Biblioteki dla przedszkoli. Kraków rozkręca czytanie wśród najmłodszych!

7 marca 2018

Kto robi książki dla dorosłych, czym różni się książka dla dzieci od książki dla dorosłych, czy warto czytać książki – na te i inne pytania odpowiadały dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 61 w trakcie inauguracji projektu Biblioteka Przedszkolaka.

W Krakowie ruszył nowy program promujący czytelnictwo, który połączy pokolenia. W ramach pilotażowego projektu edukacyjnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO „Biblioteka Przedszkolaka” do wszystkich samorządowych przedszkoli w mieście trafią specjalne kuferki wypełnione starannie dobranymi i pięknie ilustrowanymi książkami. Ich czytaniu towarzyszyć będą specjalne zajęcia plastyczno-typograficzne. „Biblioteka Przedszkolaka” uzupełnia strategię edukacji literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO, która docelowo obejmie działania na rzecz promocji czytelnictwa skierowane do wszystkich grup wiekowych. Organizatorem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Celem Biblioteki Przedszkolaka  jest powstanie  księgozbioru i merytorycznych podstaw, które umożliwiłyby skuteczne wykształcanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych. Wśród książek wybranych do kuferków „Biblioteki Przedszkolaka” znalazły się między innymi Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima, Wierszyki domowe Michała Rusinka i Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer. Różne pod względem tematów i wykonania wiersze, przypowiastki i bajki obejmują zarówno pozycje autorów związanych z Krakowem, jak i klasykę literatury dziecięcej. Program ma stworzyć model warsztatów czytelniczych, które będą wykorzystywać pracownicy przedszkoli, by już od najmłodszych lat zachęcać do sięgnięcia po lekturę.

Pracownicy przedszkoli dostaną karty pracy i scenariusze do 10 spotkań wokół książek znajdujących się w kuferkach. Każda książka ma być czytana przez przedszkolaków w towarzystwie ich dziadków, a po zakończeniu lektury wszyscy razem przystąpią do zajęć plastyczno-typograficznych. W zestawie jest okładka, którą podczas zajęć dzieci ozdobią znakami typograficznymi i literami, tworząc typograficzny autoportret. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy książkę będzie można skleić w harmonijkę i wziąć udział w konkursie. Wszystkie książeczki będą publikowane na stronie internetowej www.bibliotekaprzedszkolaka.pl oraz na Facebooku.

Wyjątkowa w skali kraju akcja obejmie na początek 48 krakowskich przedszkoli samorządowych,
a docelowo wszystkie tego typu placówki na terenie miasta. Organizatorem i pomysłodawcą programu „Biblioteka Przedszkolaka” jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a realizatorem Fundacja Burza Mózgów.

Tytuły z kuferka:

  1. Kern. Wiersze dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna
  2. Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima
  3. Wierszyki domowe Michała Rusinka
  4. Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka
  5. Tyranozaur i Traktorzystki Tiny Oziewicz
  6. Praktyczny Pan Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
  7. Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer
  8. Działka dziadka działkowicza Katarzyny Boguckiej
  9. Kto pocieszy Maciupka? Tove Jansson
  10. Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice Sendaka
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.