Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi – Plebiscyt

12 lipca 2019

Znasz miejsca, które w sposób szczególny uważasz za przyjazne dla ciebie i twojego dziecka? Aby dowiedzieli się o nim również inni mieszkańcy Krakowa możesz je zgłosić w specjalnym plebiscycie. Wyróżnione placówki oznaczone zostaną specjalną naklejką „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi" – jako przykłady dobrych praktyk i działań na rzecz krakowskich rodzin. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.

– Ideą tej inicjatywy Gminy Miejskiej Kraków jest zwrócenie uwagi na szczególne potrzeby rodzin z dziećmi oraz wyróżnienie lokali i placówek, które tworzą miejsca dedykowane właśnie rodzinom i dzieciom w różnym wieku. Zależy nam na docenieniu podmiotów, które aktywnie podejmują działania na rzecz tworzenia udogodnień – mówi zastępca prezydenta Andrzej Kulig.

Celem przedsięwzięcia jest łatwa identyfikacja oraz dostarczenie informacji o miejscach wyjątkowych i przyjaznych krakowskim rodzinom, w których będą się czuć komfortowo i będą mogły aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno-kulturalnym Krakowa.

Do projektu nie mogą być zgłaszane podmioty, które statutowo zostały utworzone w celu realizacji zadań na rzecz rodzin z dziećmi. W trakcie oceny miejsc weryfikowany będzie stan zapewnienia w obiekcie udogodnień dla rodzin z dziećmi np. pokoju dla matki z dzieckiem, kącika do zabawy, krzesełek, przewijaków dla dzieci, czystość itd. oraz przygotowanie atrakcyjnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej, kulinarnej, dostosowanej do potrzeb rodzin z dziećmi np. propozycja specjalnego menu dla dzieci lub zapewnienie opieki animatora zabaw dla dzieci w tracie zajęć dedykowanych rodzicom.

W  plebiscycie promującym ofertę prorodzinną zostały ustalone następujące kategorie:

  • I kategoria – Hotele, gastronomia i rozrywka
  • II kategoria – Firmy produkcyjne, obiekty handlowo-usługowe i mieszkalne
  • III kategoria – Kultura, sport i rekreacja
  • IV kategoria – Urzędy i edukacja
  • V  kategoria – Zdrowie.

Laureaci plebiscytu w poszczególnych kategoriach zostaną nagrodzeni certyfikatem Prezydenta Miasta Krakowa, który zostanie wręczony podczas uroczystej gali zorganizowanej po zakończeniu projektu. Wyróżnione placówki oznaczone zostaną specjalną naklejką jako „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi”. Dodatkowo nagrodzone miejsca będą prezentowane i promowane na miejskich stronach internetowych, w szczególności poświęconych działaniom prorodzinnym, jako przykłady dobrych praktyk i działań wspierających krakowskie rodziny z dziećmi.

Plebiscyt jest realizowany w ramach polityki prorodzinnej Gminy Miejskiej Kraków oraz kampanii społecznej „Kraków stawia na Rodzinę”, która objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Aby zgłosić „przyjazne miejsce” wystarczy przesłać elektronicznie lub dostarczyć tradycyjną pocztą wniosek na adres Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków.

Wniosek elektroniczny dostępny jest: TUTAJ

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.