Cogiteon: nauka jak teatr

17 lipca 2019

Mózg, DNA, krwinki, budowanie relacji, przesyłanie informacji. Oto człowiek! Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon 16 lipca 2019 roku przedstawiło projekt scenografii swojej wystawy stałej.

Ściany poszczególnych sekcji wystawy będą dekorowane wyobrażeniami neuronów, helisy DNA, ludzkiej tkanki czy układu scalonego. Różnorodna będzie też ich kolorystyka, zbudowana na odcieniach zieleni, szarości, fioletu, czerwieni i granatu. W centrum każdej z pięciu sal znajdą się siedziska w formie zjeżdżalni, łąki, planu miasta czy amfiteatru. – To one mają stanowić serce każdej przestrzeni, mają być miejscem odpoczynku, zabawy i pokazów naukowych – mówi Diana Żurek, architekt z Koza Nostra.

Sporo będzie też elementów wspólnych: białe wyoblone meble, przepierzenia w formie półkoli, okrągłe lampy i ekspozytory z przekazem naukowym. – Zależało nam, aby w każdej sali znalazło się miejsce na strefę ciszy, a scenografia uwzględniała akustykę. Chcemy, aby komfort korzystania z przestrzeni wystawy stałej był jak najwyższy – mówi Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

- Zaprojektowaliśmy otwarte i przejrzyste wnętrza z których będzie można swobodnie korzystać. Chcieliśmy, aby dzięki dekoracjom przestrzenie ożyły i stały się częścią naukowego spektaklu – opowiada Natalia Horak, scenograf. Używanie ich nie ma się sprowadzać jedynie do sfery wizualnej. Projekt zakłada, że dekoracje na ścianach staną się częścią gry, a część instalacji będzie można wykorzystać do projekcji świetlnych.

Budynek Cogiteonu powstanie przy pasie startowym w Czyżynach, w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego w 2022 roku. Wewnątrz znajdzie się przestrzeń konferencyjna, 6 laboratoriów oraz wystawa stała o człowieku. Współpraca Cogiteonu z krakowskim studiem projektowym Koza Nostra Studio to efekt rozstrzygniętego w marcu konkursu.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.