Magia domowego teatru

Chętnie wybralibyście się do teatru, ale nikomu nie chce się wychodzić w paskudną deszczową pogodę? Może by tak wybrać się na wieczorny spektakl bez wychodzenia z domu? Znana i lubiana zabawa w teatr cieni co prawda odchodzi już w erze smartfonów do lamusa, ale warto odkryć ją na nowo i poświęcić jej któryś z długich jesiennych wieczorów. Przygotowanie teatrzyku zajmuje trochę czasu, ale niesie mnóstwo frajdy, rozwija kreatywność i pracę zespołową.

Co będzie potrzebne do przygotowania zabawy?

  • Pudełko (np. po butach)
  • Biała kartka
  • Nożyczki i nożyk
  • Czarna kartka papieru technicznego
  • Wzory postaci (mogą być też wydrukowane)
  • Długie patyczki
  • Taśma klejąca (najlepiej dwustronna)
  • Źródło światła (lampka lub latarka)

Budowa sceny

Jako scena posłuży nam pudełko. Idealnie nada się do tego pudełko po butach! W pokrywie wycinamy otwór nieco mniejszy niż kartka (najlepiej nożykiem z pomocą dorosłych!). Kartkę przyklejamy taśmą lub klejem od wewnątrz pokrywy. Po bokach pudełka wycinamy otwory, przez które nasi "aktorzy" będą wchodzić na scenę. W tylnej ścianie pudełka wycinamy okrągły otwór, w którym będzie umieszczone źródło światła. Scenę można potem pięknie ozdobić! W naszym przypadku są to kotary.

Aktorzy i scenografia

Postaci możemy wymyślić sami albo wydrukować i wyciąć ulubionych bohaterów z bajek. My wykorzystaliśmy znanego krakowskiego stwora i popularną załogę Psiego Patrolu. Bohaterów nie trzeba nawet drukować, można odrysować przez kalkę z komputera, przykleić ją potem do papieru technicznego i wyciąć - tak powstał nasz Smok. Z założenia w teatrze cieni nie ma kolorów, dlatego może do tego posłużyć czarny papier techniczny. Ale w przypadku naszego teatrzyku i mocnego oświetlenia z tyłu sceny udało się uzyskać pewne szczegóły postaci, a nawet kolory, więc warto eksperymentować! Oprócz samych bohaterów na scenie można również umieścić odpowiednią scenografię - u nas jest to listek w roli drzewa!

Wycięte postaci przyklejamy do długich patyczków, dzięki czemu naszych rąk nie będzie widać na "scenie". Będą za to widoczne patyczki, choć można też spróbować połączyć je z postacią w taki sposób, żeby patyk był dalej od kartki, a bliżej źródła światła, wtedy prawie nie będzie widoczny.

Teatrzyk gotowy! Teraz trzeba tylko przygotować scenariusz naszego spektaklu i rozesłać zaproszenia domownikom! W trakcie przedstawienia prosimy o WŁĄCZENIE telefonów, bo zdjęcia teatrzyku cieni są niezwykle urocze!

Inne zabawy teatralne

Jeśli zdecydowaliście się na wycięcie kolorowych postaci mogą one się przydać również do innej zabawy - teatrzyku kukiełkowego! Można go stworzyć wykorzystując nasze wskazówki dotyczące wykonania dekoracji teatralnej: http://kidsinkrakow.pl/artykul/1442/dekoracja-teatralna

A w tym naszym artykule możecie zapoznać się z nieco inną wersją teatrzyku cieni, szczególnie lepiej sprawdzi się ona jeśli nie macie do dyspozycji pudełka z pokrywą: http://kidsinkrakow.pl/artykul/590/teatrzyk-cieni

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.