Mała książka – wielki człowiek

30 listopada 2017

Rozpoczyna się wyjątkowa kampania proczytelnicza przekonująca, że z książką warto zaprzyjaźnić się już od najmłodszych lat. Jesienią tego roku, nakładem Instytutu Książki – narodowej instytucji kultury, ukazała się wyjątkowa publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach. Ma ona zachęcić rodziców do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Znalazły się w niej utwory dla dzieci najpopularniejszych polskich poetów.

„Pierwsze wiersze dla…” to nietypowa pozycja, której nie znajdziemy w księgarni – jej premiera będzie miała miejsce już 28 listopada. Młodzi rodzice otrzymają ją na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce. Z dołączonej do niej broszury pt. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” dowiedzą się o najważniejszych korzyściach, płynących z czytania dziecku w każdym wieku.

W książce znajdziemy utwory takich poetów jak: Anna Kamieńska, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow, Ludwik Jerzy Kern, Ewa Szelburg-Zarembina, Jan Brzechwa, a także Julian Tuwim, Joanna Papuzińska czy Józef Czechowicz. Uwagę przyciągają, specjalnie przygotowane w technice wyszywankowej, ilustracje autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka, zaś okładka przygotowana została w dwóch wersjach – dla dziewczynki i dla chłopca. Publikacja została przygotowana w ramach kampanii społecznej odbywającej się pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak mówi Dariusz Jaworski – dyrektor Instytutu Książki: Książeczka ta powstała, aby pokazać jak wielki potencjał tkwi w literaturze oraz jak ważny jest czas spędzony na wspólnym czytaniu z dzieckiem już od pierwszych miesięcy jego życia. Mamy nadzieję, że zawarte w niej propozycje i wskazówki będą zaproszeniem do przeżycia wspaniałej czytelniczej przygody!

Organizatorzy podkreślają, że książka powinna być stałym elementem rzeczywistości każdego dziecka, a do rodzica należy wspomaganie go w kształtowaniu dobrego nawyku czytania. Do zalet z tego płynących rodziców i opiekunów nie trzeba przekonywać – zdolności językowe kształtują się zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania. Tuż po urodzeniu maluch nie rozumie słów, ale słyszy rytm i intonację głosu, słucha rodzica bardzo uważnie. Wspólne czytanie buduje więź z emocjonalną rodzica z dzieckiem oraz tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Chwile spędzone z książką wspomagają rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka, a oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok dziecka.

„Pierwsze wiersze dla…” są idealne na początek życia dziecka. To harmonijnie skomponowany, pięknie zilustrowany wybór znakomitych polskich wierszy. Dorosłych wzruszy, przypominając im dzieciństwo, a wrażliwe na rytm i rym niemowlęta łagodnie zaprosi do świata mowy i literatury – pisze Anna Czernow, Prezes Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Pamiętajmy, że czytelnictwo zaczyna się̨ od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać́ litery. Odpowiednio dobrane książki rozwijają̨ jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają̨ w kulturze, a jako pięknie zaprojektowane przedmioty umożliwiają pierwsze spotkanie ze sztuką.

Przy wsparciu dorosłego literatura dziecięca staje się̨ zatem wspaniałym przewodnikiem, pomagającym młodemu „czytelnikowi” odkrywać́ otaczający go świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk.

Książka „Pierwsze wiersze dla…” otrzymała Patronat Honorowy Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. Partnerem projektu jest Polska Sekcja IBBY.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.