Bezpłatne lekcje muzealne w MNK

5 sierpnia 2019

Czy woda jest niebieska, a jabłko okrągłe? Czy zwierzęta na obrazach są dzikie? Co to jest płacidło? Jakie tajemnice skrywają muzea? Dzieci i młodzież poznają odpowiedzi na te pytania podczas zajęć edukacyjnych  w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie, które startują już w wakacje. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Kultura Dostępna 2019” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 W ofercie ponad 90 różnych tematów lekcji muzealnych, a także gry muzealne odbywające się w przestrzeni wystaw oraz spacery edukacyjne na terenie miasta. Zajęcia w muzeum to okazja do poznania sekretów kryjących się za dziełami sztuki, poszerzenia wiedzy na temat kultury i historii, a także zajrzenia na wystawy stałe i czasowe MNK. To nauka w przyjaznej atmosferze, dostosowana do konkretnych grup wiekowych – od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe. 

Oferta lekcji muzealnych startuje już w wakacje pod hasłem „Parasolka na słońce”. W ramach programu w lipcu i sierpniu dzieci i młodzież mogą wziąć udział m.in. w zajęciach: „Co się chowa w cieniu wiązu? Zwierzęta i rośliny z ogrodu Józefa Mehoffera”, „Historia mierzenia czasu. Zegary przez wieki” czy „Płacidło, moneta, karta kredytowa, czyli historia pieniądza”.

- W wakacje warto na chwile zmienić otoczenie i wybrać się na wycieczkę właśnie do Muzeum, aby nie tylko zobaczyć oryginalne dzieła sztuki starannie przechowywane i pięknie eksponowane,

ale też odkryć ich tajemnice.  Zajęcia muzealne to przede wszystkim spotkanie z przewodnikiem po świecie sztuki - ekspertem, który pobudzi ciekawość, pomoże w skoncentrowaniu uwagi na intrygującym znaczącym szczególe, odpowie na nurtujące pytania, młodszych zachęci do ekspresji plastycznej, a młodzież pobudzi do dyskusji i własnych przemyśleń. Muzeum to nie szkoła, choć tutaj można się również wiele nauczyć poprzez oglądanie, słuchanie, a przede wszystkim doświadczanie – mówi Anna Grzelak z Działu Edukacji MNK.

Od września natomiast ruszą gry muzealne. Lekcje realizowane są we wszystkich oddziałach MNK na wystawach stałych i wystawach czasowych do grudnia 2019 roku.

Zajęcia przygotowane są z myślą o uczniach wszystkich typów szkół publicznych i niepublicznych (przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych). Wybrane zajęcia są dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Muzeum dysponuje ograniczonym pakietem lekcji.  O udziale w zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje przyjmowane są od 15.07.2019 r.

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.