1914” – to tytuł 81. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w piątek 5 sierpnia. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.
http://kidsinkrakow.pl/44618-krakow-81-krakowska-lekcji-spiewania-kadrowka-1914

Koncerty promenadowe dla rodzin: Świat jak z bajki
6 sierpnia 2022, 11:00
Altana na Plantach, Kraków
Już po raz szósty w najcieplejszych, letnich miesiącach Altana na Plantach rozbrzmiewać będzie dźwiękami muzyki oraz innych aktywności kulturalnych! Na koncert 6 sierpnia składać się będą najpopularniejsze piosenki, które rozbrzmiewały w znanych tytułach filmowych, takich jak: Kraina lodu, Zwierzogród, Madagaskar, Akademia Pana Kleksa, a także melodie z dobranocek, jak i melodie tworzone specjalnie dla młodych słuchaczy.
http://kidsinkrakow.pl/44621-krakow-koncerty-promenadowe-dla-rodzin-swiat-jak-z-bajki

RÓŻNE
Piknik Mały Ratownik
6 sierpnia 2022, 10:00-15:00
Pomnik Psa Dżoka, Bulwar Czerwieński
Piknik Mały Ratownik, to wydarzenie edukacyjne, które odbędzie się na bulwarach rzeki Wisły w Krakowie. Na rodzinnym pikniku edukacyjnym, będziesz mógł poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieć się ciekawostek dotyczących ratownictwa wodnego, nauczyć się podstawowych węzłów żeglarskich, zobaczyć sprzęt ratowniczy, nauczyć się podstaw używania go a także poznać szczegóły pracy ratowników wodnych.
http://kidsinkrakow.pl/44467-krakow-piknik-maly-ratownik

Średniowiecze da się lubić w Barbakanie: Legendy średniowiecznego Krakowa w pięciu odsłonach
6 sierpnia 2022, 10:00-17:00
Barbakan, ul. Basztowa
W ramach wydarzenia w Barbakanie przewidziane są imprezy kulturalno-edukacyjne w każdą sobotę wakacji obejmujące: turnieje rycerskie, szerokie pokazy krakowskich rzemiosł połączone z warsztatami, koncerty muzyki średniowiecznej. w najbliższą sobotę zapraszamy na „Legendy średniowiecznego Krakowa w pięciu odsłonach” – Interaktywny spektakl połączony z warsztatami w różnych formach teatralnych dla rodzin z najmłodszymi. Pokazy walk, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, kuchnia średniowieczna, zabawy dla najmłodszych, szkoła tańca średniowiecznego, oprawa muzyczna.
http://kidsinkrakow.pl/44472-krakow-sredniowiecze-da-sie-lubic-w-barbakanie

Historia wymarłych gatunków - spacer edukacyjny
6 sierpnia 2022, 10:00 i 12.00
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5
Wiele gatunków nie doczekało XXI wieku z powodu ingerencji człowieka, utraty siedlisk oraz zmiany klimatu. W trakcie sobotniego spaceru, dr Kamil Mrożek zabierze Was w krótką podróż do przeszłości podczas której dowiecie się czy krowy pływały w morzach? jakie zwierzęta należały do megafauny plejstoceńskiej? gdzie żyły wilki skaczące jak kangury? jak wyglądały ważki sprzed 300mln lat? i dlaczego dodo stał się symbolem wymierania?
http://kidsinkrakow.pl/44519-krakow-historia-wymarlych-gatunkow-spacer-edukacyjny

Nie taki smok straszny, jak go… mappują
6 sierpnia 2022, 22.00
Pałac Wielopolskich
Gdy w Krakowie zapada zmrok, budzą się zjawiska multimedialne! Wszystkich amatorów smoczych opowieści zachęcamy do obejrzenia mappingu, który w wybrane letnie noce rozbłyśnie na frontowej ścianie magistratu. Jest to część oprawy wizualnej spektaklu „Smok” w reż. Jakuba Roszkowskiego. Czy znajdziemy w niej smoka wawelskiego?
http://kidsinkrakow.pl/44490-krakow-nie-taki-smok-straszny-jak-go-mappuja

FILM

Kino Lato 2022: KOSMICZNA PRZYGODA ALLANA
1-5 sierpnia 2022
Kinokawiarnia KIKA, ul. Krasickiego 18
Z powodu rozwodu rodziców mały Allan musi przeprowadzić się z ojcem do nowego miasta. Desperacko próbuje zdobyć nowych przyjaciół. Nie zwraca już nawet uwagi na to, czy potencjalny nowy kolega jest dla niego dobry. Jeden z nich postanawia to wykorzystać. Chce by Allan tropił dla niego UFO. Kiedy Allan poznaje Maikena, który przypadkowo trafia na Ziemię w swoim zdezelowanym statku kosmicznym, postanawia mu pomóc i nie dopuścić do tego aby wpadł w ręce złych ludzi. Bo kto powiedział, że przyjaźni należy szukać na Ziemi?
http://kidsinkrakow.pl/44523-krakow-kino-lato-2022

Kino Plenerowe w Wadowie: „Wakacje Mikołajka”
5 sierpnia 2022, 21:00
Park Wadów, ul. Glinik 63, Kraków
Lato w pełni, a to oznacza, że wszyscy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu niż w zamkniętych salach. Ale co mają zrobić kinomaniacy? Odpowiedź jest prosta, czeka na nich kino plenerowe. Z myślą o wielbicielach filmu ale też osobach, które po prostu chcą spędzić letni wieczór w miłej i przyjemnej atmosferze przygotowaliśmy Kino Plenerowe w Wadowie.
„Wakacje Mikołajka” - Koniec szkoły to najszczęśliwszy dzień w roku dla Mikołajka i paczki jego oddanych przyjaciół. Wystarczy spakować walizki i można ruszać w wymarzoną wakacyjną podróż. A ta zaprowadzi bohatera w sam środek malowniczej Bretanii. Od partyjki golfa w urokliwym pensjonacie, przez rejs do Wyspy Mgieł, na harcerskim obozie skończywszy – wszędzie, gdzie pojawi się Mikołajek, czeka go moc niezapomnianych przygód.
http://kidsinkrakow.pl/44588-krakow-kino-plenerowe-w-wadowie

Kino letnie w parku Reduta: PADDINGTON 2
5 sierpnia 2022, 21:00
Park Reduta, ul. Baziaka
Poview zaprasza na plenerowe kino pod chmurką przy kawiarni w Parku Reduta! W repertuarze fantastyczny PADDINGTON 2
http://kidsinkrakow.pl/44594-krakow-kino-letnie-w-parku-reduta

Czytamy i oglądamy: Kosmiczna przygoda Allana
7 sierpnia 2022, 11:00
Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8
Allan ma nieciekawą perspektywę wakacji. Jego rodzice się rozwiedli i teraz mieszka tylko z ojcem na osiedlu gdzie nie ma żadnych przyjaciół. Jest tak zrezygnowany, że zgadza się pomóc swemu zdziwaczałemu sąsiadowi Hugo, który ma obsesję na punkcie UFO. Allan ma być dla niego ludzką anteną służącą nawiązania kontaktu z obcymi z kosmosu.
http://kidsinkrakow.pl/44622-krakow-czytamy-i-ogladamy-kosmiczna-przygoda-allana

Mała Kika: Jeżyk i Przyjaciele
7 sierpnia 2022, 12:00
Kinokawiarnia KIKA, ul. Krasickiego 18
Mila i Mędrek to dzieciaki-zwierzaki i para najlepszych przyjaciół zamieszkujących leśną polanę. Dzielna jeżyczka i przebojowy wiewiór uwielbiają beztroską zabawę, lecz wszystko zmienia się, bo nastaje długa susza zagrażająca mieszkańcom lasu.
http://kidsinkrakow.pl/44623-krakow-mala-kika-jezyk-i-przyjaciele

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.