Wi(e)dzieć więcej

10 stycznia 2018

Cricoteka postawiła sobie za cel dostosowanie wystaw i budynku instytucji na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi. W ramach realizowanego przez nas projektu Wi(e)dzieć więcej opracowujemy ścieżkę zwiedzania dla osób niewidomych i cykl warsztatów dla osób z różnym rodzajem niepełnosprawności.
Wraz z Fundacją Kultury bez Barier przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych obiektów z wystawy stałej. Zapoznając się z audiodeskrypcjami sześciu dzieł Kantora, można poznać sześć etapów jego twórczości teatralnej – od Podziemnego Teatru Niezależnego po Teatr Śmierci. Istnieje możliwość umówienia się na bezpłatne oprowadzanie z audiodeskrypcją – także dla indywidualnych uczestników. Na żywo po wystawie może Państwa oprowadzić jeden z sześciu pracowników Cricoteki przeszkolonych z audiodeskrypcji przez Fundację Kultura bez Barier. Po wcześniejszym umówieniu – jesteśmy też w stanie odebrać Państwa z przystanku tramwajowego.

Audiodeskrypcja budynku Cricoteki
Ze wsparciem Fundacji Siódmy Zmysł powstała audiodeskrypcja spektaklu Teatru Cricot 2 Gdzie są niegdysiejsze śniegi. Kluczowy dla tego spektaklu obiekt – Trąba Sądu Ostatecznego w formie pomniejszonej rekonstrukcji wykonał artysta-rzeźbiarz Wojciech Wasilewski. Trąba – wraz z audiodeskrypcją – jest dostępna dotykowo dla osób niewidomych jako uzupełnienie rozmów o spektaklu oraz inspiracja do twórczych warsztatów dla dzieci. Do współpracy przy tworzeniu oferty spotkań wokół projekcji oraz twórczych warsztatów zaprosiliśmy Fundację Szansa dla Niewidomych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Oferta warsztatowa:
dla dzieci w wieku 7-13 lat
WIELKIE BUDOWANIE (czas trwania 1 h). Inspiracją do zajęć będzie wielki obiekt ze spektaklu Tadeusza Kantora – Trąba Sądu Ostatecznego. Jak jeździ? Do czego służy korba? Co ukrywa się pod czarnym materiałem? Jakie wydaje dźwięki? Po zbadaniu obiektu zbudujemy własne wehikuły. Być może będą też grały.
dla młodzieży i dorosłych
JAK WYGLĄDA TRĄBA SĄDU OSTATECZNEGO? (czas trwania 1,5 h). Spotkanie w wyjątkowym spektaklem i wyjątkowym obiektem teatralnym. Projekcja półgodzinnego spektaklu z audideskrypcją Gdzie są niegdysiejsze śniegi będzie punktem wyjścia do warsztatu o teatrze Tadeusza Kantora. W ramach projektu – cała oferta jest dostępna za darmo.

W celu umówienia się na oprowadzanie lub warsztaty zadzwoń lub napisz:
Basia Pasterak pasterak@cricoteka.pl tel. 12 442 77 70, wewnętrzny 115
Olga Curzydło curzydlo@cricoteka.pl tel. 506 164 487, 12 442 77 70, wewnętrzny 121

 W ramach podsumowania projektu opracujemy także multimedialną publikację w formie elektronicznej zbierającą dobre praktyki oraz porady dotyczące udostępniania sztuki osobom z niepełnosprawnością wzroku. Znajdą się w niej wskazówki do pracy, scenariusze zajęć i warsztatów, teksty o naszych doświadczeniach i doświadczeniach naszych partnerów oraz część reportażowa dokumentująca przebieg działań spotkań, warsztatów, pracę nad udostępnianiem ekspozycji. Publikacja będzie miała formę pliku w formacie pdf o strukturze, która pomaga osobom niewidomym przeglądanie dokumentu np. z pomocą programu udźwiękawiającego, z tekstami alternatywnymi dla grafiki, audiotekstem, reportażem w wersji z audiodeskrypcją. Całość w formie e-poradnika będzie dostępna nieodpłatnie w internecie.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.